МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ І НАУКИ
ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
ВИЩЕ ПРОФЕСІЙНЕ УЧИЛИЩЕ №19
«Затверджую»
Старший майстер
______________ Т.С. Мацьків
ПЛАН
відкритого уроку виробничого навчання на тему:
«Характеристика складових системного блоку, читання схем материнських плат з англомовних джерел»
Розглянуто та схвалено на засіданні методичної комісії
викладачів та майстрів в\н комп’ютерного профілю
Протокол № __ від «___» _________________2021 р.
Голова метод комісії______________________М.І. Цабан
План уроку розробив майстер в/н __________О. І. Пушій
Дрогобич, 2021
Тема: «Характеристика складових системного блоку, читання схем материнських плат з англомовних джерел»
Мета уроку: закріпити теоретичні знання складових системного блоку; вміти читати схеми материнських плат з англомовних джерел, професійне мислення; виховувати в учнів творче ставлення до трудового процесу, акуратність в роботі, бережливе ставлення до обладнання.
Тип заняття: вивчення трудових прийомів і операцій.
Форма проведення: урок виробничого навчання.
Форма організації виробничого навчання: практична робота, індивідуальна робота за комп’ютером.
Матеріально-технічне забезпечення та ТЗН: комп’ютери, програмне забезпечення, інструкційно-технологічні карти.
Міжпредметні зв’язки: Засоби інформаційних систем.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: комп'ютер, програмне забезпечення, інструкційно-технологічні карти.
Структура заняття.
I. Організаційна частина (5хв.).
1. Привітання і призначення чергових, перевірка наявності учнів (по журналу, візуально), перевірка готовності учнів до уроку, їх зовнішнього вигляду.
II. Вступний інструктаж
1. Повідомлення теми, формування мети та основних завдань (5-10хв.).
Сьогодні ми будемо вивчати тему: Характеристика складових системного блоку, читання схем материнських плат з англомовних джерел Наше завдання навчитися читати схеми материнських плат з англомовних джерел та складати персональний комп’ютер.
2. Мотивація навчальної діяльності (5-10 хв.).
Якістю і можливостями системної логіки визначаються продуктивність і стабільність роботи комп'ютера. При виборі материнської плати потрібно враховувати насамперед те, який чіпсет був узятий за основу при її виготовленні. Основними виробниками чіпсетів зараз є компанії Intel, NVidia, ATI/AMD та ін., у той час як материнські плати виробляються ASUS, Gigabyte, MSI, ASRock, Zotac та ін. Ви будете знати назви складових комп’ютера та материнських плат з англомовних джерел, що знадобиться при роботі з ПК.
Проведення інструктажу по техніці безпеки під час роботи за комп’ютером (додаток 1) (5-10хв.).
Правила безпеки при роботі з ПК
При роботі з комп’ютером необхідно строго слідувати певним правилам, щоб не заподіяти шкоди своєму здоров’ю і не викликати пошкодження обладнання.
Увага!
3. Актуалізація опорних знань (10-15 хв.).
Перевірити знання по вивченому матеріалу (поставити питання та вказати прізвища учнів).
1. З яких елементів складається персональний комп’ютер ?
Очікувана відповідь учнів: Персональний комп'ютер складається з системного блоку, монітора, клавіатури, мишки. Додатково можуть бути підключені периферійні допоміжні пристрої такі як колонки, навушники, мікрофон, веб-камера.
2. З чого складається системний блок ПК.
Очікувана відповідь учнів: Системний блок персонального комп’ютера складається з:
1) Корпус системного блоку;
2) Блок живлення;
3) Материнська або системна плата;
4) Центральний процесор;
5) Система охолодження;
6) Оперативний запам’ятовуючий пристрій;
7) Накопичувач на жорсткому магнітному диску, або твердотілий
Накопичувач.
3. Що таке материнська плата?
Очікувана відповідь: Материнська плата (Motherboard) є основною платою комп'ютера, тому що саме на ній кріпляться всі комп'ютерні пристрої, наприклад, процесор, звукова карта й т.д.
4. Які найбільші виробники процесорів для ПК і яка різниця між ними ?
Очікувана відповідь учнів: На даний час найбільш поширені процесори для персональних комп’ютерів випускаються фірмами INTEL та AMD. Хоча основні характеристики процесорів, такі як тактова частота, розрядність та об’єм кеш-пам’яті є схожими, але вони відрізняються між собою фізично – процесори INTEL мають на поверхні контактну пластину для встановлення в сокет материнської плати, а у процесорів AMD навпаки. Окрім того материнські плати для цих процесорів мають зовсім різні чіпсети.
5. Що таке BIOS?
Абревіатура, яка вимовляється “бiос”. Набір програм, які працюють безпосередньо з апаратними засобами для того, щоб забезпечувати передачу інформації. Мiж елементами системи, такими, як пам’ять, диски та монiтор. На комп’ютерах фiрми IBM та сумiсних з ними BIOS (БСВВ) або RAM BIOS є вбудованою у пам’ять машини. Хоча функцiї BIOS принциповi при виконаннi операцiй, користувачi комп’ютера не можуть їх бачити. Програмiсти, однак, можуть одержувати доступ до BIOS.
6. Для чого використовується НЖМД і в чому полягає різниця між НЖМД та твердо тільним накопичувачем?
Очікувана відповідь учнів: НЖМД використовується для довготривалого зберігання даних. У більшості ПК виконує функцію енергонезалежного носія інформації (комп'ютерної пам'яті чи накопичувача інформації) з довільним доступом. НЖМД є найненадійнішою частиною системного блоку ПК, у зв’язку із наявністю в ньому механічної обертальної складової (двигуна і магнітних пластин). Твердотілі накопичувачі не мають таких частин і тому є надійнішими, проте такі накопичувачі мають скінченне число циклів перезапису і є на порядок дорожчими.
7. Чи можливо записати в ОЗП якусь інформацію користувача?
Очікувана відповідь учнів: Ні, це неможливо, вона використовується для завантаження та роботи ОС і програм, вміст цієї пам’яті очищається з відключенням живлення.
8. Що означає слово «burn»?
burn – програмувати. Записувати дані в мікросхеми або CD-R, CD-RW.
4. Пояснення характеру і призначення запланованої роботи на уроці в/н, порядок виконання вправ (10-15хв.)
Складові системного блоку
1 материнська плата
2 відеокарта стандарту PCI Express,
3 система охолодження (алюмінієвий радіатор і кулер для розсіювання тепла)
4 процесор під сокет (роз'єм) LGA 775,
5 два модулі оперативної пам'яті стандарту DDR2,
6 IDE шлейф (для підключення вінчестера або CD - DVD старого стандарту),
7 привід DVD – ROM,
8 блок живлення комп'ютера,
9 вінчестер (жорсткий диск) стандарту SATA,
10 шлейф (для підключення вінчестера або CD - DVD стандарту SATA)
11 флопі-диск (дисковод) і його кабель передачі даних.
Components of system unit
1. Motherboard
2 Video Card
3 Fan (cooler)
4 CPU (Central processing unit)
5 Two RAM modules (DDR2)
6 IDE ribbon cable (для підключення вінчестера або CD - DVD старого стандарту)
7 DVD – ROM,
8 Power supply
9 Hard disk drive (SATA)
10 SATA date/Power
11 Floppy drive.
Компоненти материнської плати (Motherboard components)
На материнській платі розміщені роз’єми, за допомогою яких приєднуються різні присторої:
Сокет — роз’єм центрального процессора.
РСІ-Express або AGP — швидка шина для відеокарти.
Слоти модулів ОЗП(DIMM слоти) — приєднуються модулі оперативної пам'яті відповідного типу.
Роз'єми для підключення блоку живлення.
IDE слоти (SATA, ATA) призначення для підключення шлейфів, які зєднують вінчестер, DVD ROM, дискавод з материнською платою.
Порти — призначені для під'єднання зовнішніх пристроїх (клавіатура, миша, принтер, сканер, колонки, навушники, мікрофон, flash - носії, web-камера).
Основою будь-якої сучасної материнської плати є набір системної логіки, який частіше називають чіпсетом (від англ. chipset). Чіпсет - це сукупність мікросхем, що забезпечують узгоджену спільну роботу складових частин комп'ютера і їх взаємодію між собою. Як правило, чіпсет складається з двох основних мікросхем, які частіше називають "північним" і "південним" мостами.
Північний міст (North bridge, системний контроллер) - це частина системної логіки материнської плати, що забезпечує роботу основних вузлів комп'ютера - центрального процесора, оперативної пам'яті, відеокарти. Саме він керує роботою шини процесора, контролера оперативної пам'яті та шини PCI Express, до якої приєднується відеокарта. У деяких випадках північний міст може містити інтегрований графічний процесор.
Південний міст (South bridge), периферійний контролер, контролер введення-виведення) - забезпечує підключення до системи менш швидкісних пристроїв, які не вимагають високої пропускної здатності - жорсткого диска, мережевих плат, аудіоплати і т.д., а також шин PCI, USB та ін., в які встановлюються різного роду додаткові пристрої. Клавіатура і миша також замикаються на південний міст.
Наявність північного і південного мостів - класична, загальноприйнята схема побудови чіпсета материнської плати. Але існують також схеми, що відрізняються від традиційних. Це стосується в першу чергу комп'ютерів на базі сучасних процесорів, в які вмонтовуються елементи, що більшою чи меншою мірою виконують функції північного мосту (найчастіше - контролер оперативної пам'яті). На материнських платах для таких процесорів північний міст суттєво спрощено.
Якістю і можливостями системної логіки визначаються продуктивність і стабільність роботи комп'ютера. При виборі материнської плати потрібно враховувати насамперед те, який чіпсет був узятий за основу при її виготовленні. Основними виробниками чіпсетів зараз є компанії Intel, NVidia, ATI/AMD та ін., у той час як материнські плати виробляються ASUS, Gigabyte, MSI, ASRock, Zotac та ін. Материнські плати з однаковим чіпсетом у різних виробників називаються по-різному. За ціною вони теж можуть суттєво відрізнятися. При виборі краще віддати перевагу материнській платі з більш «продвинутим» чіпсетом від менш відомого виробника, ніж навпаки.
Після того як ви визначилися з процесором, починається підбір материнської плати. І першим чинником вибору має бути саме сокет, який забезпечує сумісність процесора і материнської плати. Тобто якщо був обраний процесор Intel з сокетом LGA 1155, то й материнська плата має бути з сокетом LGA 1155. Список підтримуваних сокетів і процесорів, можна знайти на сайті виробника материнської плати.
Більш докладно з сучасними роз'ємами для процесорів ви можете ознайомитися в статті: сокет процесора. Вибір чіпсета материнської плати
Чіпсет є зв'язуючою ланкою взаємодії всієї системи. Саме чіпсетом багато в чому визначаються можливості материнкою плати. Чіпсет - це спочатку «набір чіпів» системної логіки, яка складається з північного і південного мосту, але зараз із цим не все так однозначно. На сьогоднішній день користуються популярністю останні чіпсети на 7-ій серії від Intel і 900-ої серії від АМД, також до них примикає Nvidia, але асортимент в сфері чіпсетів там досить малий.
Слоти пам'яті і PCI-Express
Кількість роз'ємів для установки пам'яті і слотів розширення PCI-Express є важливим чинником при виборі материнської плати. Як ми вже говорили вище, кількість цих самих роз'ємів найчастіше визначається саме форм-фактором. Тому якщо розраховуєте серйозно і зручно масштабувати обсяги оперативної пам'яті, то краще придивлятися до материнських плат з 4 і 6 роз'ємами для установки ОЗУ. Це стосується і слотів PCI-Express: безглуздо брати материнську плату форм-фактора Micro-ATX, якщо ви розраховуєте на установку трьох відеокарт в SLI або Cross Fire.Також, дуже важливо звертати увагу на тип оперативної пам'яті, який підтримує материнська плата. Зараз ще можна зустріти у продажу материнські плати з підтримуваним типом пам'яті DDR2, але рідко. При складанні нової системи з нуля, краще не повертатися в минуле і взяти материнську плату з типом пам'яті DDR3.Версія шини PCI-Express не є важливим фактором, тому не варто так вже гнатися за підтримкою PCI-Express 3.0. Для сучасних відеокарт цілком вистачить версії 2.0. Та й зворотну сумісність різних версій цього інтерфейсу ніхто не відміняв.
Зовнішні роз'єми
Досить важливим є наявність тих чи інших роз'ємів на задній панелі материнської плати. Також важливою є їх кількість. Якщо взяти до уваги порти USB, то їх має бути, скажімо так, - не мало, так як туди, в більшості випадків, підключається миша, клавіатура, веб-камера, принтер, сканер і велика безліч інших пристроїв.
ІІІ. Біжучий інструктаж:
1. Виконання практичного завдання (30-40 хв.).
Самостійна робота учнів з інструкційно-технологічною картою.
Контроль за діяльністю учнів, цільові обходи майстра в/н:
IV. Заключний інструктаж (10-15 хв.).
1. Підвести підсумки роботи на занятті.
2. Прийняти та оцінити роботи учнів. Відзначити кращі роботи, зупинитись
на допущених помилках, вказати на причини і способи їх усунення.
3. Аналізувати виконання правил і вимог безпеки праці та організації
робочого місця.
4. Повідомити і обґрунтувати оцінки учнів.
5. Провести інструктаж з техніки безпеки після закінчення роботи за
комп’ютером.
6. Привести до порядку індивідуальні робочі місця учнів, зібрати
роздатковий матеріал, перевірити обладнання, виключити комп’ютери.
V. Домашнє завдання (5-10 хв.).
1. Створити таблицю із слів, які є складовими комп’ютера.
2. Повідомити тему наступного уроку.
Вологе прибирання приміщення лабораторії черговими учнями.
Інструкційно-технологічна карта
Тема: «Характеристика складових системного блоку, читання схем материнських плат з англомовних джерел»
Мета уроку: закріпити теоретичні знання складових системного блоку; вміти читати схеми материнських плат з англомовних джерел.
Завдання 1
Опишіть компоненти материнської плати в текстовому редакторі (MS Word) від 1 до 10 відповідно до поданого малюнку. Оформіть завдання у вигляді таблички, задаючи різні кольори шрифту і заливки. Даний документ збережіть у своїй папці.
№ |
Назва англ. мовою |
Переклад |
1 |
СPU(Socket) |
Центральний процесор |
|
|
|
Завдання 2
Перейдіть за наступним посиланням та виконайте вправу,зробіть скріншот і збережіть у своїй папці.
https://learningapps.org/watch?v=phge7xbok21