Конспект уроку
з історії України
для 7-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Пасічанська гімназія»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Київська держава за Володимира Великого.
Мета: визначити час правління Володимира Великого, дату впровадження християнства як державної релігії; проаналізувати зовнішню та внутрішню політику Володимира Великого, охарактеризувати причини впровадження християнства як державної релігії та історичне значення цієї події; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, удосконалювати навички роботи з історичною картою та підручником.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати роки правління князя Володимира Великого, дату впровадження християнства як державної релігії;
-
пояснювати історичне значення впровадження християнства як державної релігії Київської держави;
-
аналізувати зовнішню та внутрішню політику Володимира Великого;
-
характеризувати причини впровадження християнства як державної релігії Київської держави;
-
показувати на карті кордони Київської держави за правління Володимира Великого.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: мультимедійна презентація, проектор, роздатковий матеріал, ілюстративний ряд, атлас, історичні карти
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Актуалізація опорних знань.
-
Гра «Маска».
-
Прочитайте твердження та назвіть особу, що ховається за маскою.
(Княгиня Ольга)
(Ігор)
(Святослав)
-
Які ще київські князі вам відомі?
-
Чим вони запам’яталися?
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вправа «Родовідне дерево».
-
Розгляньте та проаналізуйте родовідне дерево.
-
Кому воно належить?
-
Що вам відомо про членів родини?
-
Ким вони були та чим займалися?
-
Які імена вам ще невідомі?
-
Сьогодні ми дізнаємося про долю наступників князя Святослава та познайомимося з діяльністю його сина Володимира Великого.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота в парах.
-
Опрацюйте текст підручника на с. 40.
-
Спростуйте або підтвердіть твердження.
-
Володимир посів Київський престол після смерті батька. –
-
Володимир утік із країни, щоб не правити. –
-
Володимир відвоював престол у свого брата. +
-
Коли і як Володимир посів Київський престол? (980 р., перемігши Ярополка)
-
Робота з історичною картою.
-
Розгляньте історичну карту «Київська держава за князювання Володимира Великого та Ярослава Мудрого»
-
Землі яких східнослов’янських племінних союзів – предків українців – були приєднані до Київської держави за князя Володимира? (Волиняни, Білі Хорвати)
-
Якими річками проходили кордони Русі-України за часів Володимира на заході та на сході, до яких озер простягалися володіння на півночі, яких морів сягнули на півдні? (Прут, Дністер, Вісла; Волга, Ока, Сейм Дон; оз. Нево, Онего, Чудське, Ільмень)
-
Перевірте отриману інформацію у тексті підручника на с. 42.
-
Доведіть, що саме за Володимира завершилося формування Київської держави.
-
Вибіркове читання (с. 42 – 43 підручника).
-
Зачитайте речення, у яких ідеться про зображені предмети.
-
До яких заходів удався Володимир, щоб зміцнити свою владу?
-
Вправа «Фішбоун».
-
Користуючись текстом підручника на с. 43 – 44 заповніть схему.
-
Робота з історичним джерелом (с. 45 підручника)
-
Про яку подію говориться в джерелі?
-
Про яких кумирів йде мова?
-
Чому Володимир Великий так жорстоко вчинив з ідолами?
-
Якими словами Володимир закликав киян до хрещення?
-
Про які риси характеру це свідчить?
-
Чи схожий описаний обряд до сучасного хрещення?
-
Чим саме?
-
Робота з текстом підручника (с. 45 – 47).
-
Опрацюйте текст підручника та заповніть таблицю «Діяльність Володимира Великого».
Орієнтовний вигляд таблиці
Характеристика
|
Володимир Великий
|
Роки князювання
|
980 – 1015 рр.
|
Внутрішня політика
|
-
Завершив об’єднання всіх руських земель у складі Руської держави.
-
Практично завершив процес утворення Русі-України.
-
Приєднав землі майже всіх слов’янських племен.
-
Збудував укріплену лінію для захисту.
-
Запровадив 988 р. християнство як державну релігію.
-
Збудував Десятинну церкву, засновано першу школу.
-
Почав карбувати перші монети – срібники та златники.
|
Зовнішня політика
|
-
Воював із в’ятичами; ятвягами, радимичами, волзькими болгарами та хорватами.
-
Розвивав економічні, політичні та культурні зв’язки з Візантією, Польщею, Угорщиною, Чехією, західноєвропейськими країнами.
|
Історичне значення
|
-
Значно зміцнив і розширив кордони Русі-України.
-
Діяльність князя сприяла розвитку Київської держави й зміцненню її міжнародного авторитету.
-
Київська держава стала нарівні з багатьма державами Європи та Близького Сходу.
|
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Вправа «Скринька досягнень».
-
Заповніть скриньку досягненнями князя Володимира та значенням запровадження християнства.
Учні пишуть твердження на окремих аркушах та кладуть до скриньки.
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Займи позицію».
-
Займіть позицію щодо твердження: «Володимир Великий зробив величезний внесок у розвиток Київської держави»
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати с. 40 – 47 підручника