Урок. " Кислоти, їх склад, фізичні та хімічні властивості. Поширення в природі"

Про матеріал
Матеріал використовується для узагальнення з теми "Кислоти-їх фізичні та хімічні властивості" Можна викорстовувати матеріал для відкритого уроку.
Перегляд файлу

 (слайд 1)

Тема: Кислоти, їх склад, фізичні та хімічні властивості. Поширення в природі. 

 (слайд 2) Мета:

Навчальна:

  •       Сформувати вміння вирізняти їх серед інших речовин. 
  •       Продовжити вивчати новий клас неорганічних речовин – кислоти.
  •       Розкрити сутність поняття «кислотні дощі».
  •       Повторити класифікацію кислот, їх номенклатуру.

Розвиваюча:

  •       Розвивати інтелектуальні здібності порівнювати, робити висновки, логічно мислити, виконувати творчі завдання, екологічні знання учнів.

Виховна:

  •       Виховувати почуття товариства, навички спільної роботи.

Завдання:

навчитися вирізняти кислоти серед інших речовин;

  •       сформувати в учнів базові знання при класифікації кислот;
  •       сформувати і розвинути в учнів експериментальні уміння і дослідницькі навички, уміння описувати і систематизувати результати спостережень, планувати і проводити невеликі експериментальні дослідження, робити узагальнення й висновки;
  •       розкрити значення кислот в житті людини.

Тип уроку: урок – подорож, систематизації та узагальнення знань.

Методи та прийоми: словесний, наглядний, практичний, словесно - репродуктивний, ігровий.

Комплексно – методичне оснащення уроку:

  •                 Дидактичний матеріал:
  •                 Правила ТБ (інструкція)
  •                 Таблиця зміни кольорів індикаторів  в кислому середовищі
  •                 Щоденник мандрівника  (робочий лист)

Обладнання: штатив з пробірками, сік: лимона, мандарина, апельсина; індикатори, фломастери, папер.

ХІД УРОКУ

(Слайд 3) Організація класу. (2 хв)

 Привітання учнів. Перевірка присутніх та готовність до уроку. Організація груп. (клас поділено на 4 групи). Повторення правил групової роботи. Умовний предмет "мікрофон" передається від одного учня іншому, надаючи можливість кожному висловитись аргументовано, швидко, коротко, по черзі відповідаючи на запитання або висловлюючи свою думку чи позицію.

Мотивація навчального процесу.

Ви вже другий рік подорожуєте по надзвичайній країні Хімії. І кожного разу, на кожному уроці виявляється, що ми знаємо з вами так мало, бо кожний раз ми пізнаємо щось нове, зустрічаємо та знайомимося з новими мешканцями цієї казкової країни .

Кожна людина, в якому б віці вона не була, любить подорожі!

Сьогодні і я запрошую Вас здійснити зі мною подорож до лісу долаючи «Підйом з перешкодами» для врятування принцеси.

Актуалізація опорних знань.  (12 хв)

Вчитель: ми починаємо нашу подорож до країни Кислот, давайте перевіримо свої знання. Що таке кислоти?

Учень: Кислоти — це складні речовини, що складаються з одного чи декількох атомів Гідрогену та кислотного залишку.

Вчитель: як класифікуються кислоти?

Учень: за основністю (одноосновні, двоосновні, триосновні), за наявність атома Оксигена ( оксисенові та безоксигенові)

Вчитель: зараз я буду вам показувати  формулу кислоти, а ви даєте їй назву.

Вчитель по черзі показує такі кислоти: H2SO4, HCl, H2CO3, H2SiO3, H2S, HBr.

Учні відповідають: H2SO4 – сульфатна, HCl- хлоридна, H2CO3 – карбонатна, H2SiO3 – силікатна, H2S – сульфідна, HBr – бромідна.

Вчитель:  Молодці! Вы готові до подорожі, приготуйте свої щоденники мандрівника, в них протягом мандрівки ви повинні записувати усі свої спостереження та набуті знання. (Додаток 1)

Засвоєння знань через роботу в групах. (24 хв)

(слайд 4) Вчитель: наша мандрівка пройде через слідуючи перешкоди та зупинки:

  1.                    Струмок.
  2.                    Грибна поляна.
  3.                      Інформаційна .Кислотні дощі.  (перегляд фільму «Кислотні дощі»).
  4.                    Практична.
  5.                    Зоряне небо.
  6.                    Драбинка.

( слайд 5)  Вчитель: ми з вами прийшли до лісу і перед нами перша перешкода струмок. Для того щоб її подолати потрібно перейти струмок, побудувавши місток з формул кислот, давши їм назву.

Кожна група учнів колективно обговорюють відповідь, побудувавши місток на папері.  Найперші та найшвидші дають відповідь: HNO3, H2CO3, H2SO4, H2S, H2SO3, HCl (нітратна, карбонатна, сульфатна, сульфідна, сульфітна, сульфітна, хлоридна).

 Вчитель: продовжуємо нашу подорож далі.

(слайд 6) І ось перед нами друга перешкода - грибна поляна. Щоб її перейти потрібно зібрати в корзину тільки ті гриби, на шляпках яких, є формули безоксигенових кислот.

Кожна група учнів колективно обговорюють відповідь і складають в кошик. гриби. Найспритніші дають відповідь першими.

Учні  дають таку відповідь: HCL, H2S, HBr, HI.

Вчитель: а тепер зробіть відмітки в своїх щоденниках мандрівника про подолання перешкод. (учні повинні записати вірні відповіді).

Вчитель:  продовжимо нашу подорож.

Учень: ми вже подолали 2 перешкоди тому потрібен відпочинок.

(слайд 7) Зупинка інформаційна «Кислотні дощі»

Вчитель: що таке кислотні дощі?

Учень: Кислотні дощі – усі види метеорологічних опадів: дощ, сніг, град, туман, дощ зі снігом, — кислотність яких вища від нормальної.

Доповідь учнів на тему «Кислотні дощі» (Додаток 2)

Вплив кислотних дощів на екосистеми і людей (преглядфільму «Кислотні дощі»). (Додаток 3)

Зупинка  практична.

Дослідження зміни кольору індикаторів в кислому середовищі.

Вчитель: кислоти бувають різні на смак: гіркі – нікотинова, солодка – саліцилова, без смаку – стеаринова, але більшість кислот мають кислий смак.

У вас на столах знаходяться  сік лимону, мандарину, апельсину. Скажіть, які вони на смак?

Учні: кислі.

Вчитель: як визначити кисле середовище?

Учні:За допомогою індикаторів.

Вчитель: які види індикаторів ви знаєте?

Учні: метилоранж, фенолфталеїн, лакмус.

Вчитель: який індикатор краще не використовувати при визначенні кислот і чому?

Учні: фенолфталеїн, тому що він безбарвний як в кислому так і в нейтральному середовищі.

Вчитель: а який індикатор можна використовувати для визначення кислот?

Учні: лакмус, в кислому середовищі дає червоний колір. (Додаток 4)

 Вчитель: Молодці, а теперь запишіть свої спостереження в щоденник мандрівника.

Вчитель: ми повинні йти далі.

(слайд 8) Вчитель: Перед вами на столах лежить інструкція «Правила Техніки Безпеки при роботі з кислотами». Давайте повторимо ці правила. (Додаток 5)

 (слайд 9) Учні: При роботі з кислотами слід використовувати гумові рукавички, захисні окуляри та інші засоби безпеки. При необережном користуванні концентрованими кислотами можуть виникнути хімічні опіки.

При опіках кислотами слід обов'язково промити опечене місце великою кількістю проточної води та змочити 3 %-м розчином соди.

При розбавлені кислот необхідно користуватися правилом:

Спочатку вода –

А потім кислота.

Інакше відбудеться

Велика біда.

Практична частина

Вчитель: визначившись з індикатором, повторивши правила техніки безпеки при роботі з кислотами, давайте доведем на досліді, що кислоти мають кисле середовище.

(слайд 10) В кожній групі учні проводять дослід з соком лимону, мандарину, апельсину додаючи індикатори лакмус, метилоранж. Відповідно до таблиці зміна кольорів індикаторів в залежності від середовища роблять висновки.

Вчитель: який підсумок нашої практичної зупинки ми можемо зробити?

Учні: кислоти діють на індикатори, лакмус- червоний колір, метилоранж- червоний колір.

Вчитель: трошки перепочили, тепер нам потрібно йти далі, долати перешкоди.

(слайд 11) Вже вечоріє… І нам потрібно освітити собі шлях до замку. Третя перешкода називається «зоряне небо».  Для того щоб освітити дорогу, потрібно запалити зірки з  формулами одноосновних кислот та дати їм назву.

Робота в групах. Учні на аркуші викладають зорі з формулами одноосновних кислот та називають їх.

Учні дають відповідь:  HCl, HNO3, HPO3, HBr, HI. (хлоридна, нітратна, фосфатна, бромідна, йодидна)

І нарешті остання перешкода.

(слайд 12) Драбинка. Щоб дістатись до принцеси потрібно побудувати драбинку до замку, сходинки будуються тільки з сильних кислот.

Робота в групах. Учні на папері малюють сходинки з сильних кислот.

Відповідає та група, яка перша виконала завдання.

Учні:HBr, HCl,HI,H2SO4, HNO3.

Вчитель: запишіть свої відповіді в щоденник мандрівника.

 Вітаю! Ми подолали всі перешкоди.

Перевірка засвоєних знань. Фронтальне опитування. (5 хв)

Вчитель: Але для того щоб повернутись додому нам потрібно відповісти на питання:

Що таке кислоти??

Як вони класифікуються?

Які є правила безпеки при роботі з кислотами?

- Що ви дізналися на зупинках інформаційній та практичній?

Домашнє завдання: підготовити доповіді на тему  «Застосування кислот»,  «Поширення кислот в природі» або кросворд на тему «Кислоти» (2 хв)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, Розробки уроків
Додано
23 січня 2025
Переглядів
217
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку