Урок з природознавства
у 4 класі
на тему: «ІНДІЙСЬКИЙ ОКЕАН»
Підготувала вчитель початкових класів ЗЗСО №9 м. Чернігова Кобець С.О.
Тема. Індійський океан.
Мета. Формувати знання учнів про Індійський океан, його рослинний і тваринний світ, значення для людства; удосконалювати вміння здобувачів освіти аналізувати, порівнювати та узагальнювати факти; робити висновки, розвивати вміння читати географічну карту; розвивати кмітливість, спостережливість; виховувати в учнів любов до природи.
Обладнання: глобус, карта півкуль, ілюстративний матеріал, інтерактивна дошка, фломастери.
Тип уроку: комбінований
Вид уроку: інтегрований (природознавство , українська мова, образотворче мистецтво)
Хід уроку
І. Організація Хвилинка спостережень.
II. Перевірка домашнього завдання.
Метод «Мікрофон»
— У яких півкулях розташований Атлантичний океан? Береги яких материків він омиває?
— Яке місце Атлантичний океан займає за площею і глибиною серед інших океанів Землі?
— У яких теплових поясах простягається Атлантичний океан?
— Як людина використовує багатства Атлантичного океану?
— Чому Атлантичний океан потребує охорони?
Індивідуальне опитування
— У яких півкулях розташований Атлантичний океан? Береги яких материків він омиває? Покажіть на фізичній карті півкуль
ІІІ. Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
Третій за площею - Індійський океан.
Працювати будемо у групах.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Презентація.
Розповідь з елементами бесіди і практичною роботою з фізичною картою півкуль .
Слайд 2
Розгляньте фізичну карту півкуль. Знайдіть на ній Індійський океан. Індійський океан є третім за розмірами океаном Землі. Індійський океан менш великий, ніж Тихий і Атлантичний океани. Його площа становить 76 млн. Км2. Найбільш широкий цей океан в Південній півкулі, а в Північній має вигляд великого моря, глибоко врізається в сушу. Саме великим морем представлявся Індійський океан людям з давніх часів
. На півночі він омиває береги Євразії, на заході – Африки, на півдні – Антарктиди, а на сході Австралії.
Площа океану - 76,2 млн. км2. Найбільша затока – Бенгальська. Максимальна глибина – 7729 м знаходиться у Зондському жолобі, який знаходиться у східній частині океану. Найбільші острови – Мадагаскар, Шрі-Ланка.
Кількість морів – 11. ( Показати на карті).
Індійський океан надійно захищений горами від проникнення холодних повітряних мас з півночі. Тому температура поверхневих вод у північній частині океану станови +29°С, а у Перській затоці влітку підвищується до +30 ... +35°С. Найхолоднішими є води на півдні океану, де відбувається вплив Антарктиди. Тут трапляються айсберги.
Слайд 3
Обігнув Південну Африкупройшов вздовж східного узбережжя матарика і першим перетнув Індійсьий океан і досяг берегів Індії
Слайд 4
На східному узбережжі Африки португальці вступили в конфлікт з місцевими арабськими правителями, але в порту Малінді їх зустріли доброзичливо
Слайд 5
Для перших експедицій європейців величезне значення мало плавання португальців Б. Діаша, який у 1487 р. обігнув Африку з півдня. Він довів, що існує морський шлях до Індії. Через 9 років Діаш керував спорядженням великої експедиції іншого мореплавця – Васко да Гами, який у 1497—1499 рр. здійснив подорож до Індії. Васко да Гама повернувся в Лісабон у серпні 1499 р. Із 170 учасників експедиції живими залишилися 55.
Слайд 6
Метод «Проблемне питання»
А назву океанові дав португальський учений С. Мюнстер.
Він посідає третє місце у Світовому океані.
Слайд 7
Індійський океан омиває чотири материки. Хто назве , які саме?
в північній частині океану два сезони – спекотне, хмарне, дощове, штормове літо та тепла, тиха, суха, сонячна зима. У західній частині океану зароджуються тропічні циклони (урагани), що призводить до цунамі. Рухаючись на північ до південних берегів Азії, вони спричиняють великі руйнування.
Слайд 8
Океан має незначну кількість морів та островів. Найбільший серед них — це Мадагаскар (вчитель показує на карті).
На півночі біля материка Євразії Індійський океан утворює багато морів. Найбільшими серед них є Аравійське, Червоне (вчитель показує на карті).
Метод «Практичність теорії»
- Подивіться уважно на карту і скажіть з якими океанами зв’язаний Індійський океан? (На заході Індійський океан сполучається з Атлантичним, на сході — з Тихим.)
Це єдиний з океанів, який не зв'язаний з Північним Льодовитим океаном. З півночі він ніби огорнутий сушею.
Слайд 9
Орієнтуватися в Індійському океані допомагає сузір’я — Південний Хрест. Найяскравіші його зорі утворюють ніби хрест. Його довша «поперечка» майже точно вказує напрямок північ-південь.
Слайд 10
Це сузір’я знаходиться на екваторі.
Слайд 11
Сузір’я Південний Хрест прикрашає прапори різних країн. Наприклад Австралії, Нової Зеландії.
Слайд 12
Маврікій – острівна держава в Індійському океані. Один з найкрасивіших островів нашої планети. Він має дивовижну пам’ятку – ілюзію підводного водоспаду. Ця ілюзія виникає внаслідок руху мулових відкладень і піску під впливом потужних підводних течій.
Слайд 13
Метод «Проблемне питання»
— Розгляньте схему теплових поясів Землі. У межах яких теплових поясів розташований Індійський океан? (Індійський океан розташований в жаркому, помірному та холодному теплових поясах.)
— Поміркуйте, чи різноманітний рослинний і тваринний світ Індійського океану. Чому?
Так, саме розташування Індійського океану в жаркому, помірному та холодному теплових поясах Землі зумовлює різноманітність рослинного і тваринного світу.
Тут, як і в Тихому океані ростуть бурі, зелені та червоні водорості. А біля материків та островів вони утворюють цілі підводні луки.
В Індійському океані розташоване найсолоніше море Світового океану — Червоне море. У море не впадають річки, які несуть намул і пісок, тому вода в ньому кришталево чиста.
У теплих водах океану на мілководді живуть коралові поліпи (корали).
Саме Червоне море — це царство коралів різних форм і кольорів. З кораловими рифами тісно пов’язане життя багатьох риб.
Слайд 14
В Індійському океані живуть численні види риб. Серед них медузи-гіганти. Ці медузи можуть досягати до двох метрів в діаметрі і важити до 200 кг.
Морські змії добре пірнають, плавають. Їх довжина може сягати до З м. Пірнають на глибину до 180 м і можуть знаходитись під водою 2 год. Отрута цих змій одна з найпотужніших.
Живуть і такі акули. Китова акула, акула-молот і ненажерлива тигрова акула. Велетенська акула-молот може сягати довжини до 6 метрів при вазі до 600 кг.
Живуть також скати, восьминоги, краби.
Є і крокодили. Ці сильні хижі рептилії, активні переважно вночі, можуть жити як у воді так і на суші.
Слайд 15
У теплих водах океану водяться гігантські морські черепахи та морські раки – лангусти. Живуть ці морські раки на дні, ховаючись серед скель, під камінням, серед коралів і зарослей підводних рослин. Ведуть поодинокий спосіб життя. На відміну від річкового рака, у них немає клешень. Лангусти видають голосні звуки (своїми довгими вусами шкребуть по панциру), що відлякують ворогів. Тварини часто лякають цим звуком риб, і ті відпускають свою здобич, а рак підбирає її.
Слайд 16
Рекордсменом за швидкістю підводного плавання є риба-меч. Її швидкість сягає 130 км за год. Довжина може бути до, а вага півтонни. Її страшна зброя – гострий меч. Ця риба наводить жах на мореплавців, рибаків і навіть на воєнні судна, пробиваючи своїм мечем корпус судна.
Слайд 17
В Індійському океані водиться і риба-крапля. Це реальний вигляд риби. На поверхні вона стає желейною і набуває сумний вигляд. Вона вважається найхимернішою. Веде лінивий спосіб життя, плаває повільно і мало, більше лежить з відкритим ротом і чекає, коли туди щось потрапить.
Слайд 18
Червоні корали здебільшого живуть у Червоному морі. Вони мають форму маленьких безлистяних кущів і можуть виростати до 1 м у висоту. Червоні корали цінуються набагато більше. Аніж інші види коралів.
Слайд 19
Корали вважаються морськими безхребетними тваринами. Корали в теплих морях створюють бар’єрні рифи, що відокремлюють берег і лагуну із солоною водою, можуть бути до 30 км шириною. Корали використовуються як сировина для отримання вапна та прикрас.
Слайд 20
Особливо цінуються червоні корали. В будь-які часи коралові прикраси користувалися попитом. Спочатку з них виготовляли амулети або обереги, а пізніше стали виготовляти прикраси. У будь-якій країні можна було знайти коралові намиста, браслети, брошки, сережки. Коралами навіть розшивали одяг. В Україну корали завозились греками, які називали їх кістками дракона. Тому пізніше їх стали називати драконітами. З цієї причини коралам приписувалось безліч магічних властивостей. Вважалось, що корал захищає від заздрості і лихого ока, продовжує життя і дарує щастя своєму власникові
Слайд 21
Індійський океан багатий на родовища нафти й газу. За запасами і видобуванням нафти й природного газу Індійський океан посідає перше місце серед інших океанів. Виявлено в океані поклади залізних, марганцевих і мідних руд.
— Найбільшим у світі постачальником нафти є район Перської затоки (Показати на карті).
Слайд 22
Індійський океан – зона видобутку і транспортування нафтопродуктів, тому він постійно знаходиться під загрозою забруднення.
Слайд 23
Крім того, екологічна ситуація погіршується через скидання сміття з кораблів, що проходять по ньому, присутності військових кораблів, а також засмічення густонаселених частин узбережжя. Біорізноманіття океану скорочується, і для запобігання цьому підписуються міжнародні конвенції про його захист, створюються спеціальні морські резервати.
V. Музична фізкультхвилинка.
VІ. Закріплення знань, умінь і навичок.
Робота в групах.
Перша група – науковці. Завдання групи – написати науковий текст про Індійський океан.
Друга група – туристична агенція. Завдання – створити рекламу «Круїз по Індійському океану». Щоб заохотити людей до відпочинку на лайнері по океану.
Третя група – декоратори. Завдання групи – підготувати скрайб-малюнок на тему «Індійський океан».
Четверта група художники-оформлювачі. Завдання – виготовити Лепбук.
Кожна група презентує свою роботу.
VII. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися на уроці?
VIII. Домашнє завдання.