ХАРКІВСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ І-ІІІ СТУПЕНІВ ШКОЛА № 135
УРОК ДО АТЕСТАЦІЇ
ПРЕДМЕТ: УКРАЇНСЬКА МОВА + ЯДС
(інтегрований УРОК 4 КЛАС)
Тема уроку. Закріплення знань, умінь і навичок з теми “Іменник”. Складові здорового способу життя. (Інтегрований урок)
Мета уроку. Шляхом виконання вправ поглибити і закріпити знання учнів про іменник. Показати учням, що дотримання всіх складових здорового способу життя - провідна умова збереження і зміцнення здоров’я. Розвивати орфографічну зіркість, усну і писемну мову учнів. Виховувати старанність у виконанні основних правил збереження здоров’я.
Обладнання. Книга Здоров’я – макет, підсумкові таблиці “Іменник”, “Здоровий спосіб життя,” малюнки продуктів їжі, картки з віршем, прислів’ями.
Вид уроку. Інтегрований (інтегровано теми з предмету “Рідна мова” (Узагальнення знань про іменник) і “ЯДС ” (Складові здорового способу життя).
Вчителя початкових класів
вищої категорії
«Старшого» вчителя
Войтенко Н.І.
Хід уроку
І. Організація класу. Привітання запрошених.
Учениця:
Добрий день вам, добрі люди!
Хай вам щастя-доля буде,
Не на день і не на рік,
А на довгий-довгий вік.
Є у нас предмет чудовий –
Урок рідної української мови,
Всі учні:
Ласкаво просимо ми вас
Сьогодні на урок до нас!
Учитель:
Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок.
В країну відому, в країну чудову,
Що нас так чекає, й збагачує мову.
ІІ. Артикуляційно-вимовні вправи:
- Але перше, ніж ми почнемо урок нам треба підготувати наші мовні. органи до роботи.
1. Гра у рими.
- Зараз ми з як справжні поети будемо складати рими. Я буду показувати вам склад, ви його промовляти три рази і закінчувати запропонованою мною риму.
ЛЮ, ЛЮ.ЛЮ українську мову я (люблю)
ТИ, ТИ, ТИ буду правила (вивчати)
КИ, КИ, КИ навкруги (іменники)
ЖИ, ЖИ, ЖИ своє здоров’я (бережи)
2.Гра «Хто (що) заховалося?»
- Зараз потренуємо вашу увагу та логічне мислення. предметів. Я буду читати кілька ознак предмета, який «заховався» за цими ознаками. А вам треба зрозуміти Хто? Або Що? Заховалося.
1. Правильна струнка, міцна ………………………………….(постава)
2. Чиста, рожева, гладенька ……………………………………(шкіра)
3. Блискуче, густе, не посічене …………………………………(волосся)
4. Запашна, смачна, корисна ………………………………....(їжа)
5. Організовані, загартовані, здорові, щасливі, веселі ……..(діти)
3. Вивчення скоромовки.
- Як що ваші оченята побіжать по стрілочкам, то ви прочитаєте скоромовку.
здорово,
бути дбай здоров’я!
Здоровим про своє
- Молодці! Ротик у вас слухняний, оченята пильні і самі ви уважні.
ІІІ. Актуалізація знань учнів.
- Сьогодні ми з вами, діти, на уроці рідної мови згадаємо все про іменник, поглибимо, свої знання про нього.
А ще до нас на урок завітав Лікар Айболить (учень у костюмі). Як ви думаєте, про що він нам нагадає? (припущення дітей).
Учень –Айболить:
Відгадайте загадку і дізнайтесь, про що я вам нагадаю:.
Що людина не може купити за будь- які гроші? (Здоров’я)
Учень –Айболить:
Всім відомо – це чудово,
Коли кожен з вас здоровий!
Тільки треба знати:
Як здоровим стати.
2.Каліграфічна хвилинка.
Вчитель:
От же пригадаємо з уроків «Основи здоров’я» як бути здоровим та рушаймо у країну мови під назвою «Іменник»
Та шлях у цю країну
Закрито поки що для нас –
Каліграфічне завдання зараз виконає клас.
Підготуємо руку до письма.
Зз аз аз уз зо зи зм ез
ров’ я Здо
3.Орфографічна розминка:
а) утворити слово з розсипаних складів
б) утворити із словом групу споріднених слів, розібрати їх за будовою.
Здоров’я, здоров’ячко, здоровий, здоровенний, здороватись.
в) Скласти із словом “здоров’я” речення. (Усно)
(Діти, бережіть своє здоров’я!) – записати у зошит, звернути увагу на звертання та знак оклику в кінці речення.
4.Фронтальна бесіда.
Послухайте уривок з вірша Д.Білоуса «Золоті злитки».
Ученик:
Чи задумувались, звідкіль оті
У нашій мові злитки золоті?
Як намистинки, диво калинове –
Частини мови.
Який співець, поет, який письменник
Уперше слово вигадав – іменник?
Іменник! Він узяв собі на плечі
Велике діло – визначати речі…
- Якою частиною мови є слово “здоров’я”?
- Давайте пригадаємо, що ми знаємо про іменник, вивчаючи його вже майже четвертий рік.
ІІІ. Робота по темі уроку. Складання асоціативного куща.
![]()
число Іменник рід чоловічий
![]()
![]()
![]()
![]()
жіночий
![]()
однина множина середній
власні і загальні відмінок
(Хто?) (Що?) змінюється за питаннями
головний або другорядний член речення
(Схема заповнюється поступово за висловлюванням дітей)
Учитель: послухайте вірш уважно. Почуйте в ньому іменники та запам’ятайте їх. Подивимось який ряд має кращу пам'ять..
Книжка, дошка, кабінет,
Печиво, повидло, мед,
Чоботи, штани, кашкет,
Мотоцикл, велосипед –
Знайте, діти, наперед:
Кожен з них – це є предмет.
Тож хто це і що це – уже не секрет.
Ім’я своє і назву поверне предмет
Що це? – Вареник.
Хто це? – Письменник.
Поверне предметам їх назви – Іменник!
1. Робота в групах
Учитель:
Учень- Айболить:
Правильне харчування
Учитель:
- От же мова піде про правильне харчування.
№ 1




молоко фрукти тістечка лимони морквина




сосиски ковбаса цукерки


морозиво капустина

яйця чіпси рибина гарбуз сир
___________________________________________________________________
№ 1




молоко фрукти тістечка лимони морквина




сосиски ковбаса морозиво цукерки капустина



яйця чіпси рибина гарбуз сир
(Картка з малюнками продуктів харчування: молоко, фрукти, тістечка, лимони, морквина, сосиски, ковбаса, морозиво, цукерки, капустина, яйця, чіпси, рибина, гарбуз, сир.(на дошці плакат з назвами продуктів)
Перевірка завдання.
Висновок: одна із складових здоров’я – правильне харчування.
(Кожну із сторінок Книги Здоров’я відкрито лікарем Айболитом).
Загартовування
Учитель:
Ходжу я по базару,
Шукаю собі пару.
Хто ж мені допоможе?
Я ж без пари не можу!
- От же допоможемо прикметнику і виконаємо наступне завдання.
3. Вибіркове письмо. Узгодження іменника з прикметником.
- Виписати з тексту іменники, поставити у початкову форму і підібрати до них прикметник (завдання на плакаті для кожного ряду).
Будемо з водою дружити, (1)
Будемо з повітрям дружити, (2)
Будемо із спортом дружити, (3)
Будемо із сонцем дружити, (4)
Щоб здоров’я нам нажити. (5)
((учні читають свої відповіді:
Вода цілюща, чиста; повітря прозоре, чисте, свіже; корисний спорт, сонце яскраве, тепле, пекуче; здоров’я міцне, богатирське)
- Як треба загартовуватись?
Висновок: щоб бути здоровим, треба займатись фізичною культурою, спортом і загартовуватись. (Айболит перегортає наступну сторінку Книги Здоров’я)
Режим,
гігієна і корисні
звички
.
Фізхвилинка.
Айболить:
- А ось ще одне завдання для вас. Здоров’я людини залежить від її розвитку. А щоб розвиватись треба рухатись. Пропоную провести фізкультхвилинку.
Учень:
Що ж, мабуть, прийшла пора
Трохи відпочити.
Я хочу на фізкультхвилинку
Всіх вас запросити.
Раз – підняли руки вгору.
Два – нахилилися додолу.
Руки – в боки!
Повернулись, нахилились.
І вправо, і вліво –
Щоб наше тіло не боліло.
1, 2, 3, 4 набираймось сили.
Нахились, повернись.
До товариша всміхнись.
4. Самостійна робота.
- Як змінюються іменники? (за питаннями або за відмінками)
- Давайте пригадаємо назви відмінків та питання до них. (учні називають) (відкрити)
(У кожного учня картка. На дошці плакат. В іменниках, що є в тексті, пропущені закінчення).
Завдання: візьміть картку під № 2. Треба відновити вірш, дописати закінчення, використовуючи правило яке щойно повторили.
№ 2
Друже, щоб здоровим бути,
Треба навички здобути,
Про здоров’_ піклуватись:
Перш за все не лінуватись,
І здружитися із спорт_ ,
Рідко ласувати торт _ ,
Вод _ крижану не пити!
І цигарок_ не палити!
Щоб знешкодити мікроб_ ,
Рук _ мий щоразу чисто,
Не забудь щоденно їсти
Овоч_ і фрукт_ різні –
Всі вони тобі корисні.
Вранці й ввечері, мій любий
Завжди – завжди чисти зуб_ .
Висновок: здоровий спосіб життя – дотримання режиму, особиста гігієна, здобуття корисних звичок.
5. Хвилинка відпочинку „Шкідливі звички.”
- Ви пам’ятаєте героїню мультфільму „Про Чебурашку та крокодилу Гену” пані Шапокляк? Це була добра бабуся, чи вона любила завжди робити шкоду? Так, правильно. Робити зло було її улюбленою справою. Уявіть собі! Вчора вона звернулась до мене з проханням пустити її на наш урок, нібито вона хоче вас навчити деякім правилам здорового способу життя.
- Як ви думаєте, чи може вона навчити вас чомусь корисному? (Ні)
- Тобто її треба дуже уважно слухати і зробити правильні висновки з того, що вона скаже. Але щось її нема.
(Чутно стукіт. З коридору зявляється пані Шапокляк. В руці вона тримає шкільний ранець. В ньому пацюк Лариска, бутилка пива та картонна коробка з надписом „Цигарки” )
Пані Шапокляк:
- Здрастуйте, любі мої дітки! Бачите, я теж з ранцем, як і ви, бо збиралась до школи і взяла все необхідне. Ну, а зараз я буду вас вчити добрим звичкам. Слухайте мене уважно. У кого брудні „слухавки” – записуйте.
(Розповідає вірш, ходить по класу, чіпає учнів, пропонує їм цигарки та пиво, розмахує шприцом, коли діти відмовляються, вона ображається та залякує їх пацюком.)
„Шкідливі поради пані Шапокляк”
Від світанку й до зорі радять дітям лікарі
Алкоголю не вживати, цигарок до рук не брати
І не їсти блекоту, не курити наркоту.
А я, пані Шапокляк, раджу все робить не так!
Дам поради залюбки – усе робіть навпаки.
Це ж і весело, й цікаво, і для діток є забава.
Нащо вам здоровим бути? Треба зразу все забути –
І поради лікарів, й застереження батьків.
То ж не тільки вчителі вчать дітей на цій Землі!
Я умію теж навчити! Нащо вам здоровим жити?
Йдете в школу – закуріть і диміть, диміть, диміть!
Замість чаю пийте пиво і хворійте всі щасливо!
Як дитина занедужа, це ж чудово, дуже, дуже!
Бо не треба в школу йти, можно-а в ліжечко лягти,
День і ніч у нім лежати і тихесенько вмирати.
Нащо сонце променисте, нащо вам повітря чисте,
Коли можна закурити, вік свій трохи скоротити?
Бути хворим так приємно, всі тобі говорять чемно.
На твою велику втіху твоїм рідним не до сміху.
А тебе ніхто не вчить, як на світі білім жить.
Ще у мене є порада, дітям я сказати рада:
Їжте блекоту й дурман, в голові носіть туман.
Бо дурним приємно бути, можна геть усе забути.
І усім наперекір покурити йдіть у двір!
Там на вас давно чекають, наркоту в руках тримають!
(П.Шапокляк розповіла вірш, стоїть дуже задоволена собою. Потім взагалі сідає за стол учителя)
Учитель:
- То які поради дає вам пані Шапокляк? Чи варто її слухати? До чого може привести дотримання таких порад? Чим небезпечні для людини, а особливо для дитини вживання алкоголю, наркотиків та паління?
(Діти дають відповіді, п.Шапокляк погрожує їм пацюком, сидить ображена)
Лікар Айболить:
Діти, це ви послухайте, добре все запамятайте
І зробіть усе не так, як вам радить Шапокляк.
Раджу дітям залюбки все робити навпаки.
І послухати батьків, лікарів і вчителів.
Правильно у світі жити і себе завжди любити.
Бо добро найбільше в сіті – це здоровя ваше, діти!
Лікар Айболит:
- Діти, в моїй книзі залишилась ще одна сторінка. Ось вона. Як ці слова пов’язані з вашим здоров’ям?
Праця
і відпочинок
Вчитель:
- А для цього нам треба виконати наступне завдання.
6. Робота з прислів’ями і приказками.
Завдання: до частини прислів’я у першому стовпчику дібрати кінцівку з другого стовпчика. Назвати і підкреслити іменники. Розповісти, як зрозуміли зміст другого прислів’я.
1. Будь сильний духом, буде життя довше.
2. Праця – здоров’я, а не новим кожухом.
3. Працюй більше, лінь – хвороба.
Висновок: здоровий спосіб життя – це праця і відпочинок
7. Робота з реченням Діти, бережіть своє здоров’я!
- Знайти основу речення. Підкреслити.
- Яким членом речення виступає іменник «діти»? (підметом)
Висновок: іменник може бути або головним членом речення, або другорядним.
IУ. Підсумки уроку.
Учитель:
Учень – Айболить:
- Я залишає вам свою Книгу Здоров’я. Відкриємо останню сторінку цієї книги. І ще раз наголосимо, як же стати здоровим. Як берегти своє здоров’я?
(учні повторюють разом з Айболитом правила здорового способу життя)
Загартовування
Особиста Правильне
![]()
гігієна харчування
Здоровий
спосіб
життя
Дотримання Заняття
режиму фізкультурою і спортом
Праця і відпочинок
Оцінювання знань учнів:
-
Учитель:
- У вас на столі картки з цифрами. Оцініть у балах піклування про своє здоров’я. (учні показують свої оцінки).
- Ті, хто піднявся на найвищу сходинку нашої Драбинки Здоров я, молодці.
А іншим дітям я бажаю більше приділяти уваги своєму здоров ю, щоб вирости міцними, сильними синами й дочками своєї держави, яка теж піклується про своє молоде покоління.
У. Домашнє завдання: