Вчитель зарубіжної літератури
КУ Сумська СШ №1,м.Суми Сумської області
Долгій Алла Анатоліївна
Тема «Кохання у творі Шарлотти Бронте «Джейн Ейр»
(Джейн Ейр-Едвард Рочестер)»
Мета: відкрити для себе образ Джейн Ейр як героїні, що бореться за гідність і право на власне життя; проаналізувати тему кохання Джейн та Рочестера, виховувати почуття гідності, свободи, моральної сили.
Тип уроку : засвоєння нових знань
Обладнання : підручники, робочі зошити, комп’ютер, презентація.
Хід уроку
І.1.Вступ.
Сьогодні урок ми проводимо разом з практичним психологом Семененко Світланою Миколаївною. Запрошую до слова.
Оберіть зимову міфічну істоту.
2. Хоча пройшло вже більше ста років, читачі продовжують насолоджуватися книгами англійської письменниці й приїздити до маленького будиночка в Хоуорті, де знаходиться музей “маленької Жанни д’Арк” – як ніжно називав Шарлотту Бронте В. Теккерей.
Питання до учнів.
–– У чому полягає особливість оповіді твору?
– Скільки років було героїні на початку оповіді?
– Що відомо про дівчинку?
3.Згадаємо поезію Джорджа Байрона “Хотів би жити знов у горах”, яку ми вивчали. Перша строфа - це розповідь про дитинство. Слухаймо поезію мовою автора (читає Анна Нікітенко)
Якою темою пов’язані твори Байрона і Бронте?
Таким чином, автори в епоху Романтизму звертались до теми дитинства: у Байрона – щасливе незабутнє, Джейн не хотілося згадувати дитинство.
Питання до учнів.
– Як жилося дівчинці в тітки?
– Яка подія найбільше вразила Джейн під час перебування в родині Рідів?
– Чому тітка вирішила відправити дівчинку до сирітського притулку?
ІІ.1.Згадаймо емоції Джейн під час ключових подій її життя.
Учитель зачитує уривки з тексту відповідно до ключових подій.
– Різдвяний бал.
На балу у Торфілді Джейн відчуває себе відчуженою й невидимою серед представників вищого суспільства, особливо коли бачить містера Рочестера поруч із багатою й красивою Бланш. Попри це вона відчуває гостре хвилювання, усвідомлюючи свою глибоку прихільність до нього, ревнуючи до Бланш.
- Освідчення містера Родчестера й гроза.
Джейн охоплюють сумніви, передвіщають руйнування надій на щасливий шлюб на той момент.
-Правда про Берту Мейсон.
Після того, як вона дізнається правду про Берту Мейсон, вирішує покинути Торфілд – горе, відчай, внутрішній конфлікт відображається у зовнішній стихії.
Перебування в родині Ріверсів.
Джейн спустошена, але сповнена рішучості вчинити правильно, навіть якщо це означає втратити кохання на теперішній час.
Повернення в Торфілд.
Отже, емоції Джейн коливаються від приреченості до глибокого волю та пошуку внутрішньої рівноваги протягом усього роману.
2.Відпочинок (до слова запрошую Світлану Миколаївну)
3.Проаналізуйте стосунки Джейн і Рочестера.
– Як Рочестеру вдалося викликати ревнощі Джейн?
– Яку роль відіграла сцена із циганкою-ворожкою?
– Що перешкодило здійсненню щасливих мрій Джейн?
– Яку страшну таємницю мав Едвард Рочестер?
– Як ви думаєте, чому Джейн не хотіла залишитися з Едвардом? Вона його не кохала?
Стосунки Джейн і Рочестера починаються з глибокої симпатії крізь грубуватість і глузування, розвиваються в дружбу й глибоке кохання, хоча Джейн спочатку відчуває себе негідною, потім таємниця з божевільною дружиною, втеча, усе завершується щасливим воз’єднанням. Рочестер стає калікою а Джейн повертається бо знаходить справжнє кохання.
4.Питання до учнів
Чи має право на життя кохання Джейн і Едварда?
Повертаємось до поезії. Отже Гете “Травнева Пісня” (читає Шкитун Вікторія) Як поезія пов’язана з фіналом твору?
ІІІ. 1.Обговорення
До слова запрошую Світлану Миколаївну.
2.Питання до учнів

ЯКІ ЕМОЦІЇ У ВАС ЗАРАЗ?
ЩО ВАС НАЙБІЛЬШЕ ВРАЗИЛО В РОМАНІ?
НАЗВІТЬ ПОДІЮ, ЯКА ДУЖЕ ВАЖЛИВА ДЛЯ ДЖЕЙН?
НА ВАШУ ДУМКУ,ЯКІ ЯКОСТІ ХАРАКТЕРУ ДАЛИ ЗМОГУ ГЕРОЯМ БУТИ ЩАСЛИВИМИ?
Ми познайомилися з життєвим шляхом Джейн – від сирітства в родині місіс Рід до щасливого кохання з містером Рочестером. Ми відчули боротьбу за гідність, дізнались, що кохання - це не тільки почуття, а й вибір свободи, моральної сили. Як і Джейн, ми можемо відстоювати свої принципи, мріяти про щастя та шукати власний шлях у житті.
IV/1. Домашнє завдання
Повторити зміст твору, опрацювати презентацію.
