Урок Греко- перські війни" Презентація " Греко-перські війни"

Про матеріал
Матеріал містить розробку уроку, та презентацію. Відповідає чинній програмі курсу.
Перегляд файлу

 

 Вчитель історії Охтирської ЗОШ І_ІІ ступенів 3

Стреленко Юлія Олександрівна

Тема. Греко-перські війни 490–449 рр. до н. е.

 

Мета: з’ясувати причини війни, дати уявлення про найбільш важливі                битви; розвивати  просторову компетенцію за допомогою роботи  атласом та контурною картою, інформаційну – робота з різними  історичними джерелами, складати оповідання за ілюстрацією;виховувати інтерес до історичного минулого народів світу, патріотичні почуття, усвідомлення важливості єдності народу,

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання:  презентація « Греко-перські війни» атласи, підручники, ілюстративний матеріал.

Основні терміни та поняття: армада, гопліти, трієра, марафонський біг, фаланга.

Очікувані результати:

Після цього уроку учні зможуть :

Називати час греко-перських війн, та найважливіших битв війни;

називати найвизначніших полководців греків, та визначати їх роль в історії греко-перських війн

визначати наслідки греко-перських війн;

показувати на карті місця основних битв ;

визловлювати власне судження щодо причин перемоги греків у греко- перських війнах.

Епіграф уроку :  « В єдності – сила»

                                     ХІД УРОКУ

I. Актуалізація опорних знань

Фронтальна бесіда.

       -Назвіть основні заняття афінян.

- Назвіть  основні заняття спартанців.

       -  Порівняйте державний устрій Афін та Спарти.

 -   Що вам відомо про перші в світі імперії? Де вони виникли та

        які особливості державного ладу в Персії?

 Який перський цар створив сильну централізовану державу? Що вам про нього відомо?

II. Вивчення нового матеріалу

У ч и т е л ь. Отже,  Афіни та Спарта. Спарта та Афіни. Олігархія і демократія.  Місто художників, поетів, філософів та місто чіткої військової структури.

Подумайте, що могло спонукати ці   абсолютно різні держави об’єднатися.  Швидше за все — війна.

Оголошується тема уроку:«Греко-перські війни 490–449 р.р. до н.е.»

Слайд 1.

— Перш ніж ми перейдемо до безпосереднього знайомства з подіями того часу, зверніть увагу на  завдання які і ми повинні вирішити під час уроку.

Роботанад планом уроку. Слайд 2.

- Які з запитань вас зацікавили найбільше? Чому?

Проблемне завдання: Завдяки чому греки перемогли персів у цих війнах?

1.Причини греко- перських війн.

У ч и т е л ь. Перси поступово розширювали свою територію  і, врешті-решт, захопили всю Малу Азію, у тому числі й грецькі  міст-колонії  на березі Егейського моря. Перси порушили торгові зв’язки Греції. Конфлікт ставав неминучим.

У 490 до н. е. Дарій I рушив на Афіни. Почалися війни, які тривали  близько 50 років.

Запитання.  – Які причини греко-перських війн ? Слайд 3.

-  Яка держава на вашу думку була сильнішою- Греція чи Персія? Роздивіться ілюстрацію в підручнику та висловіть свої припущення ?

Робота з ілюстраціями «Грецькі гопліти», «Перські воїни».

Учн івисловлюють свої припущення.

2. Початок греко- перських війн. Марафонська битва.

Робота з підручником.

Учитель.  -  Прочитайте матеріал підручника та дайте відповідь на запитання :- « Яка подія стала початком греко-перських війн?

Слайд 4. Марафонська битва.

У ч и т е л ь.

Біля села Марафон (учитель показує на карті), поблизу якого розташовувалася рівнина, придатна для кінної битви, стався бій між греками та персами. Послухайте повідомлення учня « Марафонська битва» , запишіть в зошити дати найважливіших битв.

Робота з ілюстрацією « Перший марафонець»  Слайд 5.

Запитання._Поміркуйте, які слова мав сказати воїн, що сповістив про результати битви поблизу Марафону ?

Робота з поняттями.( Учні записують в зошити )

Гопліти- піші воїни з важким озброєнням в Давній Греції.

Фаланга- щільний бойовий стрій грецької піхоти (фаланга мала 8- 16 рядів, по 1000 воїнів в кожному ряді )

Армада- великий військовий флот.

 3. Битва при Фермопілах.  Слайд 6.

У ч и т е л ь.

Наступний похід до Греції буворганізований сином Дарія І, Ксерксом, у 480 р. до н. е.

Геродот повідомляє,що армія персів налічувала 2 млн воїнів і флот у 1000 кораблів.

Перша спроба переправитися через Геллеспонт булла невдалою. Буря розкидала кораблі персів, з якихбуло влаштовано переправу. Ксеркс звелів

висікти море, і воїни нанесли 300 ударів батогами по воді, а потім у воду були опущені кандали. Інша  спроба перетнути Геллеспонт пройшла більш вдало. Перетнувши протоку, армія Ксеркса через Північну Грецію рушила на Афіни. Але цього разу греки вже чекали на ворога.  Під впливом перемоги афінян під Марафоном Грецькі міста- поліси об’єдналися  для спільної боротьби.

Питання вчителя

1. Яким шляхом можна було потрапити з Північної до Середньої Греції?

2.  Як ви вважаєте, чому греки обрали саме це місце для майбутньої битви?

Учитель.У 480 р. до н. е. сталася Фермопільська битва.

Повідомлення учня « Битва при Фермопілах»

Робота з документом. Уривок з « Історії» Геродота.

   Завдання. -  Прочитайте уривок та поміркуйте, чому битву захисників Фермопіл у світовій історії вважають символом вояцької мужності ?

Чи є серед сучасних героїв такі, яких ми могли порівняти з відвагою спартанців? ( зв'язок з подіями , що відбуваються на Сході країни в ході Р осійсько-української війни з 2014 року)

 

4. Битва біля острова Саламін. Слайд 7.

Учитель.

— Перси рвалися до Афін, оборону яких очолював Фемістокл. Він після Марафонської битви переконав городян в необхідностіб удівництва сильного флоту. Стратег прекрасно розумів, що стіни міста не витримають натиску персів, і тому ухвалив єдино правильнее рішення. Військо залишило місто. Усі жителі були переправлені на острів Саламін. З острова, який від материка відокремлювала вузька смуга води, афіняни бачили свої зруйновані оселі, палаючі храми.

Фемістокл вирішив дати генеральну битву у вузькій протоці між Саламіном і материковою частиною Греції, дно якої було усіяног острим камінням і мілинами. У цьому вузькому просторі зійшлися два флоти (приблизно 1000 суден).

Повідомлення учня «Саламінська битва»

   Робота з ілюстрацією « Перський цар Ксеркс спостерігає за розгортанням Саламінської битви». Слайд 8.

Запитання. – Які почуття міг відчувати  Ксеркс спостерігаючи за ганебною поразкою свого флоту ?

Поміркуйте , чому Саламінську битву вважають визначальною в перебігу греко- перських війн ?

5. Результати та наслідки греко- перських війн. Слайди 9, 10.

Учитель.

Наступного року перси знову спустошили Грецію .розорили Афіни. Але греки , відчувши силу в об’єднанні згуртувалися для спільної бортьби, створили військовий союз на чолі з Афінами.  І врешті остаточно перемогли ворога.

 

III.Узагальнення і систематизація знань учнів.

 Запитання.

Витлумачте поняття : трієра, марафонський біг, фаланга, гопліти.

Назовіть дати найважливіших битв  ? Чим вони завершилися ?

Робота з над проблемним завданням:  Завдяки чому греки перемогли персів у цих війнах ? * Чому ,на вашу думку, епіграфом нашого уроку став саме цей вислів « В єдності – сила».

 

Висновок. Історичне значення греко-перських війн. Слайд  11.

Рефлексія.

  * Чи виконали ми сьогодні наше завдання?

 * Що  нового ви дізналися ?

 * Що вам сподобалося на уроці ? Чому ?

 * Як ви оцінюєте свою роботу на уроці?

 * Чого ми можемо повчитися у давніх греків ?

 * Чому ,на вашу думку, епіграфом нашого уроку став саме цей вислів « В єдності – сила».

 

ІV. Підбиття підсумків роботи. Оцінювання

V. Домашнє завдання

   1. Прочитати матеріал підручника

   2.  Виконати завдання в контурній карті .

   3. Написати міні-твір від імені учасника однієї з битв Греко-перських війн.**

 

docx
Додано
15 січня 2022
Переглядів
963
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку