Урок "Мінерали і гірські породи"

Про матеріал
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. Використані методики: групова «Карусель»,
Перегляд файлу

6 клас              географія  

Тема :Мінерали та гірські породи

Мета:  Навчальна - сформувати в учнів поняття про мінерали та гірські породи, із яких складені внутрішні шари Землі, формувати в учнів науковий погляд на будову Землі, первинне вміння розрізняти магматичні, осадочні і метаморфічні гірські породи за зовнішніми ознаками, ознайомити з корисними копалинами.

Розвиваюча - формувати у школярів уміння працювати в групі, розрізняти за зовнішніми ознаками різні за походженням гірські породи та мінерали, розвивати інтерес до географічних знань, розвиток географічної мови, мислення.

Виховна екологічне виховання, почуття дбайливого ставлення до надр Землі, виховування навичок самостійності у здобутті знань.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Використані методики: групова «Карусель»,

  •  1.Організаційний момент.------------ --------------------------- 2 хв.
  • 2. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів - 2хв.
  • 3. Актуалізація опорних знань і умінь учнів------------------- 5хв.
  • 4.Вивчення нового матеріалу ------------------------------------- 20хв.
  • 5.Закріплення нових знань і умінь -------------------------------- 10хв.
  • 6.Підсумок уроку------------------------------------------------------ 5хв.
  • 7.Домашнє завдання-------------------------------------------------- 1хв.

                                                                    Зібратися разом – це початок,

                                                                    триматися разом – це прогрес,

                                                                    працювати разом – це успіх.

                                                                                                                 Генрі Форд

І . Організаційний момент

 Коло взаємодії « Ранкове побажання»

 Дорогі діти,

 в школі справу хоч яку

 починають по дзвінку.

Тож хвилини не втрачаймо.

 Все нове запамятаймо.
Учні класу об'єднуються в три групи.    Червоні, магматичні гарячі,

                                                                    Фіолетові метаморфічні загадкові,

                                                                    Коричневі осадові надійні

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

 Якщо на вулиці озирнутися навколо, то завжди ми побачмо каміння, а правильно сказати – гірські породи і мінерали , з яких складається земна кора – верхня оболонка літосфери. .

Вивчає гірські породи та мінери наука геологія, а точніше один із її розділів «Петрографія», з грецької   «петра» означає «камінь», «графо» - «пишу».    

             У шарах земної кори, як на величезних сторінках кам'яної книги, відбита історія планети якій вже не один мільйон років. Недарма письменник  А. Сент Екзюпері казав: «Земля дає нам більше знань, ніж всі книги».Тож сьогодні ми продовжимо вивчення  літосфери.

Повідомлення теми і мети уроку . Тема уроку Мінерали і гірські породи

Мета уроку

1.Дізнатися про  мінерали та  гірські породи .

2.Визначити їх  походженя.

3 .Розглянути геологічну колекцію

4.Розширити знання про  корисні копалини та групи на які вони поділяються.

І V Актуалізація опорних знань

Але спочатку перевіримо, як ви запам’ятали матеріал попередніх уроків  іщо ви знаєте з теми «Літосфера»

Тестування, взаємоперевірка.

1.Тверда кам'яна оболонка Землі  А) Грунт Б) Атмосфера  В) Літосфера

2. Найглибша свердловина світу сягає  А )12км Б)14км В) 32 км

3.Верхній  шар мантії     А) астеносфера Б ) гідросфера В) Грунт

4.Найважча частина Землі       А )літосфера Б) ядро В) мантія

5.Частина планети, що займає 4\5 об'єму  А )атмосфера Б) мантія  В) ядро                                                                                  

6.Верхня тверда оболонка Землі   А)літосфера Б) земна кора     В) астеносфера

7.Середня товщина літосфери становить       А)300-450км Б)150 - 200км

8.Товщина земної кори під океаном   А) 5-10км Б) 15-20км В ) 80км

9.Товщина земної кори під суходолом   А) 80км Б)15-20км В )100км

10.Температура ядра                        А) 4000-5000гр Б )70000гр В)6000гр

11.Радіус ядра становить                А)3500км Б)5000км В)2500км

12.До внутрішньої будови Землі не відноситься  А) Атмосфера Б) ядро

 

1.В   2 А . 3.А   4.Б   5.Б  6.А  7.Б  8.А  9 А   10. А  11.А  12.А

 Ну що ж перші бали вашої оцінки ви отримали.

А покращити оцінку, можна активно попрацювавши на уроці.

VВивчення нового матеріалу

  1.  Входить герой з бородою й мішком у руках:

« Шу- шу, шу-шу . Чи знаєте ви хто я?, Я добрий Шубін , шахтний дух, Донбасу,  приходжу до гірників  на допомогу у небезпечну годину, у Польщі на соляних копальнях мене називають Скарбником , в Чехії - Перкманом .                                                                              

           В нащій соледарській соляній шахті навіть створили мій портрет з солі. Я приходжу на допомогу чесним і добрим людям. Почув я,  що ви відправляєтесь у експедицію до підземноного царства й вирішив допомогти. Підготував шпаргалки геолога й завдання , щоб перевірити чи будете ви спостережливі, уважні , чи допомагатимете один одному

 Дітям  роздають листи – путівники « Шпаргалка геолога» і  набори гірських порід і мінералів

Учитель. Дякуємо  нашому гостю. А ми починаємо працювати .

  1.  Прийом « Шпаргалка»

В 5 класі ви дізналися ,що все навколо нас  складається з…( тіл.)

Тіла складаються з …(речовин).

А значить мінерали – це ? однорідні тіла, які складаються з однієї речовини

гірські породи - сполучення кількох мінералів, або скупчення одного мінералу у великій кількості.

За агрегатним станом

Картинки по запросу правила роботи в групі

Прийом «Творча лабораторія -  карусель » Зараз ми звернемося до сторінок життя гірських порід.Учні працюють з текстом підручника, зразками гірських порід, схемами в підручнику. По сигналу міняючись місцями .

Виступи груп

Учні груп розповідають про гірські породи різного типу походження , розповідь супроводжують доповнення вчителя показом презентації і  відеосюжету «Утворення магматичних гірських порід», фотографій зразків гірських порід; та мінералів.

магматичні

Як і де утворилися

В результаті застигання ,затвердіння магми в глибині або на поверхні

Назва

 

малюнок

(швидко олівцем)

колір

кристали

 Є +

Нема -

Чи є блиск
Є+

Нема -

         глибинна

граніт

 

 Сірий ,білий,скляний

+

+

            виливна

базальт

 

Темно сірий

-

-

Вивержена ,спінена

пемза

 

коричневий

-

-

туф

 

рожевий

-

-

Осадові

Як  і де утворилися

На поверхні земної кори , в результаті осідання речовин

Назва

 

малюнок

(швидко олівцем)

колір

кристалів

Є +

Нема -

Чи є блиск
Є+

Нема -

 Осадова  уламкова

галька

 

сірий

-

-

пісок

 

жовтий

+

+

 Осадова  органічна

крейда

 

білий

-

-

вугілля

 

чорний

-

+

Осадова хімічна

кам’яна сіль

 

Білий

-

-

гіпс

 

 

білий

-

-

метаморфічні

Як  і де утворилися Перетворилися  при опусканні,  на глибині нагрівання і стискання , мктаморфізувалися- набули нових властивостей

Назва породи

 яка перетворилась

Назва породи

 яка

 виникла

малюнок

 

(швидко олівцем)

колір

Наявність кристалів

+ є

-нема

Чи є блиск
+ є

-нема

вапняк

мармур

 

білий

-

-

граніт

 

гнейс

 

Сірий, білий

+

 

+

пісок

кварцит

 

Жовтий

_

+

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прийом «Проблемне завдання»

У земній корі до глибини 16 км співвідношення цих гірських порід приблизно таке: 60 % складають магматичні, 32 % — метаморфічні і 8 % — осадові. У той же час майже 76 % поверхні Землі і дна водоймищ вкрито крихкотілими шаруватими гірськими породами осадового походження. При цьому найбільше розповсюдження мають глини та глинисті породи, на частку яких припадає 76 % відкладів, на долю пісків, пісковиків, вапняків та інших — 25 %.

Корисні копалини

Прийом «Краєзнавча хвилинка»

 Багато диковин і сюрпризів зберігають у собі підземні комори Донецької землі землі. На поверхню землі виходять гірські породи різного віку та складу, а також різні за своїм походженням.

Територія Донецької області багата різними корисними копалинами. В їх родовищах виявлено більше половини елементів періодичної системи Менделєєва. ,використовуються близько 50 видів корисних копалин, значні запаси:

  • кам’яного вугілля;сурм’яно-ртутних руд;долом вапняків; мергелів; кухонної солі; нефелінових сієнітів; вогнетривких глин і т.д.

Узагальнення

1.Однорідні тіла, які складаються з однієї речовини називають:

А) камінням Б) мінералами В)гірськими породами

2.Сполучення кількох мінералів, або скупчення у великій кількості

Одного в земній корі називають: А)гірськими породами Б)мінералами.

3.Гірські породи за походженням бувають:

А) магматичні Б) метаморфічні В)осадові.

4.Гірські породи, що утворились при застиганні магми:

А) осадові Б) магматичні В) метаморфічні.

5.Мінерали та гірські породи , які використовує людина називають:

А) корисними копалинами Б)мінералами В)камінням

6.Корисні копалини поділяють на групи:

А)рудні Б) паливні В) нерудні

1б,2а, 3 а,б,в,4б,5а,6 а,б,в

Підсумки

Дз

Джерела інформації:

  1. .https://uk.wikipedia.org/w/index.php?curid=837390 В.С.Білецький, Суспільне надбання

     2.https://uk.wikipedia.org/wiki/

    3. https://naurok.com.ua/minerali-y-girski-porodi-skladniki-zemno-kori-28261.html

 

 

 

Як наука спелеологія (від грец. σπήλαιον  печера та λόγος — вчення, наука) — це комплексна наука, розділ наук про Землю, а саме карстознавства, яка займається вивченням печер,

 

docx
Додано
1 листопада 2020
Переглядів
1141
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку