Конспект уроку
з історії України
для 7-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Пасічанська гімназія»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Галицьке та Волинське князівства у ХІІ столітті. Кочові народи степів України Х-ХІІІ ст.. Крим у складі Візантії
Мета: охарактеризувати становище Галицької та Волинської земель 12 ст., з’ясувати передумови об’єднання Галицького та Волинського князівств, схарактеризувати політичну діяльність Ярослава Осмомисла; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з історичною картою, історичними джерелами; вміння працювати в парах та малих групах; виховувати зацікавленість до вивчення теми, повагу до історичного минулого Батьківщини.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;
-
характеризувати особливості політичного і соціально-економічного життя Волинського та Галицького князівств у ХІІ ст.;
-
показувати на карті кордони Галицького та Волинського князівств;
-
аналізувати діяльність Ярослава Осмомисла;
-
називати основні дати з теми.
Обладнання: підручник «Історія України 7 клас» (В. С. Власов), роздатковий матеріал, історична карта (атлас), відеоролик.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Привітання.
-
Перевірка присутності учнів на уроці.
-
Перевірка готовності учнів до уроку.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Робота з історичною або контурною картою.
Варіант 1
-
Розгляньте контурну карту та виконайте завдання.
-
Позначте місто, з якого Андрій Боголюбський 1169 р. вирушив на Київ.
-
Місто, у якому спів правили Святослав та Рюрик.
-
Місце поразки князя Ігоря 1185 р.
-
Місто, що зображено на ілюстрації.
-
Місто, в якому правив Володимир Глібович.
Варіан 2.
-
Перейдіть за посиланням та виконайте завдання на історичній карті.
https://learningapps.org/display?v=p7kwaxsgt22
-
Хронологічна задача.
-
Розв’яжіть хронологічну задачу, позначаючи дати на лінії часу.
На скільки років «Ізборник Святослава» старший за «Повість минулих літ»?
1113 – 1073 = 40 років
Відповідь: «Ізборник Святослава» старший за «Повість минулих літ» на 40 років.
-
Вправа «Що до чого?».
-
Перейдіть за посиланням та виконайте завдання.
https://learningapps.org/display?v=por1drwq322
-
Розташуйте явища, імена, події відповідно до князівства, якого вони стосуються.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вправа «Передбачення».
-
Розгляньте історичну карту.
-
Чому, на вашу думку, виділені території?
-
До складу якої держави вони могли входити?
-
Сьогодні ви дізнаєтеся під владою якої держави у ХІІ ст. була територія Криму та довідаєтеся про Галицьке та Волинське князівства.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Перегляд відеоролику з подальшим обговоренням.
https://www.youtube.com/watch?v=CvIw7ekf-QI
-
Перегляньте відеоролик.
-
Дайте відповіді на запитання.
-
Які особливості географічного розташування князівств? (менше потерпали від нападів кочівників; були густо заселеними; розташовувались на важливих торговельних шляхах із Заходом.)
-
Як виникло Галицьке князівство?
-
Назвіть його головне місто? (Галич)
-
Назвіть головне місто Волинського князівства. (Володимир)
-
Робота з історичною картою.
-
Уважно розгляньте історичну карту.
-
Дайте відповіді на запитання.
-
У басейні яких річок лежали землі Галицького та Волинського князівств?
-
Яких територіальних меж сягали землі князівств на півночі і сході?
-
Який природний кордон відокремлював Галицьке князівство від сусідів на південному заході?
-
З якими державами межували князівства на заході?
-
Яким було місцеположення Галицького та Волинського князівств відносно Києва?
-
Робота з таблицею.
-
Користуючись текстом підручника заповніть таблицю.
Галицьке та Волинське князівство
|
Головне місто
|
Галич
|
Володимир
|
Великі міста
|
Звенигород, Теребовля, Перемишль
|
Луцьк, Белз, Червен, Холм, Дорогобуж
|
Основні
заняття
|
Землеробство
Видобуток і продаж солі
|
Землеробство
Промисли
|
Архітектурні споруди
|
Успенський собор
|
Успенський собор
|
Князі
|
Ростислав Володимирович
Володимирко Володаревич
Ярослав Осмомисл
|
Роман Мстиславич
|
-
Робота зі схемою.
-
За допомогою тексту підручника на с. 100 – 103 заповніть схему.
-
Вибіркове читання. (с. 103 – 104 підручника)
-
Зачитайте усі речення, де зустрічається Візантія.
-
Яким чином Крим потрапив під владу Візантії?
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Вправа «Кола Вена».
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Три слова».
-
Доберіть три іменника, якими можна схарактеризувати Галицьке та Волинське князівства.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати § 12,13 підручника.
-
Скласти історичний портрет Ярослава Осмомисла.