Урок " І.Малкович. Поезія "Свічечка букви "ї"

Про матеріал
Матеріал доречно використати під час підготовки до уроку позакласного читання, для того щоб ознайомити учнів із життям і творчістю Івана Малковича, розкрити головну думку поезії «Свічечка букви «ї», донести до учнів глибокі роздуми сучасного поета про те, як уберегти свою рідну мову, про призначення людини в житті; розвивати навички аналізу поетичних творів, тлумачення символів, удосконалювати навички висловлювання роздумів, навіяння прочитаним і виховувати любов до рідної мови, доброту, віру в майбутнє України.
Перегляд файлу

Урок – молитва

Тема. «Боже,Україну збережи…». За поезією І.Малковича «Свічечка букви «ї».

Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю письменника і розкрити головну думку поезії «Свічечка букви «ї», донести до учнів глибокі роздуми сучасного поета про те, як уберегти свою рідну мову, про призначення людини в житті; розвивати навички аналізу поетичних творів, тлумачення символів, удосконалювати навички висловлювання роздумів, навіяння прочитаним і виховувати любов до рідної мови, доброту, віру в майбутнє України.

Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок .

Обладнання: портрет І.Малковича, ікона, український рушник, музичний супровід, вислови про мову.

Хід уроку

«Мово рідна, живи в ріднім домі

Крізь зболений час і духовні руїни.

Вертайсь, рідна мово,

У серце народу,

У душу Вкраїни..»

О.Олесь

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Звучить запис молитви  до мови Тараса Петриненка «Господи, помилуй нас!»

Слово вчителя

Сьогодні у нас урок незвичайний. Сьогодні у нас урок- молитва,присвячений рідній українській мові. А в центрі нашого уроку – чудовий вірш сучасного українського поета Івана Малковича «Свічечка букви «ї» ,з яким ми ознайомимося, розгадаємо символи цього вірша, розкриємо його прихований зміст, думкою і серцем сягнемо глибин поетичного слова, зрозуміємо, повіримо йому і візьмемо з собою в життя.

Скажіть, будь ласка, який настрій ви взяли з собою на урок?

(Відповіді учнів)

Усміхніться! Подумки скажіть добрі, красиві слова один одному, побажайте успіху, а для себе скажіть , що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку. Я ж щиро бажаю вам творчого натхнення у досягненні поставлених цілей.

Напевно в багатьох з вас виникає запитання: чому саме  урок-молитва? А що є молитва для вас?

(Відповіді учнів)

Так, молитва -  це своєрідний місточок між людиною і Богом,в якого завжди вірив український народ, до якого звертаємося ми подумки і вголос, в біді і в радості, з надією і вірою, шукаючи розради.

І ми з вами сьогодні прокладаємо місточок у майбутнє.

  1. Сприйняття навчального матеріалу.

Славо вчителя

Нелегка була доля української мови. Тернистий шлях пройшла вона,поки стала загальновизнаною державною мовою нашого народу. За її визнання боролися найвидатніші діячі українського народу: Г. Сковорода, Т.Шевченко, Л. Українка, В. Сухомлинський, О. Гончар та багато інших яскравих умів минулих століть. Ревно відстоюють рідне слово і сучасні українські письменники: Д. Павличко, Л. Костенко, І. Драч, Б. Олійник, О. Забужко, І. Малкович та інші.

Особливо вражає своєю силою поетичне слово. Лише обдарована, духовно багата людина могла писати поезії, які торкаються найпотаємніших струн нашої душі і музикою відлунюють в нашому серці. Такими є поезії Івана Антоновича Малковича, українського поета нинішнього дня, справжнього патріота свого народу, поета – оптиміста , поета – естета, поета – майстра художнього слова.

Докладніше з особистістю І. Малковича познайомлять нас юні біографи.

Повідомлення учнів

Щоб краще осягнути всю велич і значимість Івана Малковича вдамося до складання сенкану.

(Учні складають сенкан).

Слово вчителя

Вагоме місце у творчому доробку І. Малковича посідає вірш «Свічечка букви «ї», написаний у грудні 1985 року,який вже став знаковим для сучасної української літератури. Він звучить на радіо в передачі «Слово», рядки його вміщено в шкільні підручники і навчальні зошити. Цей вірш має ще другу назву. У збірці І. Малковича він називається «Напучування сільського вчителя». Насправді Іван Антонович Малкович працював сільським учителем на Київщині, але образ цей узагальнений: будь-який учитель має донести до своїх учнів зернятка істини цього чудового вірша.

Виразне читання вірша вчителем

Які почуття виникли у вас після прослуховування?

Робота в парах

Я – тобі, ти – мені.

Слово вчителя

Мабуть, невипадково І. Малкович називає вірш «Напучування…». Митець сягнув глибше буденного життя – він вдався до Святого письма. Так само як у Біблії Соломон звертався до свого сина: «Послухай,сину, напучення батькового і неп відвертайся від науки неньки своєї», так і Малкович звертався до дитини, взагалі до свідомості кожного з нас і застерігає від фатального кінця.

  1. Захист власних проєктів

Але ми будемо оптимістами і продовжимо розкривати тему уроку про цінність рідної мови, про її роль в нашому житті. Домашнім завданням вам було підготувати висловлювання видатних людей про мову. (Учні заздалегідь прикріплюють на дошці). Дякую вам за виконання.

А зараз подивіться уважно на вислови відомих українських митців і скажіть, який з них порушує основну проблему сьогоднішнього уроку. Свою думку аргументуйте.

(Відповіді учнів)

Слово вчителя

Наша українська мова, діти, усім світом визнана за одну з найзручніших, наймелодійніших мов. Без неї неможливо дізнатися про минуле, уявити майбутнє. Без мови неможливо усвідомити себе частино народу. Чому ж, навіть після ухвалення «Закону про мову» існує мовна проблема? Існує потреба захищати «крихітну свічечку букви «ї». Боляче дивитись на те як «деякі українці» не розуміють значення багатьох слів рідної мови. Тому й урок – молитва в нас сьогодні, бо крик душі, бо розпач – «Боже, Україну збережи». Не буде жити українська мова – загине нація, загине Україна.

Робота в групах

Я пропоную кожній групі вірші про рідну мову. Виразно прочитайте і висловіть свої враження.

(Учні читають вірші)

1 група – вірш М. Адаменка «Жива вода»

2 група – Д. Білоуса «Коли забув ти рідну мову!»

(Висловлюють свої роздуми)

  1. Підсумки уроку

Так, звичайно, наша з вами роль у збереженні і розвитку української мови дуже велика. Від кожного з нас залежить майбутнє нашої мови, а отже, нашого народу, нашої країни. Ви вже чули звертання митців до Бога, ви читали звертання – заклики письменників до нас. А Катерина Мотрич у своїй молитві звертається до самої мови, ніби до живої істоти, до матері, здатної почути нас і відродитися.

  1. На фоні ніжної класичної музики троє учнів із запаленими свічками читають уривки молитви Катерини Мотрич.
  2. На завершення – «вузлики в дорогу» : висловіть одним реченням те повчальне, що взяли ви в життя з цього уроку?
  3. Чи збулися ваші сподівання щодо сьогоднішнього уроку?
  4. Слово вчителя

І завершити урок хочеться словами Т. Г. Шевченка:

Свою Україну любіть.

Любіть її… Во врем’я люте,

В останню тяжкую минуту

За неї Господа моліть.

Тож будемо ревно і неустанно оберігати крихітну свічечку української букви «ї», щоб возвеличити і передати нащадкам той великий вогонь істини, який запалила вона в наших серцях і душах.

  1. Оцінювання знань і умінь учнів на уроці
  2. Домашнє завдання

На вибір:

  1. Дібрати музичний супровід, щоб проілюструвати поезію І. Малковича «Свічечка букви «ї».
  2. Придумати поетичний образ української літери «ї».
  3. Написати есе на тему «Лист Іванові Малковичу від вдячного читача».
docx
Додано
8 березня
Переглядів
67
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку