Сьогодні ти дізнаєшся:
процесів;
Будь-яка істота, що живе в нашому світі, весь час отримує з нього повідомлення. Звуки, запахи, дотики, смак, вигляд предметів – усе це сигнали, які надходять до нас із навколишнього середовища. Ці повідомлення несуть людині знання про навколишній світ, з їхньою допомогою людина формує своє перше уявлення про будь-який предмет, живу істоту, твір мистецтва, явища тощо.
Очима люди сприймають зорові повідомлення.
Органи слуху вловлюють повідомлення у вигляді звуків.
Органи нюху дозволяють відчувати запахи.
Органи смаку несуть повідомлення про смак їжі.
Органи дотику дозволяють отримати тактильні повідомлення.
Практично 80% повідомлень людина отримує за допомогою органів зору, приблизно 15% - за допомогою органів слуху і лише 5% - за допомогою решти органів чуттів.
А що ж таке «інформація»? Однозначно на це запитання дати відповідь не можливо.
Слово «інформація» походить від латинського слова information, яке має декілька значень: роз’яснення, уявлення, ознайомлення.
Якщо отримане людиною повідомлення містить нові для неї факти, то кажуть, що вона отримала інформацію.
Якщо спробувати пояснити, що таке інформація, то можна сказати так:
Інформаційні процеси — обмін відомостями між людьми, людиною та пристроєм, пристроєм та пристроєм, обмін сигналам між
живою та неживою природою, у тваринному і рослинному світі.
Розглянемо інформаційні процеси більш детально.
У наш час способи збирання повідомлень можуть бути такими:
Для зберігання повідомлень люди використовують такі носії:
Усі ці носії повідомлень зберігаються в бібліотеках, музеях, архівах, картинних галереях, фотоальбомах, патентних бюро, відеотеках, фонотеках, кіноархівах, електронних базах даних тощо.
У живій природі теж існують носії повідомлень. Такими носіями, наприклад, є генетичні коди в клітинах організмів, мозок людини і тварини, річні кільця на зрізі дерева та ін.
Повідомлення передаються каналами передавання у формі сигналів: звукових, світлових, ультразвукових, електричних, текстових, графічних та інших. У процесі передавання повідомлень завжди беруть участь три об’єкти: джерело повідомлення, канал передавання та приймач повідомлення (рис. 1.7).
Каналами передавання можуть бути повітряний простір, електричні та оптово- локонні кабелі, окремі люди, нервові клітини людини тощо. Для передавання повідомлень каналами передавання використовують відповідні засоби. Наведемо приклади засобів передавання повідомлень (рис. 1.8):
Наведемо кілька прикладів опрацювання повідомлень.
Учень, прочитавши умову задачі, опрацьовує повідомлення, які вона містить, створює розв’язання задачі, у результаті виконання якого отримується нове повідомлення - розв’язок задачі.
Розташувавши за спаданням результати попередніх забігів на дистанцію 100 м, отримують список восьми учасників фінального забігу.
Читаючи ноти, піаніст натискає відповідні клавіші піаніно, у результаті чого ми чуємо музику.
Останнім часом обсяг інформації, що накопичує людство, зростає швидкими темпами. У багатьох випадках, зокрема в бізнесі, володіння інформацією стає вирішальним для ведення ефективної діяльності.
Інформація сьогодні стала товаром. Тому виникає потреба захищати відповідні повідомлення.
Наведемо деякі приклади запобіжних заходів для захисту повідомлень:
Поняття дані безпосередньо пов’язане з поняттям повідомлення.
Вам відомо, що повідомлення - це послідовність сигналів різної природи. Сигнали реєструються мозком людини або тварини, автоматичним пристроєм у певному вигляді. У момент реєстрації сигналів утворюються дані.
Дані можуть бути подані числами, словами, таблицями, звуками, графічними зображеннями, спеціальними позначеннями тощо.