Конспект уроку
з історії України
для 7-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Пасічанська гімназія»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Русь-Україна за Ярослава Мудрого
Мета: проаналізувати зовнішню та внутрішню політику Ярослава Мудрого, з’ясувати його основні політичні заходи; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, удосконалювати навички роботи з історичною картою, контурною картою та текстом підручника; формувати інтерес до вивчення теми.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати роки правління князя Ярослава Мудрого, дату розгрому печенігів під Києвом, час зведення Софійського собору, укладення «Руської Правди»;
-
показувати на карті територію Київської держави часів Ярослава Мудрого;
-
характеризувати Русь часів Ярослава Мудрого як середньовічну централізовану монархію – імперію;
-
пояснювати історичне значення кодифікації звичаєвого права.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, історичні карти, контурні карти, роздатковий матеріал.
Основні дати та події:
-
1017 – 1037 рр. – спорудження Софійського собору, укріплень навколо «міста Ярослава», будівництво Золотих воріт у Києві;
-
1019 р. – битва Ярослава зі Святополком на р. Альті;
-
1019 – 1054 рр. – князювання Ярослава Мудрого в Києві;
-
1051 р. – призначення київським митрополитом Іларіона, першого на цій посаді русича. Заснування Печерського монастиря.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Робота з історичною картою.
-
Позначте території, які приєднав до Русі-України Володимир.
-
Місце хрещення князя Володимира у 988 р. (Корсунь/Херсонес)
-
Підкресліть назви племен, які Володимир приєднав на півночі. (іжора та водь)
-
Тестування «Так –НІ».
-
Перейдіть за посиланням чи скористайтеся QR-кодом та виконайте завдання.
https://naurok.com.ua/test/ki-vska-derzhava-za-volodimira-velikogo-1183595.html
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Вправа «Вірю – не вірю».
-
Ознайомтеся з твердженнями. ТІ, які вважаєте вірними, позначте зеленим кольором, хибні – червоним.
-
Українець був королем Угорщини. +
-
Французькі королі складали присягу на давньоруському Євангеліє. +
-
За князя Ярослава були збудовані найвідоміші пам’ятки сучасного Києва. +
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота з історичною картою.
-
Розгляньте історичну карту.
-
Порівняйте кордони Русі-України на початку та в кінці князювання Ярослава Мудрого.
-
Які території приєднав Ярослав?
-
З якими державами межувала Русь на заході та на півдні?
-
Які походи здійснив Ярослав?
-
Зробіть висновок одним реченням з отриманої інформації.
-
Вибіркове читання (с. 48 – 49 підручника).
-
Зачитайте усі речення, які містять імена.
-
Зачитайте усі речення, що містять дати.
-
За яких обставин Ярослав посів київський престол? У якому році це відбулося? (1036)
-
Гра «Знайди відмінності».
-
Розгляньте ілюстрації.
-
Як називається зображений храм? (Софійський собор)
-
У якому році його було споруджено? (1037)
-
Порівняйте реконструкцію та сучасний вигляд.
-
Користуючись текстом підручника, знайдіть та запишіть, які зміни відбулися? Що залишилося не змінним?
-
Робота з текстом підручника.
-
Опрацюйте матеріал підручника та заповніть схему «Діяльність Ярослава Мудрого.
-
внутрішня політика
-
зовнішня політика
Орієнтовний вигляд таблиці
-
Робота в парах.
-
Опрацюйте фрагмент історичного джерела на с. 52 – 53 підручника.
-
На хмаринці слів обведіть слова, що стосуються опрацьованого джерела.
-
Зачитайте речення, яке його стосується.
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Робота з історичною картою.
-
Перейдіть за посиланням чи скористайтеся QR-кодом та виконайте завдання.
https://learningapps.org/display?v=pt3i9ydx521
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Вірю – не вірю» (перевірка).
-
Ознайомтеся з твердженнями. ТІ, які вважаєте вірними, позначте зеленим кольором, хибні – червоним.
-
Українець був королем Угорщини. +
-
Французькі королі складали присягу на давньоруському Євангеліє. +
-
За князя Ярослава були збудовані найвідоміші пам’ятки сучасного Києва. +
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати § 6 підручника.