Ірина Жиленко. «Підкова». Розповідь про письменницю, автобіографізм її поезії. Життєрадісний настрій різдвяних свят у вірші. Мрії ліричної героїні про здійснення бажань
Очікувані результати: учень/учениця ознайомлюється з короткою інформацією про авторку вірша «Підкова» Ірину Жиленко; вичерпно відповідає на запитання за змістом почутого навчального матеріалу; розповідає про власний емоційний стан під час сприймання поезії, що вивчається; формулює мотиви поезії, що вивчається, та порівнює їх із уже вивченими творами; збагачує власне мовлення окремими засобами художньої виразності вивченої поезії; творчо опрацьовує прочитані художні твори; здійснює ідейно-художній аналіз поезії; аргументує власну оцінку поезії, наводячи цитати з твору.
Мета: розвивати комунікативні компетенції, навички дослідницької роботи; формувати предметну (читацьку) компетентність (складники: культурний, літературознавчий, інтерпретаційний, аксіологічний, творчо-мовленнєвий), ключові компетентності: соціальну, інформаційно-комунікаційну, громадянську, культурну.
Міжпредметні зв’язки: українська мова (багатство рідної мови — назви кольорів); народознавство (значення оберегів). Обладнання: мультимедійна презентація; інтерактивний робочий аркуш; портрет письменниці.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Хід уроку
І. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів/учениць.
Сядьте зручно, заплющте очі, уявіть веселку. Вам легко, спокійно, приємно. Ви вільно себе почуваєте. Дихаєте рівно і спокійно. А тепер відкрийте очі, встаньте, потягніться до сонечка, над головою зробіть уявну дугу веселки. Хай у нас все буде гаразд і справдяться наші очікування від уроку.
![]()
![]()
Запитання. Чи любите зиму? Чому? Ірина Жиленко також любила зиму: «Знову я пишу про зиму, золотий сніг. Кажуть, Андерсен усі свої казки писав напередодні Нового року-, тільки в різдвяні сутінки прочиняються двері в те, чого нема». Письменниця не зрадила своїй традиції і в поезії «Підкова». Читач має можливість зануритися в атмосферу Нового року.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів/учениць
2. Бесіда за змістом поезії «Підкова». — Яке враження справив на вас вірш? — Що загубив Дідусь Мороз? — Які властивості мала загублена підкова? — На що була схожа знайдена дівчинкою річ? — Чи вірили діти в дива, які може дарувати підкова? — Про що мріяла дівчинка, яка знайшла підкову? — До якої країни планувала їхати дівчинка, аби віддати підкову? — Чому сніг став звичайним?
Опишіть красу зимової природи, яка зображена у творі. Згадайте, яким ви бачили сніг узимку за сонячної погоди? Якими барвами він переливався? Я про це сказано в поезії?
Кожен колір щось означає. Як ви вважаєте, що символізує золотий колір? Якою у творі ми бачимо підкову? Яке враження справила підкова на людей? Як їх названо? З яким проханням звернулася героїня до підкови? Чому героїня забажала повернути підкову Діду Морозу? Яким настроєм пройнятий вірш?
ІІІ.Узагальнення і систематизація знань
1.Робота в групах
І група виписує художні засоби поезії.
ІІ група характеризує ліричну героїню вірша.
4.Інтерактивна вправа «Мікрофон»
-Що означає для вас бути щасливим?
- Чи допоможе досягти щастя знайдена підкова?
- Сформулюйте мудру пораду, яку дає нам І.Жиленко.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.
2.Робота з підручником ( с.94-95)
3.Я — журналіст/Я — журналістка. — Уявіть, що ви журналісти. Поставте запитання поетесі Ірині Жиленко.
4.Складіть сенкан до слова сніг.
Правила 1-й рядок – тема (1 іменник). 2-й рядок – означення (2 прикметники). 3-й рядок – дія (3 дієслова). 4-й рядок – асоціації (4 іменники). 5-й рядок – дія (3 дієслова). 6-й рядок – означення (2 прикметники). 7-й рядок – тема (1 іменник)
ІV. Підбиття підсумків уроку.
1. Рефлексія. — Якби я знайшов/знайшла підкову, то … . — Хочу подякувати пані Ірині за відчуття … . 2. Оцінювання навчальних досягнень учнів/учениць.
V. Домашнє завдання.
Прочитати казку Богдани Матіяш «Єва і білосніжна квітка лілії» (підручник, с. 97–104)