Мета:
Навчальна: вивчити хімічні властивості середніх солей; закріпити вміння складати рівняння реакцій обміну та заміщення.
Розвивальна: розвивати логічне мислення, вміння прогнозувати результати реакцій за допомогою ряду активності металів та таблиці розчинності.
Виховна: формувати навички безпечного поводження з хімічними реактивами.
Хід уроку
Привітання: «Доброго дня! Рада бачити вас у гарному настрої. Сьогодні ми продовжуємо досліджувати світ неорганічних сполук».
Перевірка готовності: Наявність підручників, зошитів та головного інструменту хіміка — Таблиці розчинності.
Бліц-опитування:
Проблемне питання: Чоловік вирішив почистити старий мідний ланцюжок, зануривши його в розчин солі іншого металу. Чи завжди відбудеться зміна? Чому залізне цвях у розчині мідного купоросу вкривається рудим нальотом, а срібна ложка — ні? Сьогодні ми дізнаємося правила «хімічного етикету» солей.
Реакція заміщення. Більш активний метал витісняє менш активний із розчину його солі.
Умова: Користуємося рядом активності металів (ряд Бекетова).
Приклад: Fe + CuSO4 = FeSO4 + Cu
Реакція обміну.
Умова: Випадає осад або виділяється газ (якщо кислота, що утворюється, слабша або летка).
Приклад: BaCl2 + H2SO4 = BaSO4 + 2HCl
Реакція обміну між розчином солі та лугом.
Умова: Утворюється нерозчинна основа (осад).
Приклад: CuCl2 + 2NaOH = Cu(OH)2 + 2NaCl
Реакція обміну.
Умова: Обидві вихідні солі мають бути розчинними, а в результаті обов'язково має випасти осад.
Приклад: AgNO3 + NaCl = AgCl + NaNO3
Завдання «Хімічний конструктор»:
Допишіть рівняння реакцій, де це можливо. Якщо реакція не йде — поясніть чому.
Zn + MgSO4 = (Не йде, Zn слабший за Mg)
Na2CO3 + CaCl2 = 2NaCl + CaCO3
2KOH + Ni(NO3)2 = 2KNO3 + Ni(OH)2