Урок "Київська Русь наприкінці Х – першій половині ХІ століття"

Про матеріал
• повторити , узагальнити та закріпити знання, набуті учнями впродовж вивчення теми; • розвивати вміння та навички, які сформувалися на попередніх уроках; здатність використовувати набуті знання та вміння аналізувати вивчений матеріал, удосконалювати навички роботи з текстовими завданнями; • спонукати учнів до подальшого поглиблення знань; • виховувати почуття патріотизму, національної гідності, інтерес до вивчення історії, розуміння того, що результативність залежить від зусиль, вкладених у неї, набутих знань та вмінь.
Перегляд файлу

ТЕМА: Київська Русь наприкінці Х – першій половині  ХІ століття

МЕТА УРОКУ:

  • повторити , узагальнити та закріпити знання, набуті учнями впродовж вивчення теми;
  • розвивати вміння та навички, які сформувалися на попередніх уроках; здатність використовувати набуті знання та вміння аналізувати вивчений матеріал, удосконалювати навички роботи з текстовими завданнями;
  •  спонукати учнів до подальшого поглиблення знань;
  • виховувати почуття патріотизму, національної гідності, інтерес до вивчення історії, розуміння того, що результативність залежить від зусиль, вкладених у неї, набутих знань та вмінь.

ТИП УРОКУ: узагальнення і систематизації знань.

 

ХІД УРОКУ:

 

  1. Організаційна частина уроку
  2. Актуалізація опорних знань

Вчитель. Маю надію, що наша діяльність на уроці буде плідною, і ми повторимо, узагальнимо і систематизуємо знання, що отримали на попередніх уроках, які обов’язково стануть у пригоді.

 Вже декілька уроків ми вивчаємо період історії, що охоплює останню четверть 10 ст. – поч. 11 століття. Він сповнений героїчних подій, помилок, здобутків. Це період піднесення Давньоруської держави. Він нерозривно пов'язаний з іменами Володимира Великого і Ярослава Мудрого, у роки правління яких Київська Русь досягла високого рівня політичного і культурного розвитку, військової могутності, стала на рівні з багатьма передовими на той час європейськими та близькосхідними країнами.

 

 

  1. Оголошення теми, мети, завдань уроку

Вчитель. Тема нашого уроку – узагальнення і систематизація знань з теми              « Київська Русь наприкінці Х – першій половині 11 століття». Сьогодні на уроці ми повторимо , узагальнимо та закріпимо знання, набуті вами під час вивчення теми, продовжимо розвивати вміння та навички, які сформувалися на попередніх уроках, виробимо уміння застосовувати ваші набуті знання практично, розуміння того, що результативність роботи залежить від зусиль, вкладених у неї,  виробимо вміння застосовувати ваші набуті знання практично.

 Отже, наша маленька подорож по Київській Русі розпочинається.

  • Онук княгині Ольги, батько Ярослава Мудрого?                                                  ( Володимир Великий)
  • Який князь Київської Русі мав найбільшу на ті часи бібліотеку ?                      ( Ярослав Мудрий)
  • Віра в багатьох богів, що існувала на Русі до прийняття християнства              ( Язичництво)
  • При Софійському соборі Ярослав Мудрий заснував першу….                          ( бібліотеку)
  • Донька Ярослава Мудрого була королевою Франції ? ( Анна)
  • Перший на Русі збірник законів мав назву ( « Руська правда»)
  • Хто заснував Софійський собор у Києві? ( Ярослав Мудрий)
  • Картини, написані фарбами по сирій штукатурці, якими оздоблювали храми? ( Фрески)
  • Картина або візерунок, зроблені зі шматочків кольорового скла ?                         ( Мозаїка)
  • Скільки років правив князь Ярослав Мудрий ? ( 35)
  • Тризуб на монетах з’явився за князя? ( Володимира)
  • Мав прізвисько « тесть Європи»? ( Ярослав Мудрий)
  • Перший руський митрополит? ( Іларіон)

 

Учитель на картках показує дати, а діти по черзі говорять подію, яка була в цей час.

980 – 1015рр   - правління Володимира

988р. – Хрещення Русі,завершення адміністративної реформи

996 р. – завершено будівництво Десятинної церкви

1019р. – битва на річці Альті, переміг Ярослав

1037 р. – побудовано Софійський собор

1051 р. – засновано Києво – Печерський монастир, обрано митрополитом русича Іларіона

20 лютого 1054 р. – помер Ярослав

1030 р. – відкрито школу у Новгороді

1019  - 1054 р. – правління Ярослава

 

 Викресліть зайве. Вкажіть, що об’єднує ряд слів, які залишилися.

А) Володимир, волиняни, хорвати, в’ятичі, радимичі, торки ( об’єднання Руських земель);

Б) багатобожжя, християнство, Візантія, Володимир, економіка ( прийняття християнства);

В) Ярослав, Святополк, Любеч, поляки, Червенські міста, Ізяслав                             ( утвердження Ярослава на престолі);

Г) Брячеслав, Ярослав, Мстислав, Олег ( поділ Київської Русі на три самостійних утворення: Київське, Чернігівське, Полоцьке).

 

Робота з схемами

Політичний устрій

Князь

Боярська дума

Віче

 

 

Соціальний устрій

Члени князівської династії

Бояри ( мужі)

Міщани ( люди )

Духовенство

Селяни

Раби ( холопи)

 

Ремесло

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Духовна культура

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Що було раніше чи пізніше.

  • Софійський собор чи Десятинна церква?   ( пізніше )
  • Правління Ярослава чи Володимира ?   ( пізніше )
  • Битва під Любечем чи на річці Альта ?  ( раніше)
  • Язичниство чи християнство ?    ( раніше)
  • Школа у Києві чи школа у Новгороді ?    ( раніше)
  • « Слово про закон і благодать» чи Остромирове Євангеліє ? ( раніше)
  • Приєднання вятичів і радимичів чи волинян і хорватів ?  ( пізніше )
  • Утворення Київської Русі чи Тмутараканського князівства ? ( раніше)

 

 

 

Хто такі ? Дайте визначення понять.

  • Рюриковичі – династія правителів Київської Русі.
  • Монах – член релігійної громади, який живе в монастирі і пройшов обряд по стриження в ченці.
  • Культ – сукупність обрядів; поклоніння комусь або чомусь.
  • Канонізація – зарахування до лику святих.
  • Еліта – вищий привілейований прошарок суспільства.
  • Смерд – вільний селянин на Русі, член Громади.
  • Автокефалія – незалежність православних церков.
  • Феод – земля, що надавалася королем в спадок, як плата за службу.

 

«Історичне  дешифрування » понять та дат.

 

ЛИТОРИМТОП – митрополит – глава православної церкви

СИПОТІЛ – літопис – історичний твір, в якому розповідь велася за роками

ЗЬКНЯ – князь – глава держави, князівства

ЖИДРУНА – дружина – професійне військо князя

ГОСТИПО –  погости – адміністративно – господарські осередки, де представники князівської влади регулярно збирали встановлену данину

ОВТССИРХИТНЯ – християнство – одна з трьох світових релігій, яка ґрунтується на вірі в Ісуса Христа

1,5,0,1 -  1015 р. помер Володимир Великий, і розпочалася міжусобна боротьба між його синами.

8,9,8 – 988 р. Запровадження християнства на Русі.

1,3,0,7 – 1037 р. Було збудовано Софійський Собор.

3,1,0,9 – 1039 р. Засновано руську митрополію, яка була підпорядкована Константинопільському патріарху.

 

 

 

На основі інформації з підручника заповніть таблицю « Культура Київської Русі»

Галузь культури

          Характерні ознаки

Найвідоміші пам’ятки

Архітектура

Будівельний матеріал – дерево, камінь, цегла.

Десятинна церква

Софійський Собор

Золоті ворота

Після прийняття християнства поширюється цегляне будівництво.

Оздоблення храмів фресками та мозаїками.

Під час будівництва храмів використовували такі архітектурні елементи, як апсида, купол.

Вплив Візантії.

Образотворче мистецтво

Мозаїка і фрески – зразки монументального живопису, що були поширені на Русі.

Мозаїчні та фрескові розписи Софійського Собору – Оранта, зображення Ярослава Мудрого з сім’єю , сцени полювання.

Мініатюри Євангелія, написано в 1056 – 1057рр.

Найбільш поширені релігійні теми, але трапляються і світські сюжети.

Станковий живопис представлений іконописом.

Розвиток книжної мініатюри.

Музична творчість

Велика кількість музичних інструментів.

Численні фольклорні пам’ятки – народні обрядові пісні, веснянки. Колядки.

Розвиток церковної музики – хорового співу, що прийшов з Візантії.

 

Про що говориться в цьому творі.

Не жили в братерській згоді

Святославові сини:

Все змагалися за владу,

Все сварилися вони.

Ярополк убив Олега,

Володимир смерті ждав,

Та покликав він варягів,

Врятувавсь і князем став.

( про прихід до влади Володимира)

 

Що це в Києві за гомін,

Звідки крики, галас, сміх,

І куди оце кияни

Тягнуть ідолів своїх?

Ось Стрибога порубали,

Там Дажбог стоїть без ніг,

Там в огні горить Сварожич,

Волос теж на спину ліг.

А Перуна на наругу

Прив’язали до коня

І по вулицях волочать

І катують серед дня.

( Про впровадження християнства Володимиром)

 

Жив з сусідами у згоді.

І плили спокійно дні,

Нападали на Вкраїну

Тільки половці одні.

І народ за серце й розум

Свого князя шанував:

« Красним сонцем » України

Його завжди називав.

( Про князювання Володимира)

 

Святополком Окаянним

Все зруйновано було.

Бідувало бідне місто,

Бідувало і село.

І усю свою увагу

Князь звернув на лад.

І невдовзі Україна

Зацвіла, як пишний сад.

І невдовзі знову люди

Багатіти почали,

І Дніпром човни чужинців

Знову в Київ попливли.

( про прихід до влади Ярослава)

 

Повідомлення дітей про Софійський собор та Десятинну церкву.

 

  1. Підбиття підсумків.

1

 

docx
До підручника
Історія України 7 клас (Гупан Н.М., Смагін І.І., Пометун О.І.)
Додано
21 лютого 2020
Переглядів
1972
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку