Урок І. Франко "Лисичка і Журавель"

Про матеріал
Вчити учнів виділяти в тексті дійових осіб, давати їм елементарну характеристику; спостерігати за структурою і сюжетом казки; формувати навички правильного й свідомого читання мовчки та вголос; розвивати пам’ять, мислення, увагу; виховувати чуйність, доброзичливість, гостинність, порядність.
Перегляд файлу

Урок 35. Не роби іншому того, чого сам не любиш.

Іван Франко «Лисичка і Журавель»

Мета: вчити учнів виділяти в тексті дійових осіб, давати їм елементарну характеристику; спостерігати за структурою і сюжетом казки; формувати навички правильного й свідомого читання мовчки та вголос; розвивати пам’ять, мислення, увагу; виховувати чуйність, доброзичливість, гостинність, порядність.

Тип: інтегрований урок.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Продзвенів уже дзвінок.                                                                                                                         Час почати  нам урок.

Тож і ми часу не гаймо

І урок розпочинаймо.      

Спочатку сідають дівчатка – краса нашого класу, а потім його сила і мужність – хлопчики.          

Передбачення       

  • Ви хочете бачити урок: цікавим?( так), пізнавальним?(так) повчальним?(так)  
  • Тож приступаємо до роботи .                             

II.  Мовленнєва розминка

Вправи для розвитку дихання

«Задми свічку»; «Понюхай квіточку»; «Пий чай із блюдця».

  1. Перевірка домашнього завдання(«Учуся бути читачем» с. 21)
  • Які дібрали рими до слів з казки Лесі Українки «Про Оха - чудотвора»?

Царстві – господарстві.                 Жупанець – кінець.

Заввишки – вширшки.                   Брами – часами.

Неправий – ласкавий.                    Ключем – плачем.

До ранку – землянку.                    Жар – птиця – темниця.

Палати – кімнати.                          Кладенець – кінець.

  1. Актуалізація знань учнів
  1. Відгадування загадок.

Живу я глибоко в норі,
Руденька шубка на мені,
Сліди я вправно замітаю,
Як полювати – добре знаю.

                             ( Лисичка )       

Цікаво знати!

Лисиця має добрий слух і нюх, гарну пам'ять - найменші зміни в звичайній обстановці помічає одразу і виявляє необхідну обережність. Добре плаває, стрибає.

Основна їжа лисиці - мишовидні гризуни. За рік вона знищує їх декілька тисяч. Не відмовляється і від зайців, ящірок, жуків, птахів, зокрема свійських. А ще дбає про вітаміни: їсть суниці, чорниці, яблука, виноград, тому вона – всеїдна. Полювати виходить увечері.

Довгі ноги, довгий ніс,

Прилетів — обід приніс

Смачних жабеняток

Для своїх маляток. (Журавель)

Цікаво знати!

Журавель – птах знаменитий. У світі існує 15 видів журавлів.

В Україні є 2 види: журавель сірий і журавель степовий. Самку ще називають журавка, журавлиця. У природі, журавлі живуть 20 років, в неволі більше 80 років. За один день журавель здатен пролетіти до 800 км.

  Існує повір’я: розорення гнізда або вбивство журавля принесе нещастя.

Журавель сірий та степовий журавель, як рідкісні птахи, занесені до Червоної книги України.

  1. Інсценізація казки «Лисиця та Журавель»
  • Головними героями якої української народної казки є Лисичка та Журавель?
  • Тож згадаємо її зміст.
  1. Повідомлення теми і мети уроку.
  • Виявляється, що є і літературна казка з такою назвою і такими ж головними героями.
  • А чим відрізняється народна казка від літературної?
  • Тож автор казки, яку ми будемо сьогодні вивчати Іван Франко.

Хто Франко? Ми всі це знаєм!

Всі Франка ми величаєм –

Він великий наш казкар, поет,

Гляньте — ось його портрет.

- Заслухаємо повідомлення про І. Франка, яке підготувала Короленко Іринка.

Іван Франко народився в селі Нагуєвичі Львівської області 27 серпня 1856 р. в родині коваля Якова Франка і Марії Кульчицької. Батько рано помер, проте, помітивши допитливість і обдарованість сина, встиг віддати його до початкової школи. Дядько Івана навчив його читати й писати українською. Потім Іван навчався у дрогобицькій  школі. У 1867 р. він вступив до Дрогобицької гімназії, де отримав ґрунтовні знання. Там він багато читав і почав писати вірші. Перший вірш Франка мав назву "На Великдень 1871 року" й був присвячений батькові. Скінчивши Дрогобицьку гімназію , юнак вступає до Львівського університету.           28 травня 1916 року Iван Якович помер. Його поховано у Львовi.              Наш народ гiдно шанує пам'ять Iвана Франка.

VI.  Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

Опрацювання казки І.Я.Франка «Лисичка і Журавель»

1. Cлухання аудіозапису казки

- А зараз ознайомимося з казкою І. Франка. Слідкуємо за підручником.

  Після читання скажете, чи відрізняється зміст цих казок?

- Серед авторських казок є такі, що створені на основі народних, але вони є  цілком самостійні.

2. Словникова робота

До слів лівого стовпчика доберіть відповідні тлумачення з правого.

Призволяйся                              дала зарік, обіцянку не робити чого-небудь.

Облизня спіймавши                  затоваришували.

Зареклася                                   пригощайся, їж.

Заприятелювали                       що означає залишитися ні з чим.

  1. Тестування («Зразковий читач» с. 25-26)

-  А тепер перевіримо як ви зрозуміли зміст казки (1 хв.) (пер. за моніт.)

  1. Ким були Лисичка і Журавель?

а) приятелями; б) сусідами; в) родичами.

  1. Куди запросила Лисичка Журавля?

а) на прогулянку;    б) на побачення;  в) у гості.

3. У чому подавала Лисичка кашу?

а) насипала у казанок;  б) склала у глечик;  в) розмазала по тарілці.

4. Хто зїв Лисиччину страву?

а) Журавель;  б) Лисичка;  в) удвох.

5. Куди склав пригощання Журавель?

а) у тарілку;  б) у глечик;  в) у казанок.

6. Якою була Лисичка після Журавлиної гостини?

а) задоволеною;  б) сердитою;  в) ситою.

1а, 2в, 3в, 4б; 5б, 6б.

Фізкультхвилинка                     

 

Час настав для відпочинку

Проведем фізкультхвилинку

 

Журавель, проснувшись зранку,

Вийшов бодро на зарядку:

Крильця вверх, крильця вниз,

 І прийшов до нього лис

 Із журавликом удвох

 Присідали і вставали

 Головою покрутили

Вітрячка вони зробили

 Потім трішки пострибали

І за парти посідали.

              

4. Читання за особами

 

  1. Робота в групах. Характеристика персонажів

- Підберіть риси характеру Лисички та Журавля.

 ( улеслива, розумний , хитра, нещира, добрий,  винахідлива, довірливий, щирий, ввічливий, нечемна).    

     Якою була Лисичка?
    Яким був Журавель?

      - Кого засуджує автор? ( Лисичку, адже не потрібно хитрувати. Стався до інших так, як би ти хотів, щоб ставилися до тебе)                                                                                                                          

6. Робота в парі. Відкорегувати план

План.

Частування Лисички для Журавля.

Зареклась Лисичка з Журавлем приятелювати.

Заприятелювали Лисичка та Журавель.

Частування Журавля для Лисички.

План.

1. Заприятелювали Лисичка та Журавель.

2. Частування Лисички для Журавля.

3. Частування Журавля для Лисички.

4. Зареклась Лисичка з Журавлем приятелювати.

  1. Переказ за планом ( Д.З.)
  2. Правила гостинності

- Згадаємо правила гостинності.

У гості йдуть, щоб гарно провести час. І господар має про це подбати. Якщо чекаєте гостей, то до цього слід підготуватися заздалегідь:
    прибрати;
    самому гарно одягнутися;
    бути доброзичливим, до всіх гостей ставитися з
повагою;
    продумати, чим пригостити друзів, як організувати дозвілля.

7. Робота з прислів’ями

- Розєднай слова, прочитай прислівя.

Нетойдругхтомедоммаже атой,хтоправдукаже.

Неробиіншомутого,чогосамнелюбиш.

Хтозгодухоче,тойзгодумає.

— Яке прислів’я може бути заголовком, що розкриває основну думку тексту?

VІ. Підсумок уроку

Йшов собі якось Журавель.

І зустрів Лисицю,

Стали друзями вони ,

Все , як і годиться .

Та нечемною була

Лисичка – сестричка,

Тому казочка про них

Зовсім невеличка .

Та мораль там непроста

І для всіх дається .

Як же казочка про них ,

Любі , друзі , зветься ?

«Лисичка і Журавель»

- А хто її написав ? ( Іван Франко –український письменник) .

1. Гра «Так чи ні ?»

- Казка вчить нас бути гостинними ? –ТАК .

- Ми повинні бути такими , як Лисичка ?- НІ.

- У кожного повинні бути друзі?—ТАК .

- З друзями потрібно бути доброзичливими, чуйними ?—ТАК .

Тож бажаю вам бути порядними людьми і цінувати дружбу.

- Якщо вам урок сподобався і ваші передбачення здійснилися, то покладімо на тарілочку фрукти, якими можна пригостити друзів.

VII. Домашнє завдання

Переказувати казку за планом.

 

1

 

doc
Додано
12 березня 2020
Переглядів
643
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку