Урок географії 7 клас

Про матеріал
Розробка уроку за вимогами НУШ для 7 класу з географії на тему «Кліматотвірні чинники» з використанням інтерактивних вправ, гімнастики для очей та фізкультхвилинки.
Перегляд файлу

Тема уроку: Кліматотвірні чинники.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування компетентностей.

Форма проведення: урок-дослідження з використанням інтерактивних технологій.

  • Мета уроку: навчальна:Сформувати знання про кліматотвірні чинники, розкрити особливості їхнього впливу на формування клімату Землі; навчити встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між географічною широтою, циркуляцією атмосфери, характером підстильної поверхні та кліматом території.
    • Розвивальна :Розвивати географічне мислення, уміння аналізувати карти, схеми, діаграми; формувати навички роботи з різними джерелами інформації, уміння робити висновки та узагальнення.
    • Виховна: Виховувати пізнавальний інтерес до вивчення географії, відповідальне ставлення до навколишнього середовища, уміння співпрацювати в колективі.
  • Очікувані результати навчання

Учень/учениця:

  • називає основні кліматотвірні чинники;
  • пояснює вплив географічної широти на температуру повітря;
  • характеризує роль циркуляції атмосфери у формуванні клімату;
  • пояснює вплив підстильної поверхні на клімат території;
  • встановлює причинно-наслідкові зв’язки між кліматотвірними чинниками та кліматом різних регіонів світу;
  • працює з картою та географічною інформацією.
    • Ключові компетентності
  • спілкування державною мовою;
  • математична компетентність;
  • компетентності у галузі природничих наук;
  • інформаційно-комунікаційна компетентність;
  • екологічна компетентність;
  • уміння навчатися впродовж життя.
    • Наскрізні змістові лінії
  • Екологічна безпека та сталий розвиток.
  • Уміння вчитися впродовж життя.
  • Громадянська відповідальність.
    • Обладнання:

Підручник географії для 7 класу, атлас, фізична карта світу, кліматична карта світу, мультимедійна презентація, картки для групової роботи, роздатковий матеріал.

  • ХІД УРОКУ
    • І. Організаційний етап (1 хв)

Привітання.

Перевірка готовності учнів до уроку.

Створення позитивної атмосфери.

Вправа «Погода настрою»

Учитель пропонує учням описати свій настрій одним словом:

  • сонячний;
  • ясний;
  • хмарний;
  • дощовий;
  • мінливий.
    • ІІ. Актуалізація опорних знань (5 хв)
      • Бесіда
  1. Що таке погода?
  2. Що називають кліматом?
  3. Чим клімат відрізняється від погоди?
  4. Які елементи клімату ви знаєте?
    • Проблемне запитання

Чому на екваторі жарко і волого, а біля полюсів холодно?

Учні висловлюють власні припущення.

  • ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (3 хв)

На екрані демонструються фотографії:

  • тропічного лісу Амазонії;
  • пустелі Сахара;
  • льодовиків Антарктиди.

Учитель ставить запитання: «Чому на одній планеті існують настільки різні природні умови?»

Відповідь на це запитання ми знайдемо під час вивчення теми уроку.

  • Повідомлення теми та мети уроку

Тема нашого уроку – «Кліматотвірні чинники».

Сьогодні ми дізнаємося, від чого залежить клімат певної території та які чинники впливають на його формування.

  • IV. Вивчення нового матеріалу (20 хв)
    • 1. Поняття про кліматотвірні чинники

Запис у зошит. Кліматотвірні чинники – це умови та процеси, які визначають формування клімату певної території.

  • Географічна широта Робота з картою світу. Учитель пояснює: Кількість сонячної енергії, яку отримує поверхня Землі, залежить від кута падіння сонячних променів.

Біля екватора сонячні промені падають майже прямовисно, тому поверхня отримує більше тепла.

У напрямку до полюсів кут падіння променів зменшується, тому кількість тепла зменшується.

Висновок: Чим ближче територія розташована до екватора, тим вищі середні температури повітря.

  • Циркуляція атмосфери

Циркуляція атмосфери – це переміщення повітряних мас над поверхнею Землі.

Повітряні маси бувають:

  • екваторіальні;
  • тропічні;
  • помірні;
  • арктичні;
  • антарктичні.

Вони переносять тепло та вологу з одних районів Землі в інші.

Саме тому навіть на однаковій широті клімат може бути різним.

  • Гімнастика для очей (2 хв)

подивіться вгору – вниз (5 разів).

Подивіться вправо – вліво (5 разів).

Намалюйте очима коло за годинниковою стрілкою.

Намалюйте очима коло проти годинникової стрілки.

Подивіться на кінчик носа.

Подивіться у вікно на віддалений предмет протягом 10 секунд.

Швидко покліпайте очима.

  • Підстильна поверхня

(Учитель пояснює.)На формування клімату впливають:

  • суходіл і океани;
  • морські течії;
  • рельєф;
  • рослинність;
  • льодовики.

Вода нагрівається і охолоджується повільніше, ніж суходіл.

Тому клімат узбережжя м’якший, ніж клімат внутрішніх районів материків.

Гори перешкоджають руху повітряних мас.

На навітряних схилах випадає багато опадів, а на підвітряних формується сухіший клімат.

  • Фізкультхвилинка (2 хв)

Ми географи завзяті,

Любим Землю пізнавати.

Руки вгору піднімаєм,

Сонце ясне зустрічаєм.

Потягнулися до хмар,

Наче дме легенький шквал.

Нахилились вправо, вліво,

Повернулися красиво.

Раз – присіли,

Два – підвелися,

До роботи повернулися.

  • V. Закріплення нових знань (8 хв)
    • Робота в групах
      • Група 1

Пояснити вплив географічної широти на клімат.

  • Група 2

Пояснити роль циркуляції атмосфери.

  • Група 3

Пояснити вплив рельєфу на клімат території.

  • Група 4

Навести приклади впливу океанів та течій на клімат.

Після обговорення представник кожної групи презентує результати роботи.

Побудова хмари тегів «Клімат».

Робота з інформацією: Інтерактивна карта загальної циркуляції атмосфери за допомогою сервісу NullSchool.

Моделювання: Процес утворення постійних та змінних вітрів.

  • VI. Рефлексія (3 хв)
    • Метод «Незакінчене речення»

Сьогодні на уроці я дізнався(лася), що __________________________.

Найцікавішим для мене було __________________________.

Тепер я можу пояснити __________________________.

Мені ще потрібно дізнатися __________________________.

  • VII. Підсумок уроку (1 хв)

Отже, клімат будь-якої території формується під впливом трьох основних кліматотвірних чинників: (учні називають їх)

Саме взаємодія цих чинників визначає особливості клімату різних куточків Землі.

  • ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
    • Обов’язкове

1.Опрацювати відповідний параграф підручника.

2.Дати письмові відповіді на запитання після параграфа.

  • Творче завдання (на вибір)
  1. Створити схему «Кліматотвірні чинники».
  2. Підготувати повідомлення «Вплив океанічних течій на клімат».
  3. Створити ментальну карту «Від чого залежить клімат?».
    • САМООЦІНЮВАННЯ

На уроці я:

□ активно працював(ла);

□ виконував(ла) всі завдання;

□ допомагав(ла) однокласникам;

□ зрозумів(ла) новий матеріал;

□ можу пояснити, що таке кліматотвірні чинники.

doc
Додано
10 червня
Переглядів
48
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку