ТЕМА: Морські тварини.
МЕТА: Повторити назви диких та морських тварин, граматичні конструкції there were/there was ,закріпити вживання прийменників місця(behind, between, next to, in front of) у мовленні та на письмі. Розвивати навички читання та говоріння, пам’ять, увагу. Виховувати почуття любові до тварин та природи.
Обладнаня:технічні засоби, плакат, картинки, пісні.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
1. Привітання й повідомлення теми та мети уроку.
Greeting and Aim.
-Good morning, children! How are you today?
Sing a song!
- How are you today?
The topic of our lessons is ”Sea animals”
Today we will travel around the sea. We’ll stop on the different islands and do some tasks. Let’s start our trip.
2) Уведення в іншомовну атмосферу. Фонетична розминка.
Sing a song.
Sammy the sailor, Sammy the sailor, Sailing on the sea.
Sammy the sailor, Sammy the sailor, What can Sammy see?
What can Sammy see? What can Sammy see?
Up, down, turn around, He can see the sea!
II. Основна частина.
1.The first island is “Animals”
But fist of all you need guess “What animal is this?
Look!We were on this island yesterday. What animals were there on the island?”What animals did you see?(малюнки тварин прикріплюємо на ватман)
(project work)
2. Sea animals(вживання прийменників місця у мовленні)
Where are the animals? Describe the picture. (behind, between, next to, in front of )
The whale is…
The jellyfish is….
The shark is….
The crab is…..
The snake is….
The dolphins are…
The fish is…..
The shell is….
3.The next island is “Grammar”
4.Next island is “Reading”. Let’s read and translate.
Let’s play the game”Snowball”
Заключна частина уроку.
Домашне завдання.
Ex 1 p92,Ex2,p.90(WB)
Підведення підсумків уроку.
So, children, our travelling is going to the end. You were very active and that’s why I’ll give you high marks today. And? Now? Tell me please? Do you like our today’s travelling? Thank you very much and have a good day. Bye-bye, my dear friends.