Тема. Головні і другорядні члени речення
Мета уроку:
Формування предметних компетентностей: формувати поняття про члени речення, про підмет і присудок як головні члени речення, про питання,на які вони
відповідають. Показати взаємну залежність між підметом і присудком. Вчити встановлювати зв'язок слів у реченні,збагачувати та активізувати словниковий запас; вдосконалювати навички грамотного,каліграфічного письма;
розвивати творчу уяву, усне і писемне мовлення учнів;
виховувати прагнення вдосконалювати своє мовлення,любов до рідної мови,яка є важливою невід′ємною складовою загальної культури людини.
Формування ключових компетентностей:
Вміння вчитися:слідкувати за порядком на робочому місці,доводити роботу до кінця,формувати здатність виконувати мовленнєві операції, висловлювати власну думку,вміння аналізувати,робити висновки та узагальнення.
Загальнокультурної:сприяння дотриманню норм мовленнєвої культури,виявляти ініціативу,вміння спілкуватися з друзями,вчителем.
Здоров′язбережувальної: правильна посадка за партою,старанне виконання фізкультпауз,дотримання рекомендацій вчителя під час уроку
Засоби навчання: план уроку,презентація, комп′ютер, ментальна карта «Головні члени речення»;
тексти до завдань, алгоритм знаходження головних членів речення, сигнальні картки.
Тип уроку. Урок формування компетентностей
Основні терміни і поняття: головні і другорядні члени речення,підмет,присудок
Хід уроку
І.Організація класу
- Діти, сьогодні гарний день. У нас гості! Посміхається лагідно сонечко. Усміхніться і ви
один одному, подумки побажайте добра, успіхів. I щоб дружно нам
працювалося, щоб ви приходили на допомогу один одному, візьмемось за
руки і промовимо :
Дружно візьмемось за руки,
і приступимо до науки.
Раз, два, три, чотири, п'ять
Хочемо все на світі знать.
Девіз уроку:
Не просто слухати,а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати,а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
ІІ.Мотивація навчальної діяльності.
–Діти, кожен із вас маленька зірочка. Я хочу ,щоб ваші зірочки горіли якомога яскравіше,щоб вони вказували дорогу іншим маленьким тьмяним зірочкам. Тому будьмо працьовитими на уроці . Будьте всі яскравими зірками!
ІІІ.Актуалізація опорних знань.
-Яку тему ми почали вивчати? Як ви гадаєте, чи є в реченнях якісь «таємниці», які ми з вами можемо розкрити?
1.Створення асоціативного куща «Речення»
2.Запис числа,класна робота. Каліграфічна хвилинка.
Як ви розумієте? Звуковий аналіз знаєш --.=.-
-Самооцінювання.
3.Вправа «Очікування»
ІV.Пояснення нового матеріалу
-Діти,сьогодні вранці,йдучи на роботу я стала свідком суперечки двох дітей які сперечалися хто в родині головніший? Батько чи мати?Вони довго сперечалися… Я їх заспокоїла… І їм пообіцяла, що мої учні дадуть їм відповідь.
Діти,давайте подумаємо, хто в родині головніший: батько чи
мати?
Найголовніша в домі матуся !
Hi, татусь!
Хто пожаліє вас, коли вам буде боляче? Мама. Хто приготує смачний
пиріг? Мама. А хто поцілує перед сном і побажає спокійної ночі? Теж
мама. Тож мама найголовніша.
А хто захистить вас від небезпеки? Тато. А хто полагодить поламану
iграшку? Теж тато. То хто найголовніший? Тато.
От і виходить, що в сім'ї однаково головні тато і мама. А залежать від них—
їхні діти.
Так і в реченні. Воно, як родина, складається з членів взаємопов'язаних
між собою. Члени-слова, які дуже важливі і однаково головні, як тато і
мама в сім'ї-це головні члени речення.
V.Закріплення та осмислення вивченого матеріалу.
1.Робота з підручником.
-Давайте проведемо дослідження.
Поставте перед собою речення
Улітку діти грають у футбол на стадіоні.
-Заберіть слово діти,заберіть слово -грають
-Чи можете ви сказати про кого йде мова у реченні, що вони роблять?
2. Правило в підручнику ст.93 Вправа 3
3.Вулиця Тренувальна. Спиши речення. Визнач підмет та присудок.

Дерев′яний човен підплив до берега. Український літак приземлився в аеропорту. Самооцінювання
VІ.Фізкультхвилинка.
4.Самостійна робота ( на картках) . Самооцінювання
5. Конструктор «Лего» Склади речення. Самооцінювання
Сонячні промені падають на рясні роси.
Вузлик напам 'ять
Питання можна ставити як від підмета до присудка, так і від присудка до
підмета. Такий двосторонній зв'язок встановлюється лише між головними
членами
6.Полікувати речення. Згадати, як пишуться слова в реченні. Підкреслити головні та другорядні члени речення. Встановіть зв язок слів у реченні.
Червонієнаузліссігоробина. Самооцінювання
7.Ментальна карта-доповнення
VІІ.Домашнє завдання. Диференційоване.
Вправа 5 ст.94 списати
Придумати 3 речення про весну ,підкреслити головні та другорядні члени речення.
За бажанням малюнок до цих речень.
VІІ.Підсумок уроку
1.«Мозкова атака» Кубик «Блума»
Що нового ви дізнались на уроці?
Які члени речення називаються головними?
Що складають підмет і присудок?
Як називаються інші члени речення? Оцініть себе!
2.Рефлексія
1.Навчальна гра
- Чи виправдались ваші очікування?
Доброолександрівський ліцей Дальницької сільської ради
Відкритий урок
Головні та другорядні члени речення
Підготувала вчителька початкових класів
Бершадська Галина Трохимівна
2024 рік


