Урок "Голосні звуки. букви, що їх позначають"

Про матеріал
Закріплювати вміння учнів вати голосні звуки {шість) і букви на їхнє позначення (десять), упізнавати п звуки на слух та за вимовною ознакою ; учити правильно поєднувати букви у буквосполученнях, словах; активізувати і збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мовлення школярів; ознайомити з новим словниковим словом медаль; виховувати ба навчатися; прищеплювати любов до своєї Батьківщини;
Перегляд файлу

Тема. ГОЛОСНІ ЗВУКИ. БУКВИ, ЩО ЇХ ПОЗНАЧАЮТЬ

Мета:

формування предметних компетентностей: закріплювати вміння учнів вати голосні звуки {шість) і букви на їхнє позначення (десять), упізнавати п звуки на слух та за вимовною ознакою (відсутність перешкоди на шляху в ваного повітря); учити правильно поєднувати букви у буквосполученнях, ск словах; активізувати і збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мов школярів; ознайомити з новим словниковим словом медаль; виховувати ба навчатися; прищеплювати любов до своєї Батьківщини;

формування ключових компетентностей: уміння вчитися: переключатися з одного виду роботи на інший; загальнокультурної: учутл дотримувати норм культурної поведінки; здоров'язбережувальної: удосконалювати навички дотримувати норм гігієї тання і письма.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Основні терміни і поняття: літери я, ю, є, ї.

Обладнання: ілюстрації, проєктор, картки.

Хід уроку

1. ВСТУПНА ЧАСТИНА

2. Організація класу

Доброго ранку бажаю вам я,

Дітки кмітливі, ви — дружна сім’я!

Бачу: ви працювати сьогодні охочі,

 Тому і сяють допитливі очі.

Одне одному усміхнімося

І мерщій до роботи берімося.

— Діти, до якого уроку ви приготувалися?

— Що ви очікуєте від уроку?

3. Каліграфічна хвилинка

 Запис літер та з'єднань у зошити.

ССС ссс Сс СсСс

Со он неч ечк ко сонечко

— Поділіть слово сонечко на склади. (Со-неч-ко)

— Побудуйте звукову модель слова сонечко.

2) Диференційована робота за вибором учнів.

а) Закресліть зайве слово.

Сонечко (яке?) золоте, срібне, жовте, пекуче, справжнє.

Запишіть до зошита.

б) Складіть вислів із карток. (Парна робота).

1 Велика  3 сонце  2 зірка          4 це  

— Запишіть його.

11. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Актуалізація опорних знань

— Учу я звуки голосні.

Чому так весело мені?

 Бо вчу я звуки голосні.

їх рівно шість. Я всі назву:

А, І та Е, О, И та У.

І. Січовик

— Скільки голосних звуків? (Шість)

— Скільки голосних букв в українській абетці? (Десять)

 — Назвіть їх.

2. Повідомлення теми і завдань уроку

3. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1) Слухання лінгвістичної казки.

(Класна дошка прикрашена ілюстраціями та надписами відповідно до сюжету казки.)

— Запрошую всіх учнів 2-го класу в подорож до казкового палацу. Вирушаймо!

— Що ми побачили?

Поруч зі старим паперовим замком, де жили братики-звуки, живуть ЛІТЕРИ у своєму розкішному новішому палаці. Живуть у мирі та злагоді. Навколо палацу ростуть різноманітні дерева, біля яких усюди таблички з написами ЯЛИНА, ТОПОЛЯ, АКАЦІЯ. У дуплі одного дерева мешкає ЄНОТ. А під деревами живе спокійно ЇЖАК, а його сусідкою є СИРОЇЖКА. Трішки далі буяє пахучими квітами квітник: там квітнуть ЮНОНА (назва квітки) і ТЮЛЬПАН. Так гарно там! Небо СИНЄ-СИНЄ і привітне. Усі жителі, великі та малі, мають поважний стан.

Зустріла нас чарівниця Фонетика: «Я рада бачити вас у своєму палаці. Я приготувала для вас завдання, щоб переконатися, що ви дійсно навчаєтесь у 2-му класі. Спробуєте виконати?».

(Учні об’єднуються у 4 групи.) 

2) Диференційована робота за вибором учнів.

1-ша група

а) Відшукайте назви дерев та побудуйте звукові моделі.

ЯЛИНА ТОПОЛЯ АКАЦІЯ

— Ви добре впоралися із цим завданням!

— А чи спостережливі ви?

— Скільки букв у слові ялина? (5)

— А скільки звуків у цьому слові? (6)

— Чому в слові ялина звуків більше, ніж букв? (Буква «я» позначає два звуки [йа].)

— Скільки букв У слові тополя? (6)

— А скільки звуків у цьому слові? (6)

— Чому кількість букв і звуків однакова? (Буква «я» позначає один звук[а.].)

— Отже, буква я може позначати або один звук, або два звуки.

2-га група

— Відшукайте назви квітів та побудуйте звукові моделі.

ЮНОНА ТЮЛЬПАН

 — Скільки звуків у слові юнона позначає буква ю? (Буква «ю» позначає два звуки [йу].)

— Скільки звуків у слові тюльпан позначає буква ю? (Буква «ю» позначає один звук [у].)

— Отже, скільки звуків може позначати буква ю? (Буква «ю» може позначати або один звук, або два звуки.)

3-тя група

— Відшукайте назви слів із літерою є та побудуйте звукові моделі.

ЄНОТ синє

— Скільки звуків у слові єнот позначає буква є? (Буква «є» позначає два звуки [йе].)

— Скільки звуків у слові синє позначає буква є?(Буква «є» позначає один . звук [йе].)

— Отже, скільки звуків може позначати буква є? (Буква «є» може позна¬чати один звук, або два звуки.)

4-та група

— Відшукайте назви слів з літерою ї та запишіть звукові моделі.

ЇЖАК СИРОЇЖКА

— Скільки звуків у слові їжак позначає буква ї? (Буква «ї» позначає два звуки [йі].)

— Скільки звуків у слові сироїжка позначає буква ї? (Буква «ї» позначає два звуки [йі].)

— Скільки б ми не шукали слів, але запам’ятайте: буква ї завжди позначає два звуки [йі]!

Чарівниця Фонетика нагородила учнів 2-го класу подаруночками за кмітливість, уважність, старанність.

4.Робота за підручником. Виконання вправи 7

Прочитайте текст. Випиши з тексту три слова, у яких є три голосних звуки. Зроби звуко- буквений аналіз цих слів (усно).

Фізкультхвилинка

Хмарка сонечко закрила, 

(закрити обличчя руками)

Слізки срібнії зронила.

Ми ті слізки пошукаєм, (присідання)

У травичці позбираєм.

Пострибаєм, як зайчата, 

(стрибки)

Політаєм, як пташата,

(помахи руками, як крилами)

Потанцюємо ще трішки, 

(танцювальні рухи)

Щоб спочили ручки, ніжки.

Всі веселі? От чудово!

А тепер до праці знову.

 

5.Узагальнення й систематизація знань

1.У кожного із вас на парті лежить завдання.

Сонце світить променисте,
Осяває землю чисто.
В небі радість, в серці сміх –
Щастя сяє поміж всіх!

• Спишіть вірш. Підкресліть букви, що позначають голосні звуки.

2. Завдання від чарівниці Фонетики. Робота в парах.Прочитати вірш один одному і назвати  голосні звуки.

ПРО ЗВУКИ МОВИ

(автор: Галина Римар) 

Наша мовонька — прекрасна,
Дивовижна, як весна,
І співуча, і привітна,
Зачарує всіх вона!

Гарно вчімось говорити,
Щоб дзвеніла, як струмок,
Чиста, лагідна і добра
Мова — дзеркало думок.

Звуки чуємо ми, друзі,
Й вимовляємо, ось так!
Букви ж можемо писати,
Друкувати і читать.

Які ж звуки голосні?
А, О, У, Е, И, І.
[а], [о], [у], [е], [и], [і] —
Знаємо ми звуки голосні!

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Рефлексія

Вправа «Мікрофон»

— Чого ви навчилися сьогодні на уроці?

— Чи справдилися ваші очікування?

— Яке завдання вам принесло найбільшу радість на уроці?

2. Пропедевтика

— Діти, сьогодні ми вивчали голосні звуки та букви. Навчилися ділити на склади слова . Ці знання нам стануть у пригоді протягом усього життя.

3. Домашнє завдання

Завдання за вибором

1) Виконати вправу 7 (с. 4). Хто радіє дощу? Склади два речення, використовуючи малюнок до вправи 7.

2)Списати останнє речення тексту і підкреслити голосні букви

docx
Додано
9 жовтня 2025
Переглядів
183
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку