Урок "Hobbies. Free time"

Про матеріал
Розробка уроку "Hobbies" містить матеріал для повторення та закріплення даної теми. В плані уроку передбачені різноманітні завдання, які охоплюють такі види роботи як: читання, говоріння, аудіювання та письмо. Вказані вправи з підручника - Англійська мова (підручник для 4 класу загальноосвітніх навчальних закладів) А.Несвіт, 2017 та друкований зошит до нього, 2019.
Перегляд файлу

Тема: Hobby. Free time.

Мета: Розширити лексичний матеріал за темою. Продовжувати формувати навички усного мовлення. Розвивати комунікативні здібності учнів. Практикувати учнів у письмі. Розвивати мовну здогадку, довгострокову пам'ять. Виховувати інтерес до корисних захоплень.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: робочий зошит, картки для проведення вікторини «How Active Are You?», презентація, роздатковий матеріал, наочність.

Очікуваний результат:учні повинні показати свої знання по вивченій темі,використовуючи вивчений лексичний та граматичний матеріал в усному та писемному мовленні при різних видах роботи; Учні вміють працювати в групах і в парах.

Хід уроку. Procedure

I. Організаційний момент. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

Greeting and Aim

  1. Привітання і повідомлення теми та мети уроку.

T: Good morning, children. I am glad to see you.

P-s: Good morning, teacher. We are glad to see you too.

T: Who is absent today?

Т: Today at the lesson we are going to talk about things that we usually do when we have free time. We can be busy with different occupations, but it, of course, depends on the season and weather, if we are outdoors. That's why we must know: 

What season is it today?

What month is it today?

What day of the week is it today?

What data is it today?

What is the weather like today?

 

The topic of our lesson is hobbies.

You’ll also practice listening to a text, developing our language skills, using active vocabulary on the topic, developing logical thinking.

Warming up

2. Уведення в іншомовну атмосферу.

2.1. HOBBY – назви хобі з вказаними літерами.

2.2. Проведення вікторини «How Active Are You?»

HOW ACTIVE ARE YOU?

1. At the weekend, when it’s sunny, which of these things do you like doing? a) watching television; b) going to the swimming pool; c) playing tennis or football.

2. On a cold, wet Sunday afternoon which of these activities do you like doing? a) going to the cinema; b) reading a book; c) playing table tennis with friends.

3. After a long day at school, which of these activities do you like doing? a) playing computer games; b) visiting your friends; c) playing games with your family.

Scores

 

a

b

c

1

1

2

3

2

2

1

3

3

1

3

2

 

Results

7—9 = you are very active!

4—6 = you like doing things!

Under 4 = you love relaxing!

Учні працюють з роздатковим матеріалом: відповідають на запитання, підраховують бали за таблицею й ланцюжком розповідають про отримані результати.

II. Основна частина уроку.  Main part

1. Listening

 

T: Now I am going to read for you the text and then we will do some tasks (текст читається двічі).

TEXT

Many pupils of our school have interesting hobbies. Lara is 11 years old. She likes writing poems and painting pictures. Tom is 15 years old and he has very interesting hobbies. He likes dancing, designing Internet sites and playing the piano. Robert is almost 13 years old. His hobbies are playing football and reading detective stories. Our pupils do many interesting things and they are very busy. They also love different subjects. Tom is the best pupil at Math. Lara is good at Art and Literature and Robert is one of the best pupils at PE. Their hobbies help them study well too.

Tick T (true) or F (false).

  • Lara’s hobby is Math.
  • Playing football is Robert’s hobby.
  • Lara is good at Art.
  • Robert is 15 years old.
  • Tom is good at Literature.          
  • Tom is 14 years old.

 2. Reading

Exercise 1, page 44

3. Speaking

Exercise 2, page 45 

4. Work in pairs

Answer the questions (exercise 3, page 45).

5. Speaking

Exercise 4, page 45 

6. Physical warm up. Фізкультхвилинка.

7. Writing.

Working in the working book.

T: Open your working book (page 22)

7.1. Make up questions and answers as in the examples.

7.2. Write the words into the correct groups.

7.3. Write about your hobby.

7.4. Reading «My hobby» (індивідуальна робота)

III. Заключна частина уроку.  Ending the lesson.

Summarizing  

1. Підведення підсумків. 

T: Our lesson will be over soon. Today we had a very interesting lesson. Let’s try to remember what we have done.

  • Name hobbies.
  • 1: People like to spend their free time near the rivers or lakes. They often go there with their friends. They can have a picnic there. They go usually there in summer but some people like to go there in winter too. Also they can boil fish soup after going there. (Fishing)
  • 2: It is a very beautiful and good kind of hobby. You can visit dancing club after lessons or dance at home. If you can dance well, you can show it at the disco, at the parties with your friends! (Dancing)
  • 3: People like to make new dishes. They often cook for the family and for their friends. They can present the food and lay the table beautifully. They use spices. They can boil or fry meat, fish, and chicken and make desserts. (Cooking)

Thank you for your work. You were so smart and active today. 

Homework  

  1. Домашнє завдання

Exercise 5, page 45 (Project).

Saying goodbye

3. Прощання.

T: Our lesson is over. See you next time. You may be free. Goodbye.

 

docx
Додано
1 грудня 2019
Переглядів
965
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку