Урок позакласного читання для учнів 4 класу "Казка про сироту від Кузьми Скрябіна Тарасик, тролейбус і святий Миколай". Познайомити учнів з літературною творчістю відомого музиканта, вчити працювати з текстом, удосконалювати навички правильного виразного читання, збагачувати словниковий запас учнів, висловлювати свої враження про прочитане, сприяти вихованню в учнів поваги до своєї родини.
Урок позакласного читання , 4 клас
Тема. Казка про сироту від Кузьми Скрябіна «Тарасик, тролейбус і святий
Миколай»
Мета: ознайомити учнів з творчістю Кузьми Скрябіна, вчити працювати з
текстом, удосконалювати навички правильного, виразного читання;
збагачувати словник, висловлювати свої враження про прочитане;
сприяти вихованню в учнів поваги до своєї родини.
Обладнання: текст казки, презентація, малюнки, прислів’я, силуети іграшок.
Тип уроку: урок позакласного читання.
Перебіг уроку
Сім’я, родина, рід, які слова святі!
Вони потрібні кожному в житті.
М.Сингаївський
І. Організаційний момент.
Дзвоник дзвонить, закликає,
Казка в гості нас чекає,
В неї вірять всі на світі:
І дорослі, й малі діти.
ІІ. Знайомство з автором.
Сьогодні ми познайомимося з творчістю Кузьменка Андрія Вікторовича (Кузьма Скрябін). (слайд2)
Кузьма Скрябін народився 17 серпня 1968 року в місті Самбір Львівської області. Мати Ольга Михайлівна Кузьменко – вчитель музики, батько – Віктор Кузьмич Кузьменко – інженер. Закінчив музичну школу по класу фортепіано.
З 1 класу вивчав англійську мову. Любив подорожувати, побував у всіх куточках світу.
2 лютого 2015 року загинув біля села Лозоватка Криворізького району Дніпропетровської області. Похований 5 лютого на Брюховецькому кладовищі.
Нагороджений орденом «За заслуги І ступеня» посмертно.
Дружина Кузьми Світлана Бабинчук після смерті заснувала благодійний фонд імені Кузьми Скрябіна на допомогу дитячим будинкам.
Кузьма Скрябін був музикантом, співаком, композитором, артистом, телеведучим, музичним продюсером, радіоведучим, поетом, громадським діячем, благодійником. Прочитавши казку, кожен із нас відкриє ще одну грань Андрія Кузьменка – письменника.
У Луцьку відкрито пам’ятник Кузьмі Скрябіну.
ІІІ. Ознайомлення з казкою «Тарасик, тролейбус і святий Миколай»
(Читання вчителем, підготовленими учнями.)
Вчитель. Завдання перед читанням. Стежити за текстом, звернути увагу на настрій казки.
Святий Миколай
Єпископ Святий Миколай жив понад півтори тисячі років тому. Усе життя він піклувався про вбогих та немічних, але допомагав їм таємно – так, щоб вони не знали, кому мають дякувати. Миколай щиро віддавав свою любов і сили, майно і гроші, радіючи з того, що може комусь допомогти. Саме від його доброчинства постав звичай дарувати подарунки у надвечір’я дня його спомину – 19 грудня.
В Україні діти з нетерпінням чекають на Святого Миколая, пишуть йому листи. Святий Миколай спускається з неба на срібних санях, до самого вершечку завантажених подарунками. А розносити їх йому допомагають помічники-ангелята.(слайд 3-4)
Словникова робота
(Правильно вимовимо слова, пояснимо їх значення.)
сирота парк
мислив депо
послання ліфт
обдарувати код
гомоном дорікнути
прочалапав осторонь
тролейбус (слайд 5)
Сирота – дитина, підліток, що втратив батька, матір, або одного з них.
Тролейбус – безрейковий міський наземний електротранспорт.
Послання – писемне повідомлення, що надсилається якійсь особі, або одержується у відповідь.
Парк – місце стоянки, ремонту й обслуговування транспортних засобів.
Депо – транспортне підприємство, що забезпечує експлуатацію та ремонт міського електротранспорту.
Ліфт – технічна споруда зі спеціальною кабіною для вертикального переміщення людей або вантажів.
Код – секретне, умовне сполучення цифр чи букв, що дає право доступу, шифр, пароль.
Дорікнути – виражати своє невдоволення з приводу чогось, звинувачувати когось.
Осторонь – збоку, окремо від іншого, відособлено.
(Підібрати синоніми до слів:)
обдарувати – дарувати (безкоштовно передавати комусь щось) застаріле –презентувати, (на користь когось, чогось) жертвувати.
мислив – міркувати, думати, гадати, мізкувати, розумувати, метикувати, кумекати, мати на думці. (слайд6)
ІV. Аналіз прочитаного тексту.
Вчитель. Анголята придивились, що вже діти притомились. Просять встати фізкультхвилинку розпочати
Фізкультхвилинка
Сніг кружляє, сніг лапатий, (кружляють)
Вийдем, діточки, із хати . (ідуть на місці)
Протопчемо стежечки,
Подивимось навкруги. (роздивляються вправо, вліво)
Пограємо в сніжки, (імітують гру в сніжки)
Потішимось залюбки. (всміхаються сусідові по парті) (слайд7)
Вибіркове читання
Знайдіть у казці описи:
Знайдіть речення, в якому вказано те, що не чули Олег і Оля у домі? (Її спиняв дитячий сміх, ЯКОГО НІКОЛИ НЕ ЧУЛИ В НИХ У ДОМІ,)
вголос.
Вправа « Кому належать слова?»
«Чому я не птах? – промайнуло в голові. Бо згори краще видно, де шукати батьків…» (Тарасику Цибульському)
Це Тарас Цибульський. Якщо ти не проти, він повечеряє з нами.(Олегові)
Прошу до вечері. Сказала вона рівним, як лінійка, голосом. (Ользі)
Залишайся жити з нами! (Олегові, Ользі)
Мамо, татку, нарешті я впізнав вас! (Тарасику) (слайд11)
Вправа «Чи уважний ти читач?»
Які професії зустрічаються в казці? Назвіть їх?(листоноша, вихователь, директор магазину, водій, сторож, поліцейський)
Творча робота
(Пояснити влучні вислови)
Не змикаючи очей – не засинаючи.
Роззявити рота – здивуватися.
Зміряти дивним поглядом – роздивлятися.
Поїдати очима страви – бути голодним.
Момент істини – щось важливе у житті. (слайд12)
Вчитель. Як можна пояснити момент істини для Тараса Цибульського, Олега, Ольги.
Скласти прислів’я і пояснити зміст. (робота по рядах) (слайд 13-14)
Без, немає, щастя, сім’ї, на, землі.(Без сім’ї немає щастя на землі.)
Дорослі, і, віримо, малі, у, дива, земні. (Дорослі і малі віримо в дива земні.)
Вправа «Цікава буква «П», «Т»»
(Скласти речення, щоб кожне слово починалося однією буквою)
Подарунки поклали під подушку.
Тато трепетно тримав Тарасика.
Вчитель. Як у вашій родині чекають святого Миколая? Чи всі отримують подарунки?
Настала чарівна ніч, і святий Миколай вирушив у дорогу, щоб подарувати дітворі радість від подаруночків та своє благословення. А кучеряві янголята вмостилися на пухнастій хмаринці і разом заспівали пісеньку, яка тихо полилася над засніженою землею.
Музична пауза
Замініть мерехтливі зірочки у словах пісеньки потрібними літерами. Проспівайте! (слайд 15)
Св*тить м*сяць, сяють з*рі,
Д*вов*жна* н*ч н*дворі.
М*кол*й н*се н* пл*чах
П*дар*нки для мал*чі!
Вчитель. Українці прикрашали оселі ялинкою 19 грудня, в день святого Миколая.
Давайте ми всі разом прикрасимо ялинку кульками, на яких напишемо слова про свою родину.
(діти пишуть на силуетах іграшок про свою родину)
V. Підсумок уроку. Оцінювання учнів.
Використані джерела
1. Ангелятко 2009, №12.С.2
2. Вікіпедія. Вільна енциклопедія.(Електронний ресурс)
3. Волинь. Читанка для всіх. Спецвипуск. 19 грудня 2015р.С.22-23
4. Ісаєнко О.В. Словникова скарбничка. Харків, 2004.С.94, С.96
5. Колобочок 2013, №12. С.19.
6. Сучасний тлумачний словник української мови. ВД «Школа», 2008.С.262,С.235,С.404,С. 451, С. 615, С.635