Розробка уроку літературного читання " Книги за княжої доби.Іван Крип'якевич " Книги за княжих часів".

Про матеріал
Розробка уроку з літературного читання " Книги за княжої доби. Іван Крип'якевич " Книги за княжих часів" для учнів 4 класу .
Перегляд файлу

C:\Users\User\Desktop\титулка шевченко.jpgC:\Users\User\Desktop\титулка шевченко.jpgC:\Users\User\Desktop\титулка шевченко.jpg

 

Тема: Книги за княжої доби.  Іван Крип’якевич « Книги за княжих часів»

Мета: вдосконалювати навички свідомого  читання та свідомого сприйняття змісту науково-популярних тек­стів; продовжити ознайомлення учнів з історією створення книг; розвивати читацькі, мовленнєві та творчі здібності учнів; виховувати пізнавальний інтерес до історії минулого України, бережливе ставлення та любов до книг.

                                          Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

 Пролунав шкільний дзвінок, починається урок.

 Видумуй, пробуй ,твори, розум, фантазію прояви.

                   Активним та уважним будь і про кмітливість не забудь.

 

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

  1. Дихальні вправи.

 -А щоб вправно працювати

              потрібно мовленнєву розминку розпочати.

  1. Дихальні вправи.

2 .Вправи на розвиток читацької «здогадки» Читання слів з пропущеними голосними:

                    кн…г… п…р…

                     кн…з… ж…тт…

                    …ч…н… пл…м…н…

                    п…п…р н…р…д

  1. Робота над словами-анаграмами.

                   Лисянякла (нахилялися)- кланялися,

                   тинищи (руйнували)-нищити,

                   киподаю (залишаю)- покидаю,

                   дастосяде (помандруєте)-подастеся.

              4. Робота над прислів’ям.

                        а)  З поданих слів скласти прислів’я.

Мудрим ніхто не вродився ,а навчився.

                      б) Пояснити значення прислів’я.

                       в) Прочитати прислів’я, змінюючи логічний наголос.

 

                  ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

         ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.

    1.Бесіда.

-Над якою темою працюємо?

                 - Який твір опрацювали на попередньому уроці?

                -Для чого потрібно знати історію свого народу?

- Недаремно говорять: Без минулого немає майбутнього. Тож девіз нашого уроку:                           

                 Хай не буде ні одної української дитини,

                               Що не вміла б розказати про минуле України.

  1. Робота в парах: читання вірша «Ярослав Мудрий» Олександра Олеся один одному.

  3 .Конкурс на краще виразне читання твору Олександра Олеся «Ярослав Мудрий» .

 

 

ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

  •                Відгадайте загадку.

Дуже я потрібна всім —

І дорослим, і малим.

Всіх я розуму учу,

А сама завжди мовчу. (Книга)

  •                Що ви знаєте про історіє виникнення книги?
  •                На чому писалися перші книги?
  •                Кого називають першодрукарем слов’янських книг? (Івана Федорова)
  •                Сьогодні ми більше дізнаємося про книгу за княжих часів, хто її писав, як розповсюджували серед народу з науково-пізнавального оповідання Івана Крип’якевича «Книги за княжих часів».

 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

  1.        Вправа «Передбачення»

  2.  Виразне читання тексту вчителем

                 - Чи сподобався вам текст?

                  -Що вас найбільше зацікавило?

  1.  Словникова робота :Монах — член релігійної громади, який прийняв постриг і дав обітницю вести життя, відповідне до монастирського статуту.

Сажа — чорна порошкова маса, що утворюється внаслідок неповного зго­рання палива й осідає у печах; кіптява.

Читання стовпчиків слів «буксиром» у парах

 Мусив гусяче

телячій рукописи

писареві друкованих

цікавився різнобарвними

  •                Назвіть серед прочитаних слів іменники, прикметники, дієслово.
  •                Які слова складаються з двох частин? (Рукописи, різнобарвними) 3 яких слів утворені ці слова?

 Фізкультхвилинка

  1.               Хорове читання.
  2.                  Читання твору учнями вголос «ланцюжком»

     -Що нового ви дізналися з тексту?

               - Якою була книга за княжих часів?

                - Хто зберігав книги?

  1.                Аналіз змісту твору

       - Де перебували вчені та письменники за княжих часів?

      - Як називалися люди, які переписували книги? На чому тоді писали книги?

      - Як прикрашали сторінки рукописних книг? 

      -Чому ці книги могли мати тільки князі?

      - Хто був найвідомішим ученим за княжих часів? Де жив Нестор-Літопи- сець?

      -Яким є значення цієї людини в історії України?

    - Яку назву мала перша історія України?

     - Пригадайте, автором якого літопису був Нестор. («Повість минулих літ»)

 

 

 

 

Цікаво знати!

Нестор-Літописець (1056 —1114 рр.) — київський літописець та письмен­ник. Юнаком прийшов до Києво-Печерської обителі та прийняв постриг. Він глибоко цінував істинне знання, з’єднане зі смиренністю та каяттям. У мо­настирі він виконував обов’язки

 

літописця. З 1073 р. — чернець Києво-Печер­ського монастиря. Всесвітню славу Нестору принесла його участь у літопи­санні Київської Русі. Так на початку XII ст. виникла перша редакція «Повісті минулих літ». Її написання, безперечно, було справою життя Нестора. Патріот Руської землі, Нестор обстоював її політичну єдність, виступав проти між князівських чвар. Історію Русі розглядав як частину історії людства. У церков­ному календарі день ушанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця припадає на 9 листопада. Цього дня в Україні, починаючи з 1997 року, відзна­чають День української писемності та мови.

  1. Розвиток швидкості читання. Гра «Розвідники»
  • Знайти у тексті найменше речення.
  • Знайти у тексті найбільше речення.
  1.   Робота в групах:
  • Поділ на групи ( із букв скласти слова)
  • Завдання:  1 гр. Встановити причинно-наслідкові зв’язки.

                                  2 гр. Визначити головну думку твору.

                                  3 гр. Знайти у тексті речення зі словами князь і писати , та їх    

                                  спільнокореневі слова.

  1. Відповіді груп.
  2.   ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

    а) стисло переказувати прочитане;

    б) відповідати на питання .

VІ.  ПІДСУМОК УРОКУ

Вправа «Зворотній зв’язок».

  •  Сьогодні на уроці я дізнався..

 

 

docx
Додано
10 травня 2023
Переглядів
298
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку