Урок "Географічні карти, їх елементи. Легенда карти. Масштаб карт. Географічні атласи. Практичне значення карт"

Про матеріал
Матеріал містить розробку уроку по темі:"Географічні карти, їх елементи. Легенда карти. Масштаб карт. Географічні атласи. Практичне значення карт" з використанням різноманітних форм і методів навчання
Перегляд файлу

Урок  14    6 клас           03.11.2020

Тема. Способи зображення Землі

Тема уроку: Географічні карти, їх елементи. Легенда карти. Масштаб карт.

Географічні атласи. Практичне значення карт

Очікувані результати: учень(учениця)називає способи зображення Землі, види

масштабів, відмінності між планом і топографічним планом та картою, абсолютною і відносною висотою місцевості, об’єкти місцевості за планом та його умовні знаки; вміє читати план та карту, використовуючи умовні знаки та легенду карти; пояснює відмінності різних видів масштабу, особливості орієнтування плану місцевості;   визначає масштаб плану і карти, абсолютну і відносну висоту місцевості за допомогою горизонталей та за шкалою висот; вимірює відстані на плані і карті за допомогою масштабу; розв’язує задачі з різними видами масштабу;порівнює зображення місцевості на глобусі, аерофотознімку та космічному знімку, плані, карті;   оцінює практичне значення плану та географічних карт для себе і своєї родини

Мета: поглибити та систематизувати знання учнів про географічні карти та їх особливості; сформувати первинні уявлення про способи картографічних зображень земної поверхні, спотворень на картах, класифікацію карт; з’ясувати відмінності у зображенні місцевості на плані та карті, причини виникнення спотворень на географічних картах;

 розвивати первинні практичні навички «читання» карти, користування умовними знаками.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручники, атласи, настінні карти півкуль та Україні, мультимедійна система, презентація уроку.

Опорні поняття: план, умовні знаки, зображення, масштаб, глобус, площина, кулястість земної поверхні, класифікація.

Базові поняття: географічна карта, картографічні проекції, спотворення.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент(1хв)

   Привітання:

Холодно в полі, в саду , на городі.

Осінь  мандрує по нашій господі.

Тепло і затишно в класі у нас,

Доброго дня,  я вітаю всіх вас.

Ось і  минули осінні канікули. Настав час продовжувати подорож  по Країні знань.

Чи всі сьогодні присутні?

Як почуваєтесь?

 ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь  (5-7хв) 

Тож давайте пригадаємо: ( Інтелектуальна розминка )

Назвіть способи зображення земної поверхні.

Що називають планом місцевості?

Для чого необхідні умовні знаки?

Що показує масштаб на плані та карті?

Які види масштабів ви знаєте?

У чому полягають відмінності між планом і картою?

 Гра «Вірю — не вірю»

Чи вірите ви в те, що найбільш точним способом зображення земної поверхні є план місцевості?

Чи вірите ви в те, що для більш докладного зображення місцевості потрібний більш дрібний масштаб?

Чи вірите ви в те, що на плані не враховується кривизна земної поверхні?

Чи вірите ви в те, що на карті не враховується кривизна земної поверхні?

• Чи вірите ви в те, що на планах і картах усі умовні знаки однакові?

• Чи вірите ви в те, що карти так само точно і докладно передають зображення місцевості, як і плани місцевості?

 

IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності (1 хв)

Учитель. Ви вже знаєте, що Земля має форму кулі, а модель земної кулі називається глобусом. На глобус нанесено частини світу, материки, океани, морі, річки, гори та інші географічні об’єкти . Більшу частину земної кулі покривають водні простори океанів та морів.

На глобусі земна поверхня зображена без спотворень, бо глобус, як і Земля сферичної форми. Але у глобуса є один недолік: його важко носити з собою. Люди здавна думали, як поверхню земної кулі відтворити на площині, на папері. Не одне століття знадобилося людству, щоб створити географічну карту, свій найбільший винахід.

Сьогодні на уроці ми  переконаємось у справедливості твердження, що «карта — це найбільший винахід людства».

IV. Вивчення нового матеріалу (25 хв)

Запишемо в зошити тему уроку: Географічні карти, їх елементи. Легенда карти. Масштаб карт. Географічні атласи. Практичне значення карт

  •    Вчитель: Що ж таке географічна карта? («фабрика ідей»)

Учні висловлюють свою думку коротко у вигляді слова чи словосполучення. Їх ідеї записуємо на дошці, потім разом вирішуємо , які не підходять, а з тих, що залишилися, формуємо визначення поняття «географічна карта».

  • Постановка проблеми: Чи є на карті спотворення? Якщо є, то чому?

     Вирішуємо разом, спів ставляючи зображення , наприклад, Гренландії чи Австралії на карті півкуль і на глобусі.

 Робимо висновок. Не можна зобразити на папері велику ділянку земної поверхні без спотворень. Отже, на карті завжди є спотворення, бо сферичну поверхню на площині не можна зобразити без спотворень кутів, форм об’єктів, довжин ліній, площ. ( тут, якщо є час і клас сильний, можна дати первинні поняття про картографічні проекції)

  • Основні елементи карти:

Математична основа

Картографічне зображення

Додаткові зображення

Картографічна проекція

Масштаб

Рамка карти

Градусна сітка

Рисунок карти

Легенда карти

Інформація

Географічні карти (6 клас) - презентация онлайн

Легенда карти – це сукупність умовних знаків , що розкривають зміст карти. Поділяються на:

  • масштабні;
  • позамасштабні;
  • лінійні;
  • пояснювальні

 

 

  • Класифікація карт за масштабом (робота з малюнком 50 на стор.60

підручника(авт.Бойко, Міхелі)

Класифікація картографічних творів. Математична основа карт »  http://uabooks.top

  • Географічні атласи. Практичне значення карт (робота в групах; випереджувальні завдання)

V. Закріплення вивченого матеріалу (8хв)

«Географічний крос»

1.Зменшене і узагальнене зображення великої ділянки земної поверхні на площині за допомогою умовних позначень……..(географічна карта)

2. Сукупність умовних знаків, що розкривають зміст карти…….(легенда карти)

3. Карта масштабу 1: 20 000 000 належить до ………(дрібномасштабних)

4. Рельєф на фізичних картах позначають ……(горизонталями і пошаровим розфарбуванням)

5. Який масштаб більший: 1: 30 000 чи 1: 10 000?

6. Збірку карт, об’єднаних певним змістом, називають…..(атласом).

Прийом «Порівняйка»

Порівняйте план місцевості і карту півкуль. Вкажіть відмінності.

 

VI. Домашнє завдання

 Опрацювати текст параграфів 14 і15. Повторити §11(масштаб).

Виконати письмово завдання  5 на стор.62.

 

 

Використані джерела:

  1. В.М.Бойко, С.В.Міхелі. Географія Підручник для 6 класу загальноосвітніх навчальних закладів. Харків. «Сиция».2014.
  2.  Гурин Олена Василівна. Бібліотека. Всеосвіта 

https://vseosvita.ua/library/tvorci-idei-virsovani-privitanna-organizacijnij-moment-98835.html

  1. Довгань Г.Д.  Усі уроки географії. 6 клас. Навчально-методичний посібник. Харків. Видавництво «Основа».2014.
  2. Програма: оновлені навчальні програми для учнів 5 -9 класів загальноосвітніх навчальних закладів , затверджені Наказом МОН України від 07.06.2017  № 804

 

doc
Додано
29 жовтня 2020
Переглядів
9898
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку