Інтерактивний урок – казка з математики у 1 класі
«Фантастичні пригоди Маші
та Ведмедя»
Ковальова Вікторія Іванівна,
учитель вищої категорії,
старший учитель,
Краматорська
загальноосвітня санаторна
школа – інтернат І – ІІ ст. №10
Донецької обласної ради
ТЕМА: ЗВ’ЯЗОК ДІЇ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ.
СКЛАДАННЯ ПРИКЛАДІВ НА ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ.
МЕТА:
-
Закріплювати вміння складати приклади на додавання і віднімання, користуючись предметними малюнками;
-
вчити використовувати зв’язок між додаванням і відніманням під час розв’язування прикладів;
-
удосконалювати навички усних обчислень;
-
закріплювати знання складу чисел, послідовність чисел;
-
розвивати логічне і творче мислення, пізнавальні здібності учнів за допомогою інтерактивних методів навчання;
-
виховувати увагу, спостережливість, бережливе ставлення до природи та бажання вчитися.
ОБЛАДНАННЯ:
-
предметні малюнки казкових героїв Маші та Ведмедя;
-
цифрові віяла;
-
дидактичні картки для повторення складу числа;
-
мультфільм « МАША І ВЕДМІДЬ»
-
предметні малюнки тварин;
-
п’єса П.І.Чайковського «Жовтень»
ТИП УРОКУ: закріплення знань учнів
ФОРМА УРОКУ: урок – казка
Здоров’язберігаючі технології:
-
доброзичливий емоційний настрій;
-
фізкультхвилинки;
-
музикотерапія;
-
кольоротерапія;
-
робота в парах;
-
гімнастика для рук та очей.
ХІД УРОКУ
-
Організація класу до уроку
-
Емоційне налаштування на урок
УЧНІ: Ми вже діти не малі,
Ми у школі – школярі!
Ми вчимося вчитися,
Залюбки трудитися.
Вчитель: Казкар прийшов сьогодні в клас,
Щоб перевірити всіх вас:
Чи вмієте ви рахувати,
Та цифри в зошиті писати,
Чи знаєте ви склад числа,
Й геометричні всі тіла?
Моя кмітлива дітвора!
-
Що ж, успіхів вам, мої любі!
-
Повідомлення теми та мети уроку.
-
Сьогодні на уроці ми потрапимо у цікаву казку, де будемо закріплювати наші вміння складати приклади на додавання та віднімання, повторимо склад чисел та каліграфічне написання цифр, згадаємо назву геометричних фігур.
-
А зараз заплющте очі, промовте за мною чарівні слова:
Казко, казочко, з’явися!
Казко, казко, появися!
-
Чомусь казочка не з’явилася? Мабуть вона хоче, щоб ви відгадали її казкових героїв!
-
Дівчинка у ліс пішла,
Лише пригоди там знайшла.
Побачила маленький дім,
А хто ж живе в будинку тім?
( Маша і Ведмідь)
-
В будиночку Ведмідь живе,
Спокійне там життя веде.
Аж тут з’являється дівча,
Та невгамовне, мов зайча!
-
Так в яку казку ми потрапили зараз?
-
Правильно, це казка Маша і Ведмідь.
III. Актуалізація опорних знань учнів
-
Усна лічба. (Робота з віялом цифр)
-
І так казка починається. Жила – була на світі непосидюча та невгамовна дівчинка Маша. Одного теплого ранку вона вийшла на подвір’я і почала шукати свійських тваринок. Вона кликала їх, але тваринки сховалися від неї, бо не хотіли гратися з упертою дівчинкою. І тут Маша побачила різнобарвного метелика, який пурхав з квітки на квітку, вона довго бігла за ним, поки не потрапила в ліс…
-
А тепер, діти, давайте допоможемо Маші не заблукати в лісі. А для цього ми усно порахуємо.
-
Порахуйте числа від 1 до 10
-
Порахуйте в зворотному порядку від 10 до1
-
Назвіть сусідів числа 8
-
Знайдіть суму чисел 5 та 4
-
Яке число передує числу 10
-
Назвіть число наступне за числом 3
-
Назвіть всі числа менші від 6
-
Математичний диктант
І на квіточки сідають,
Прилетів ось ще один,
Сів на квіточку і він.
Полічимо швидше всіх -
Цих метеликів прудких. ( 5 + 1 = 6 )
В мене два синочки
І чотири дочки.
Скільки діточок у квочки? ( 2 +4 = 6)
В капелюшиках стоять:
2 грибочки, 3 грибочки
Разом буде їх аж ….. (2 + 3 = 5)
-
Гімнастика для очей
-
Довго блукала Маша по лісу, багато стежок витоптала, перш ніж побачила будиночок Ведмедя.
-
Які цифри вам нагадують її шлях? ( Вчитель водить указкою по дошці уявно малює різні цифри, діти слідкують за рухами та показують побачені цифри.)
-
Молодці! Ви допомогли Маші вибратися з лісу.
-
Каліграфічна хвилинка
-
Раптом вона побачила будиночок і сміливо ввійшла в нього. У кімнаті вона побачила багато цікавих речей, бо господар будинку Ведмідь раніше працював у цирку. І тут невгамовна Маша стала бешкетувати: плигала по ліжку, перевернула багато речей. Раптом прийшов Ведмідь. Так і пройшла перша зустріч Маші з Ведмедем.
-
Маша все перевернула з ніг на голову. Допоможіть Ведмедику навести вдома порядок.
-
Яка цифра скільки її не перевертай, залишиться сама собою? ( 0 ) Пропишемо цифру 0 за зразком.
-
А яка цифра, якщо її перевернути, перетвориться в цифру 9? ( 6 ) Пропишемо цифру 6 за зразком з поясненням.
( Повторення правила роботи у зошиті:
Зошит свій я відкриваю
І під нахилом кладу.
Ручку я ось так тримаю.
Сяду рівно, не зігнусь.
До роботи я берусь.)
(Під час каліграфічної хвилинки звучить п’єса « Жовтень»)
-
Молодці! Ви справжні помічники, у будиночку Ведмедя дуже чисто, все стоїть на своїх місцях.
IY. Закріплення вивченого матеріалу
-
Фронтальна робота.
-
Ведмідь розсердився на Машу і залишив її одну у темному лісі. Але згодом він пожалів дівчинку і вирішив повернути її додому.
-
Діти! Але шукати дівчинку у лісі важка справа, Ведмедику одному не впоратися. Пропоную вам шукати Машу разом.
У лісі нам зустрівся їжачок, який запропонував нам скласти приклади на додавання з відповіддю 8.
-
Який приклад на додавання можна скласти з відповіддю 8? ( Повторення складу числа 8)
-
1+7=8 2+6=8 3+5=8 4+4=8 5+3=8
-
Пригадайте, як називаються числа при додаванні?
( 1 доданок, ІІ доданок, сума)
-
Як з прикладу на додавання скласти 2 приклади на віднімання? 3+5=8
-
Якщо від суми відняти І доданок, дістанемо ІІ доданок 8-3=5
-
Якщо від суми відняти ІІ доданок, дістанемо І доданок. 8-5=3
-
Молодці, діти! Ви справжні рятувальники, разом з Ведмедиком ви швидко знайшли налякану темрявою неслухняну Машу. Вона так зраділа, що пообіцяла Ведмедю більше не бешкетувати і завжди слухатися його.
-
Групова робота
-
Але на цьому пригоди Маші не закінчилися. Одного разу Маша гралася зі своєю улюбленою свинкою у «доньки – матері» та забруднила кілька суконь. Ведмедик дуже розсердився на неї, але він був справжнім добрим другом, він не зміг залишити одяг Маші брудним.
-
Діти, давайте разом з дбайливим Ведмедем затіємо «Велике прання» суконь Маші! Згодні, тоді починаємо.
-
А для цього ми об’єднаємося в групи, кожна група має свою сукню з цифрою, яку треба випрати.
-
Складіть приклад на додавання з потрібною відповіддю, а потім з нього скласти 2 приклади на віднімання.
І група – відповідь 6
ІІ група – відповідь 4
ІІІ група- відповідь 9
-
Які ви працьовиті! Разом завжди легше все робити. Всі сукні Маші чистенькі, як нові. Молодці!
-
Самостійна робота за підручником с. 46 №2 ( по варіантах)
-
Маша подякувала Ведмедику за чисті сукні, вибачилася за свої витівки та попрохала Ведмедика навчити грати її у доміно. Добрий друг погодився.
-
Діти, давайте пограємо і ми у цю гру. ( Робота у зошитах)
1+6=7 4+3=7
7-1=6 7-4=3
7-6=1 7-3=4
-
Робота з геометричним матеріалом ( С. 46 №4)
-
Якось побачила Маша, що Ведмедик зібрався варити смачне варення з малини. І вирішила вона допомогти Ведмедику зібрати суницю у лісі. Побігла Маша у ліс і зустріла там двох вовків, злякалася та кинула кошик з суницею.
-
Але що робити далі, вона не знає. Маша просить вашої поради. Вона бачить перед собою три стежки, а по якій Маша швидше добіжить до будинка Ведмедя, підкажіть.


-
Виміряйте найкоротший відрізок, накресліть його у зошиті. Так, це і є найкоротша стежка, яка привела Машу до Ведмедя.
-
Молодці, ви і цього разу врятували Машу від вовків.
-
Фізкультхвилинка
-
Маша дуже любить гратися з метеликами, пограємося разом з нею.
Я метелика спіймаю,
А метелик не схотів
І далеко полетів.
Полетів він на лужок,
Заховався між квіток.
Я іду, іду, іду
Все таки його знайду.
-
Розвиток логічного мислення
-
А в цей час Ведмідь доварював малинове та суничне варення – запаси на зиму готував. Раптом грайлива Маша знову бешкетувала. Вона хотіла пограти з Ведмедиком, але випадково перекинула варення на землю. А фрукти висипалися з кошиків і всі перемішалися. Що ж робити? Давайте допоможемо Ведмедю розібрати фрукти по кошиках.
-
8 □ 2 = 6 3 □ 4 = 9 7 □ 3 =10 5 □ 5 = 0 Подивіться на рівняння, подумайте, які знаки треба поставити?
-
А Ведмедик помітив, що не всі фрукти зібрали правильно, де ж помилка?
-
Молодці! І з цим завданням впоралися.
-
Робота над нерівностями ( Бесіда про догляд за зубами)
-
Маша полюбляє їсти багато солодощів. Тому у неї часто болять зуби. Діти, давайте спробуємо допомогти їй позбутися цієї поганої звички, але спочатку подивимося мультфільм « Солодке життя» ( « Маша і Ведмідь» 9 серія)
-
Так що треба робити, щоб зуби були здоровими?
-
( Треба їх чистити вранці та ввечері.)
-
Діти, щоб зуби були здоровими, можна замінити льодяники смачними, дуже корисними фруктами.
-
Порівняйте рівняння:
3 □ 2

4 □ 8

10 □ 10
-
Діти, а чи знаєте ви що зубну щітку треба змінювати на нову 4 рази на рік, а ходити в лікарню для перевірки зубів не менше двох разів на рік. Запам’ятайте, щоб зростати здоровим, треба з дитинства берегти зуби. Маша це зрозуміла, а ви? Молодці!
V. Підсумок уроку
Підсумуємо урок.
-
Я знаю….. ( як називаються числа при додаванні).
-
Я знаю…..( як з прикладу на додавання скласти приклад на віднімання)
-
Я вмію …… ( охайно писати в зошиті).
-
Я ціную думку своїх товаришів.
-
Діти, казкові герої Маша і Ведмідь дуже вдячні вам за чудову роботу на уроці. І вони дарують вам на пам’ять свою фотографію.