Конспект уроку
з історії України
для 7-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Пасічанська гімназія.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Київська держава за наступників Ярослава Мудрого
Мета: охарактеризувати період правління наступників Ярослава Мудрого (Мономаховичів, Ігоревичів, Ростиславовичів та ін.) як час політичної децентралізації (дроблення) Русі; встановити історичне значення Любецького з’їзду князів; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження, удосконалювати навички роботи з історичною картою та історичним матеріалом; формувати інтерес до вивчення теми.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати, пов’язані з темою уроку;
-
застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;
-
характеризувати період правління наступників Ярослава Мудрого (Мономаховичів, Ігоревичів, Ростиславовичів та ін.) як час політичної децентралізації (дроблення) Русі;
-
показати на карті території князівств періоду роздробленості Київської держави (Русі-України);
-
встановити історичне значення Любецького з’їзду князів.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал, ілюстративний ряд до теми, контурні карти, карта «Київська держава за правління Ярославовичів».
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Актуалізація опорних знань.
-
Робота з ілюстраціями.
-
Розгляньте ілюстрації.
-
Які події на них зображено?
-
Коротко охарактеризуйте кожну подію.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вправа «Передбачення».
-
Розгляньте картину П. Андрусіва «З’їзд князів».
-
Які верстви населення на ній зображено? Що про це свідчить?
-
Про що, на вашу думку, могли розмовляти князі?
-
Які питання та теми могли обговорювати?
-
Доберіть іменники, якими можна назвати зображену подію.
-
Сьогодні ви довідаєтеся про перший з’їзд князів у Київській державі. З’ясуєте, які події йому передували до яких подій призвели його рішення.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Словникова робота.
-
Розгадайте ребуси.
-
Знайдіть у підручнику їх визначення та запишіть у зошити.
Уділ – у Русі-Україні так називали адміністративно-територіальну одиницю, якою управляв князь, залежний від великого київського князя.
Тріумвірат – союз між трьома практично однаково могутніми політичними чи військовими лідерами.
Поруб – застаріла назва в’язниці; погріб, що служить в’язницею.
Снеми – князівські з’їзди; колегіальні органи влади в Київській державі.
-
Вибіркове читання (с. 72 – 73 підручника).
-
Зачитайте речення, які містять імена.
-
Зачитайте речення, що містять географічні назви.
-
Як у Київській державі утворився тріумвірат? Хто його утворив?
-
Хто посів Київський стіл після смерті Ярослава Мудрого?
-
З якою метою Ярослав Мудрий залишив такий заповіт поділу київських земель?
-
Робота в парах.
-
Знайдіть та запишіть відповіді на запитання.
-
Між ким відбулася битва?
-
Коли відбулася битва?
-
До чого призвела битва?
-
Вправа «Знайди помилку».
-
Користуючись текстом підручника на с. 74 – 76, знайдіть та виправте помилки.
-
Ізяслав Ярослави утік до Чехії і 1 1070 р. повів військо на Русь.
-
Ізяслав доручив здійснити розправу над повстанцями молодшим братам.
-
Всеславові Ізяслав дозволив залишитися в Полоцьку.
-
Перший, на думку істориків, князівський з’їзд відбувся у Переяславі 1071 р.
-
Ізяслава вигнав із Києва Всеволод.
-
Після смерті Всеволода Київський стіл посів його син Володимир Мономах.
-
Дайте відповіді на запитання.
-
Що стало приводом до Вишгородської наради?
-
Які рішення були прийняті на Вишгородській нараді?
-
Хто був спільним ворогом для усіх Ярославовичів?
-
Чому Володимир Мономах відмовився посісти Київський стіл після смерті батька?
-
Робота в парах.
-
Вправа «ФІШБОУН».
-
Опрацюйте текст підручника на с. 77 та виконайте завдання.
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Робота із картосхемою.
-
Позначте межі поділу Київської держави за заповітом Ярослава Мудрого.
-
Підпишіть Уділи князівств відповідними цифрами уділи синів Ярослава Мудрого:
1 – Ізяслав Ярославович
2 – Святослав Ярославович
3 – Всеволод Ярославович
4 – В’ячеслав Ярославович
5 – Ігор Ярославович
6 – Володіння нащадків Ізяслава Володимировича
-
Підпишіть місце та рік поразки війська руських князів від половців.
-
Підпишіть роки Вишгородської наради та Любецького з’їзду князів біля відповідних міст.
-
Різними кольорами обведіть уділи князівств після Любецького з’їзду.
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Три слова».
-
Назвіть три слова, якими можна охарактеризувати правління Ярославовичів.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати § 9 підручника.