Тема уроку: Календар наповнений радістю .
Мета: активізувати лексичний матеріал з теми, формувати загально навчальні вміння і навички (вміння порівнювати, аналізувати, тренувати вживання лексики за темою у мовленні); розвивати комунікативні навички співробітництва з іншими учнями; виховувати доброзичливість, повагу один до одного, зміцнювати почуття дружби, товариства.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, зошит,мультимедійна дошка.
Хід уроку
І Організаційний
1. Привітання
Dzień dobry!
Cieszę się że Wаs widzę!
Proszę usiąść!
2. Введення в іншомовну атмосферу
Kiedy już siwy i stary rok
gubi na drzewach szron
kiedy już w sobie masz
zapachy z wielkiej skrzyni świąt
w wannie już pływa świąteczny karp
balkon się zmienia w las
tata coś chowa gdyż
spotkanie z Mikołajem miał
Pada śnieg,puszysty śnieg
lubie patrzec gdy tak cicho spływa w dół
pada śnieg jak w białym śnie
mamo spojrz na świat jak z bajki cały jest
dziś pan Andersen cieszy się
bo wszyscy dziećmi stają się..
3 Повідомлення теми і мети уроку
Dzisiаj będziemy z Wami rozmаwiаć o ulubionej porze roku, o miesiącach. Pouczymy się liczby i przypаdkόw i będziemy przez nie odmieniаć rzeczowniki.
II Основна частина уроку
Dwanaście miesięcy
Dziś na lekcji języka polskiego chłopcy pisali opowiadanie „Jeden dzień z mojej ulubionej pory roku”. Darek napisał tak: Moją ulubioną porą roku jest jesień. Może to dziwne, że nie lato, gdy są wakacje, można jechać nad morze, w góry, nad rzekę czy na wieś, pływać, biegać, jeździć na rowerze i… nic nie robić, nie wiosna, gdy już niedługo będą wakacje, świeci słoneczko, kwitną kwiaty i drzewa, ptaki wracają z ciepłych krajów, nawet nie zima, gdy są ferie zimowe i święta Bożego Narodzenia, gdy jest śnieg i można jeździć na sankach i nartach, chodzić na ślizgawkę, lepić bałwany i rzucać śnieżkami. Jesień. Dlaczego jesień? Może dlatego, że urodziłem się jesienią, we wrześniu? Bo jest kolorowo? Jeszcze ciepło, ale są już długie wieczory, gdy można być w domu, czytać, oglądać i grać? Gdy smakuje coś ciepłego i… coś słodkiego? W jeden z takich październikowych dni, w sobotę, pojechaliśmy całą rodziną na rowerową wycieczkę do Tyń- 99 ca. Mama jechała z przodu, ja za mamą, a tata z moim braciszkiem Stasiem w siodełku jechał z tyłu.
Trochę mi się nudziło, bo wszyscy jechaliśmy bardzo wolno (przez Stasia). Ale trasa jest bardzo ładna – nad Wisłą, do Tyńca prowadzi bardzo wygodna ścieżka rowerowa. Do tego mama co chwila zatrzymywała nas i robiła zdjęcia. Za to w Tyńcu było fantastycznie! Poszliśmy zwiedzić klasztor, zjedliśmy pyszną szarlotkę, tata wypił kawę, mama i ja herbatę z dzikiej róży, tata kupił sobie książkę, mama słoik specjalnego dżemu z poziomek. A był tam dzień rodzinny zorganizowany przez zakonników. Zabawa polegała na szukaniu ukrytych w skałach skarbów: specjalnych monet. Ja znalazłem tylko jedną, ale i tak dostałem dyplom, książkę i płytę. A potem były: ognisko, pieczone kiełbaski i śpiewanie piosenek. A ja bardzo lubię śpiewać. Wróciliśmy wieczorem do domu: zmęczeni, ale szczęśliwi, że byliśmy razem. A do tego było kolorowo, ciepło jeszcze, smakowało coś ciepłego i słodkiego…
Odpowiedz na pytania.
•Jakie są pory roku?
•Jaki miesiąc zaczyna rok, a jaki zimę?
•Jakie są wiosenne miesiące?
•Jaka jest pogoda na wiosnę?
•Dlaczego Darek lubi jesień?
•W których miesiącach są wakacje?
•Jak można spędzić ferie zimowe?
•Jak można spędzić wakacje?
•Którą porę roku Ty lubisz najbardziej?
•Pamiętasz jakąś swoją udaną i nieudaną wycieczkę? Dokąd jechałaś / jechałeś, z kim i czym? Co tam robiłaś / robiłeś? Kiedy wróciłaś / wróciłeś?
Вивчення граматичного матеріалу
Przypаdki i liczbа rzeczownikόw
Przypadek – kategoria gramatyczna, przez którą odmieniają się rzeczowniki, przymiotniki, liczebniki, zaimki, imiesłowy (określane przez to zbiorczym mianem imion), a niekiedy też czasowniki (co w języku polskim nie występuje), będąca odzwierciedleniem ich różnorodnych funkcji.
Przypadki ciągną się za nami przez całe życie i niestety przeważnie mamy z nimi problemy ...
To każdy musi zapamiętać:
Mianownik (M) Kto? Co?
Dopełniacz (D) Kogo? Czego? (nie ma)
Celownik (C) Komu? Czemu? (daję)
Biernik (B) Kogo? Co? (lubię)
Narzędnik (N) Z kim? Z czym? (chodzę)
Miejscownik (MS) O kim? O czym? (mówię)
Wołacz (W) O! (Witaj)
Skróty przypadków można zapamiętać tak:
Mama Darka Czuje Ból Na pewno Musi Wypoczywać.
Liczbа rzeczownikόw.W liczbie pojedynczej rzeczownik posiada trzy rodzaje, w liczbie mnogiej tylko dwa.
Rzeczownik nie odmienia się przez rodzaje:
liczba pojedyncza |
||
rodzaj męski (ten) |
rodzaj żeński (ta) |
rodzaj nijaki (to) |
giermek |
lalka |
biurko |
księżyc |
sikorka |
kociątko |
ołówek |
panienka |
jezioro |
ten – człowiek, wróg, żołnierz
ta – ławka, szafa, osa
to – zadanie, pisklę, zło
liczba mnoga |
|
rodzaj męskoosobowy (ci) |
rodzaj niemęskoosobowy (te) |
harcerze |
kobiety |
panowie |
sukienki |
czytelnicy |
książki |
ci – dowódcy, żeglarze, piraci
te – babcie, zakonnice, pokojówki
te – stoły, lampki, guziki
Закріплення вивченого матеріалу
ĆWICZENIE 11 Przeczytaj i wypisz z wiersza Marii Terlikowskiej rzeczowniki rodzaju nijakiego i ułóż z nimi zdania.
Kalendarz pełen radości.
Nowy Rok. Dwa krótkie słowa
i wszystko będzie od nowa:
styczeń, i luty, i marzec.
Bałwanki, sanki, sasanki, ciepły
wiatr wydmie firanki i już się wiosna pokaże.
Powrócą ptaki z południa,
las się rozśpiewa jak lutnia:
Kwiecień, maj – dwa pachnące miesiące.
A potem stanie przed domem czerwiec z koszykiem poziomek,
czerwiec promienny jak słońce.
A lipiec przysiądzie na lipie, miodowym kwiatem posypie,
zapachnie żniwem i żytem.
Potem nad sadem rozbłyśnie sierpień rumiany jak wiśnie,
sierpień okryty błękitem.
To jest bułka i masło.
Masz bułkę z .
To jest podwórko i drzewo.
Widzimy podwórko z .
To jest park i boisko.
W mieście jest park z .
To jest mama i dziecko.
Widzisz tę mamę z .
To jest kawa i mleko.
Na śniadanie była kawa z .
Srebrny od nitek pajęczyn wrzesień dzwonkami zadźwięczy:
– Dzieci już pora do szkoły!
Ech, pora kolorowa, błyszcząca, kasztanowa – październik, październik wesoły!
Listopad – wiatr jak latawiec i biały szron na murawie,
i chmury śniegiem pachnące. Grudzień z choinką i w szubie.
Lubię choinkę i grudzień lubię,
cały rok – wszystkie miesiące.
ІІІ Заключна частина
3. Оцінення учнів