Урок географія 7 клас "Тектонічна будова, рельєф, клімат, рослинність і тваринний світ Антарктиди. Природні багатства, їх використання. Екологічні проблеми материка."

Про матеріал
Сформувати в учнів систему знань про природу Антарктиди; систематизувати поняття учнів про особливості рельєфу материка; удосконалювати навички роботи з підручником, картами атласу, додатковими джерелами географічних знань, розвивати навички логічного мислення, вміння висловлювати власну думку, уміння відбирати необхідну інформацію з різних джерел географічних знань, формуючи самоосвітню, інформаційну, комунікативну компетентності.
Перегляд файлу

Тема. Будова поверхні. Лід Антарктиди. Підлідний рельєф. Кліматичні умови. Антарктида  - найхолодніший материк на Землі. Органічний світ материка.

Мета: сформувати в учнів систему знань про природу Антарктиди; систематизувати поняття учнів про особливості рельєфу материка; удосконалювати навички роботи з підручником, картами атласу, додатковими джерелами географічних знань, розвивати навички логічного мислення, вміння висловлювати власну думку, уміння відбирати необхідну інформацію з різних джерел географічних знань, формуючи самоосвітню, інформаційну, комунікативну компетентності.

Обладнання: карта Антарктиди, підручники, атласи.

Тип уроку: урок-дослідження.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Прийом «Географічна розминка»

Схарактеризуйте географічне положення Антарктиди.

Що таке Антарктика?

Чому Антарктиду було відкрито пізніше за інші материки?

Прийом «Лови помилку»

Учні по черзі виходять до карти, показують географічний об’єкт, дають його характеристику одним реченням, навмисне припустивши помилки. Інші учні в класі повинні виправити цю помилку.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності та пізнавальної діяльності учнів

Учитель. на попередньому уроці ви дізналися про тривалу, складну історію відкриття та дослідження Антарктиди. Але мало з вас хто знає, що колись давно Антарктида не була материком холоду, бо лежала у більш теплих широтах. Про це свідчать знайдені в її надрах залишки організмів, що мешкали в теплому вологому кліматі. «Мандрування» Антарктиди, за теорією дрейфу літосферних плит, закінчився за Полярним колом. І природа материка стала іншою…

IV. Вивчення нового матеріалу

Учні працюють у парах(або діляться на групи) працюють з джерелами географічних знань протягом 10 хвилин після чого доповідають про результати роботи

Завдання для пар або груп

Тектонічна будова

З яких тектонічних структур складається Антарктида?

До складу якого давнього материка входила Антарктида?

Рельєф

Які є гори та рівнини в Антарктиді?

Яка найвища точка Антарктиди?

Як за рельєфом поділяється Антарктида?

Корисні копалини

Чи можна видобувати корисні копалини в Антарктиді?

Які види корисних копалин були знайдені на материку?

Клімат 1

Як географічне положення на клімат материка?

Як впливає кут падіння на клімат материка?

Яка була зафіксована мінімальна tº на материку?

Клімат 2

Як впливає підстилаючи поверхня на клімат материка?

Які середні температури повітря влітку та взимку?

Що таке стокові вітри? Як вони формуються?

Органічний світ

Що таке антарктичний оазис?

Типові тварини Антарктиди.

Льодовиковий покрив

Яка середня товщина льодовика?

Найбільші шельфові льодовики Антарктиди?

Що таке шельфовий льодовик?

Охорона природи. Екологічні проблеми

Що заборонено робити в Антарктиді?

Яка причини утворення озонової діри над Антарктидою?

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. «Так - НІ».

1. Поверхня материка складається з 2х « поверхів». (Так)

2. Антарктида – найнижчий материк на Землі. (Ні)

3. Антарктида – найвологіший материк на Землі. (Ні)

4. Найнижча температура планети зафіксована саме в Антарктиді. (Так)

5. У внутрішніх районах материка переважає антициклональна без опадів погода. (Так)

6. На узбережжях материка тепліше, ніж у центрі. (Так)

7. В Антарктиді чітко виражені пори року. (Ні)

8. Антарктида – пустеля. (Так)

9. Життя більшості тварин пов`язане з центральною частиною материка. (Ні)

10. Постійне населення відсутнє. (Так)

11. Особливе місце у покриві Південного океану належить шельфовим льодовикам. (Так)

12. Полярна ніч триває півроку. (Так)

13. В Антарктиді є діючий вулкан Еребус. (Так)

2. «Експрес-тест»

VI. Підсумки уроку

Учні за допомогою мікрофона продовжують тезу «Антарктиду називають «полюсом холоду планети» тому, що…»

VII. Домашнє завдання

Для всіх учнів – параграф підручника, робота з картою.

Для бажаючих - підготувати додатковий матеріал до теми «Сучасні дослідження Антарктиди».

 

 

 

 

 

Варіант 1

1.Найбільш поширеним видом птахів на материку є:

А) пінгвіни;  б) альбатроси;  в) буревісники;   г) ворони.

2.Найнижча температура, зафіксована в Антарктиді, становила:

А) -56о С;  б) -68оС;   в) -89оС;   г) -93оС.

3.Коли в Україні – літо, в Антарктиді:

А) весна;  б) літо;  в) осінь;  г) зима.

4.За площею Антарктида серед інших материків посідає місце:

А) перше;  б) друге;   в) третє;  г) четверте; д) п’яте.

5. Атмосферні опади в Антарктиді випадають переважно у вигляді:

А) снігу та дощу;  б) дощу;  в) снігу;  г) граду.

6.Назвіть територію, де розташовано більшість антарктичних станцій:

А) в центрі материка;   б) на узбережжі;  в) в західній частині материка.

7.В Антарктиді розташований діючий вулкан (3794 м):

А) Керкпатрік;   б) Маркем;   в) Вінсон;   г) Еребус;  д) Котопахі.

8.Головною причиною холодного клімату Антарктиди є:

А) область низького тиску;   б) особливості географічного положення;  в) наявність холодних течій;              г) значні висоти над рівнем моря.

9.З’ясуйте, яку частку поверхневих прісних вод Землі становить льодовик Антарктиди:

А) 90%;  б) 50%;  в) 20%;  г) 10%;  д) 2%.

                                                                              Варіант 2

1.Антарктида омивається океанами:

А) Тихим і Атлантичним;   б) Тихим, Атлантичним і Індійським;   в) Північним Льодовитим, Тихим та Індійським.

2.Повітряні маси, які формуються у центральній частині Антарктиди:

А) арктичні;  б) субарктичні;  в) субантарктичні;  г) антарктичні.

3.Середня товщина льоду в Антарктиді становить:

А) 50-60 м;  б) 100-500 м;   в) до 1000 м;  г) приблизно 2000 м.

4. Найнижча температура, зафіксована в Антарктиді, становила:

А) -56о С;  б) -68оС;   в) -89оС;   г) -93оС.

5. Ендеміком Антарктиди є:

А) білий ведмідь;   б) песець;  в) пінгвін Аделі;  г) біла куріпка;  д) полярний вовк.

6. Платформа, що лежить в основі Антарктиди, входила до складу:

А) Лавразії;  б) Тетісу;   в) Гондвани;   г) Давньої Африки; д) правильної відповіді немає.

7. З’ясуйте, чим пояснюється максимальна на Землі кількість сонячної радіації в центральних районах Антарктиди в літній час:

А) тривалим полярним днем та чистотою і прозорістю повітря;

Б) високим тиском і льодовиковим покривом материка;

В) високою часткою розсіяної сонячної радіації та постійними вітрами;

Г) відбивною здатністю снігу та льоду.

8. Рослинний і тваринний світ Антарктиди представлений:

А) мохом, лишайниками, водоростями, лемінгами;

Б) луками й моховими болотами, білим ведмедем;

В) лишайниками, пінгвінами, буревісниками, морськими левами, тюленями;

Г) гевеєю, пумою, гуанако, нутрією, кондором.

9. На всіх материках, за виключенням Антарктиди, існують форми рельєфу, утворені внаслідок геологічної діяльності:

А) вулканів;  б) текучих вод і вітру;  в) вітру й льодовиків;  г) льодовиків; д) всіх перелічених факторів.

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Географія, Розробки уроків
Додано
26 березня 2021
Переглядів
2109
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку