Клас: 7.
Дата: 08.10.2021
Урок № 11
Тема: Характеристика образів Максима та Мирослави за повістю І.Франка «Захар Беркут»
Мета: схарактеризувати образи Максима, Мирослави; розвивати інтелектуальну активність, творче мислення, пам'ять, увагу, спостережливість, уміння аналізувати, зіставляти, робити висновки, виховувати почуття патріотизму і гордості за землю, на якій народилися, повагу до історичного минулого рідного краю.
Тип уроку: формування та вдосконалення вмінь і навичок.
ХІД УРОКУ
I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Слово вчителя
Сьогодні ми з вами розглянемо образи Мирослави та Максима, порівняємо їх, визначимо їхні життєві пріоритети, а також спробуємо аргументувати вибір персонажів у вирішальних епізодах твору.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Літературний диктант (письмо, в зошитах).
На кожне питання дати відповідь «так» чи «ні».
1. У монгольському таборі були крики й паніка, хоча вода доходила нападникам ледве до кісточок.(Так)
2. Бурунда лагідно, по-батьківськи умовляв своїх воїнів не лякатися, зачекати ще трохи, поки знайдеться вихід. (Ні)
3. Захар Беркут сам вирішував долю свого сина. (Так)
4. Тугар Вовк, побачивши в долині воду, подумав, що це звичайна в горах повінь. (Так)
5. Бурунда відпустив Максима Беркута, коли той показав йому прохід. (Ні)
6. Бурунда, побачивши ворогів, аж зубами заскреготав і за зброю вхопився, але його гнів був даремний. (Так)
7. Монголи видерлися на крутий уступ гори, звідки прогнали тухольців отруєними стрілами. (Ні)
8. Незважаючи на величезні хвилі повені, монголи дотримували військового порядку, весь час відстрілювались. (Ні)
9. Ті монголи, що стояли на високій купі каміння, допомагали тим, що у воді, рятували їх. (Ні)
10. Тугар Вовк врятував Максима від Бурунди. (Так)
11. Максим Беркут загинув у боротьбі з Бурундою. (Ні)
12. Останнє віщування старого Захара Беркута збулося дослівно. (Так)
IV. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Характеристика образів Максима та Мирослави за опорними питаннями.
ОРІЄНТОВНИЙ ПЛАН ХАРАКТЕРИСТИКИ МАКСИМА
1.Портрет героя.
2.Вольові якості:
Наполегливість;
Цілеспрямованість;
Мужність;
Велика сила волі;
Готовність до самопожертви;
Свідомість обов’язку.
3. Розум та кмітливість:
Володіння зброєю
Риси начальника.
4. Почуттєві риси:
Справедливість
Любов до вітчизни, коханої
Вірність
Розсудливість
Самоволодіння.
5. Значення образу Максима.
Бесіда за питаннями до образу.
-Хто такий Максим? Коли вперше ви зустрічаєтеся з ним у творі?
-Як тухольці ставилися до Максима?
-Де познайомилися Максим і Мирослава?
-Яким чином Максим опинився у ворожому таборі?
-У результаті чого Максим потрапив у полон?
-Чи можна молодого Беркута вважати зрадником?
-За що Мирослава полюбила Максима?
-Чи буде Максим продовжувати справу батька?
ОРІЄНТОВНИЙ ПЛАН ХАРАКТЕРИСТИКИ МИРОСЛАВИ
1.Портрет героїні.
2.Риси вдачі:
Сердечність
Доброта
Скромність
Ніжність
Порядність
Вірність.
3. Донька і батько.
4. Вольові риси:
Готовність віддати життя за щастя народу і коханого
Сила волі
Мужність.
5. Кохання до Максима.
6. Мирослава – рятівниця Тухлі.
Бесіда за питаннями до образу.
-Хто виховував дочку боярина? Як це вплинуло на її характер, поведінку?
-Як Мирослава поводилася під час полювання?
-Через що дочка не розуміла свого батька? Як вона сприймала його зраду?
-Чому Мирослава відстоювала інтереси тухольців?
-Як Захар Беркут ставився до Мирослави?
-Як Мирослава допомагала тухольцям боротися з монголами?
3. Складання порівняльної характеристики Максима, і Мирослави
Спільні риси
Максим і Мирослава сміливі й мужні.
Волелюбні, розуміють справедливість порядків, установлених тухольцями.
Виявляють військове вміння. Патріоти.
Щирі. Здатні до глибоких почуттів, любові.
Поважають старших.
Не здатні на зраду.
Готові віддати життя за щастя народу.
Відмінні риси
Різні умови виховання по-різному впливають на їхні характери.
Син вождя тухольської громади Максим не згоден на жодні поступки, коли йдеться про щастя народу.
Дочка боярина Мирослава ладна відмовитися від справедливої кари ворогові, аби зберегти життя коханому.
Максим твердий і непохитний. Мирослава слабкіша, іноді вагається.
Максим перш за все свідомий свого обов'язку перед народом.
Мирослава насамперед думає про свого нареченого.
4. «Мікрофон». (Запишіть у зошит відповіді на питання)
- Який ідеал втілив І. Франко в образі Максима?
-Чому образ Мирослави трагічний?
-Такі люди, як Максим та Мирослава...
V. ПІДСУМКИ УРОКУ.
Які герої викликають симпатію, а які ні? Через що?
Які життєві цінності втілено в образах Максима і Мирослави?
VI .ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
письмово схарактеризувати улюбленого героя повісті І. Франка «Захар Беркут»