Урок-гра «Допоможи Їжачкові»

Про матеріал
Тема. Закріплення вивченого про речення. Мета. Узагальнити знання і вміння учнів пов’язані з реченням, використовувати ці знання для побудови і виразного читання текстів; розвивати вміння встановлювати зв’язки між членами речення; виховувати увагу, культуру запису, почуття відповідальності кожного за збереження багатства і краси природи.
Перегляд файлу

Українська мова

2 клас

(Урок-гра «Допоможи Їжачкові»)

Тема. Закріплення вивченого про речення.

 

Мета. Узагальнити знання і вміння учнів пов’язані з реченням, використовувати ці знання для побудови і виразного читання текстів; розвивати вміння встановлювати зв’язки між членами речення; виховувати увагу, культуру запису,  почуття відповідальності кожного за збереження багатства і краси природи.

 

Обладнання: схеми речень, модель їжака, моделі яблук із завданнями, індивідуальні картки «Домалюй ротика».

 

План уроку

  1. Організація класу.
  2. Оголошення теми уроку.
  3. Мовна розминка.
  4. Каліграфічна хвилинка.
  5. Узагальнення і закріплення вивченого.
  6. Пізнавальна хвилинка.
  7. Робота над завданнями.
  8. Підсумок уроку.
  9. Домашнє завдання.

 

Хід уроку

  1. Організація класу.

- Діти, зараз у нас урок рідної мови. А яка мова є для вас рідною?

Мова моя українська –

Батьківська, материнська,

Я тебе знаю не вивчену –

Просту, домашню, звичну,

Не з-за морів прикликану,

Не з словників насмикану.

Ти у мене із кореня –

Полем мені наговорена,

Дзвоном коси прокована,

В чистій воді смакована,

Болем очей продивлена,

Смутком багать продимлена,

З хлібом у душу всмоктана,

В поті людськім намокнута,

З кровю моєю змішана.

І аж до скону залишена

В серці моїм.

                                 В. Бичко

« Хто не любить своєї рідної мови, солодких святих звуків свого дитинства,

не заслуговує на імя людина».

                                                И- Г. Герде.

- З чого складається наша мова? (З речень)

- А речення? (Зі словосполучень і слів)

- М. Рильський сказав: «Слово – зброя. Як усяку. Зброю його треба чистити і доглядати»

- А уроки української мови допомагають нам тримати нашу зброю, наше слово у чистоті і порядку.

2. Оголошення теми уроку.

- Ми закінчуємо вивчати тему «Речення» . Сьогодні на уроці узагальнимо наші знання і вміння будувати, виразно читати, встановлювати взаємозвязки слів у реченнях.

3. Мовна розминка.

- Щоб нам краще працювалося, проведемо мовну розминку. Пригадайте, які скоромовки ви знаєте. Промовляти їх треба голосно, швидко і чітко. (Діти промовляють скоромовки)

- А зараз вивчимо нову скоромовку.

Їжак, їжаченя

Їздять по гриби щодня.

Їжачиха помагає,

Сироїжки їм збирає.

      4. Каліграфічна хвилинка.

- Чудово, коли у людини розвинена культура мовлення. Але не слід забувати і про культуру письма. Проведемо каліграфічну хвилинку. Розгорніть зошити і запишіть сьогоднішнє число.

- Про кого розповідається у скоромовці, яку ми вивчили?

- З якої літери починається це слово?

- Запишіть рядок букви «ї «великої і маленької.

- Послухайте вірш про хлопчика Івасика.

Сів Івасик до столу,

Узяв зошит і ручку нову.

Головонька у журі:

Чи напише добре «ї»?

Пише ключки і карлючки,

Аж трясуться малі ручки.

В очах слізоньки дрібні,

Не вдається красно «ї»!

Івась хлопчик був завзятий –

Той не думав спочивати.

І вже знають в школі всі –

Написав він добре «ї».

  • Я думаю, діти, ви теж завзяті і цілий урок будете красиво і старанно писати.
  • Яка буква подібна до букви «ї»?
  • Запишіть рядок великої і маленької букви «і».
  • А зараз запишемо по памяті скоромовку, яку ви тільки що вивчили.
  • З кількох речень вона складається?
  • Прочитайте перше речення і назвіть розділові знаки.(Те саме з другим реченням. Звернути увагу на написання слова «щодня»).
  • Помістіть у хмаринки іменники.

5. Узагальнення і закріплення вивченого.

- Діти, я вам розказувала про лісову школу. Там навчаються різні звірята. Кожного ранку вони поспішають до школи, тому що їм дуже цікаво вчитися. Мудра Сова стільки таємниць відкриває для них! До нас на урок завітав один із учнів цієї школи.

- Хто це?

Біла латка, чорна латка

По березі скаче.

                       (Сорока)

  • Давайте прочитаємо листа.

(Лист записаний на дошці)

«Любі друзі Чи були ви в нашому лісі З приходом весни у нас так все прекрасно Тільки якісь розбійники зруйнували мурашник А молоденька берізка всихає З неї виточили весь сік, а рану забули загоїти Допоможіть

                                   Ваш Їжачок»

-    Про яку біду сповіщає Їжачок? (Проводиться бесіда про бережне ставлення до природи)

  • Діти про що забув Їжачок?
  • Допоможіть Їжачку, відгадавши загадки.

Маленька, менша від мачини,

Ні з ким не стану на борню.

Під час читання, там, де треба,

Мову людини зупиню.

Що це таке?     

                    (Крапка)

Він після речення, цитати

Вмостився, схожий на гачок.

Він нас примушує питати,

А сам ні пари з уст – мовчок.

Що це таке?

                  (Знак питання)

Що за знак – стрункий, мов спис,

Він над крапкою завис,

Спонука до оклику,

Хто ж бо він?

                 (Знак оклику)

  • Допоможемо Їжачкові поставити ці знаки. Добре? Але повчимося інтонувати речення.

ДОБРЕ.                ДОБРЕ!              ДОБРЕ?

-Діти, що приніс із собою Їжачок? (У Їжака на голках закріплені яблука)

6. Пізнавальна хвилинка.

Лісові яблука їжак наколює для того, щоб кислий сік, який стікає по голках на спину, виганяв бліх. Ці паразити дуже дошкуляють їжачкові, а дістати до них лапою він не може.

     Сьогодні на цих яблуках Їжачок приніс для вас різні завдання від учнів Лісової школи.

7. Робота над завданнями.

- Давайте знімемо перше яблуко і прочитаємо завдання.

1) Коли Їжачок до нас поспішав, то дув сильний вітер і слова в реченні розсипалися, забули своє місце.

- Що називається реченням?

(ГОЛКИ, ЇЖАКА, КОЛЮЧІ, ВІД, ЗАХИЩАЮТЬ, ВОРОГІВ.)

  • Підкресліть підмет і присудок у цьому реченні.

      8.Фізкультхвилинка.

Добре те, що сонце світить!

Добре те, що віє вітер!

Добре те, що цей ось ліс

Разом з нами ріс і ріс.

Добре те, що в нашій річці

Синя, не брудна вода!

І мене матуся рідна

Після школи зустріча.

Добре гратися на дворі!

Добре вчитися у школі!

Добре плавати в ставку!

Добре те, що я живу!

Гра з інтелектуальним навантаженням.

Якщо слово пишеться з великої букви – встати, якщо з малої – присісти.

(ОЗЕРО, КИЇВ, ВЕСНА, РБА, УКРАЇНА, ОЛІВЕЦЬ, ОКСАНА, МАШИНА, ДНІПРО, МАМА, ВАСИЛЬКО, ШОФЕР)

2) Друге яблуко.

Розмежувати слова в реченні.

Їжакнічнатварина.

Вденьвінспитьусвоїйсхованці.

Вночіїжаквиходитьнапошукиїжі.

Розшукуватиздобичуночійомудопомагаєдужедобрийнюх.

Зірісліхуньогодужепоганорозвинені.

3)Третє яблуко.

Скласти розповідне, окличне, спонукальне речення про їжака.

4) Четверте яблуко.

Відпочинь і пофантазуй.

Їжачок запрошує вас в гості на лісову галявину.

Положіть руки на перти, закрийте очі. Уважно послухайте лісову розмову. (Включається магнітофонний запис).

  • Чиї голоси ви чуєте?
  • Яку картину уявили?

5) Пяте яблуко.

Встанови ти звязок слів у реченні.

ДІТИ ПРИНЕСЛИ ЇЖАЧКА У ЖИВИЙ КУТОЧОК.

6) Шосте яблуко.

- Послухайте текст. Чи все вам в ньому подобається? Вставити речення, брак якого призвів до порушення викладу.

      У вечері поверталися ми з полювання. Їхали лісом. Під машину лягав килим опалого листя. Машина ішла поволі. Раптом ми зупинилися. Кулька була обліплена опалим листям. Це їжачок злякався світла, шуму мотора і завмер на дорозі. (На дорозі лежала чорна кулька).

7) Сьоме яблуко.

Склади речення за малюнком і за схемою.

ЯКИЙ?  ХТО?  ЩО РОБИТЬ? ДЕ?

(Маленький їжачок спить під пеньком.)

8) Восьме яблуко.

   Люди, як правило добре ставляться до їжаків, часто прагнуть приручити їх, поселити у своїх будинках, але цим роблять велике зло, гублять корисних тварин. Їжаку в приміщені погано, навіть, якщо його годують, напувають молоком і дбають про нього.

    Тож хай собі живе там, де йому визначено природою.

ПРИРОДУ ПОТРІБНО БЕРЕГТИ.

  • Зробіть це речення спонукальним.

(ДІТИ, БЕРЕЖІТЬ ПРИРОДУ.)

9.Підсумок уроку.

- Що виражає речення?

- Які бувають речення?

- Що цікавого ви дізналися про їжачка?

10. Домашнє завдання.

Відшукати загадку чи віршик про їжачка і записати в зошит. А, можливо, хтось може скласти свою загадку чи віршик.

 

docx
Додано
30 вересня 2019
Переглядів
2031
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку