Тема. Урок узагальнення знань за розділом «Із скарбниці казкарів світу»
Мета: перевірити й узагальнити вивчене про казкарів світу та їхні чарівні казки; систематизувати знання змісту найпопулярніших казок із світової скарбниці; вдосконалювати вміння визначати моральні проблеми, які розв’язуються у цих творах; виховувати прагнення творити добро, долати зло.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мовленнєва розминка
1. Робота над скоромовкою
Джмелі
Де цвіту рясне гілля,
Ви побачите джмеля.
Він кружляє між гілок
Та й розносить скрізь пилок.
Потрудилися джмелі —
Більше яблук на гіллі.
2. Гра «Відгадай, хто це»
Цвірінь-цвірінь — ... (горобчик).
Кар-кар — ... (ворона).
Тьох-тьох — ... (соловей).
Тук-тук — ... (дятел).
Ціть-ціть — ... (щиглик).
Ку-ку — ... (зозуля).
Кря-кря — ... (качка).
Га-га-га — ... (гуска).
3. Читай весело. Запамятовуй!
МУЗИКИ
У танок пішла Маринка —
Захиталась материнка.
А коники-стрибунці
Б’ють у срібні бубонці.
Зайчик вискочив із жита,
Став у дудочку сурмити.
О. Палійчук
III. Перевірка домашнього завдання
Переказ казки учнями в парах.
IV. Узагальнення й систематизація вивченого матеріалу
1. Гра «З’єднай назву казки та країну її народження»
«Шипшинка» Італія
«Пригоди Піноккіо» Швеція
«Про Карлсона, що живе на даху» Німеччина
2. Гра «Відгадай героя, назви казку та його автора»
- А що це у вас у руках так весело крутиться? (Королівна. Брати Грімм «Шипшинка»)
- Сьогодні я послухаю музику, а завтра піду до школи. Школа ніде не дінеться. (Піноккіо. Карло Коллоді «Пригоди Піноккіо»)
- Ні, спочатку мені треба їх трошки оглянути, перевірити запобіжні клапани тощо. Спокійно, тільки спокійно! Днями ти її матимеш. (Карлсон. Астрід Ліндгрен «Про Карлсона, що живе на даху»)
Фізкультхвилинка
3. Гра «Шифрувальники»
— Прочитайте деформований текст. Відгадайте загадку.
Хто це ?
Маньлекий тийвсто чоквічоло з миленьпухки румаки. На житові призлибно тропи папу — кдзиґу. На снипі — мочиктор. (Карлсон)
4. Робота в парах
— Відновіть букви, які розкидав вітер. Відгадайте загадку.
- До шк_ли з букв_рем крок_є
Хлоп_ д_рев’яний,
Потр_пляє заміс_ ш_ли
У те_тр ля_ковий.
Як на_вається ця кни_ка?
Як зо_ть цьо_ хлоп_ська? (Піноккіо)
5. Гра «Чи уважний ти читач?»
1) Шарль Перро є автором казки:
а) «Горбоконик»;
б) «Піноккіо»;
в) «Кіт у чоботях».
2) Хто написав казку «Горбоконик»?
а) Астрід Ліндгрен;
б) Петро Єршов;
в) брати Грімм.
3) Поєднайте слова, близькі за значенням.
Чатував великий
Челядь чекав
Замашний слуги
4) Назвіть автора і казку, герой якої називав себе найкращим літуном, машиністом і мотористом.
V. Підсумок уроку
Всі ви, діти, молодці,
Гарно працювали.
Але дзвоник пролунав,
Він мені і вам сказав,
Що урок вже час кінчати,
Треба йти відпочивати.
VI. Домашнє завдання
Відповідати на запитання в кінці розділу (с. 158).