Урок-конференція з географії для 6класу "Зміна клімату. Вплив людини на атмосферу."

Про матеріал

Даний матеріал це розробка уроку-конференції для учнів 6 класу з теми: "Зміна клімату. Вплив людини на атмосферу". Основною метою даного уроку є розгляд змін, які стаються в атмосфері під впливом діяльності людини. Наступним аспектом є зацікавленість учнів в даній проблемі,а також розвиток вмінь працювати з додатковою літературою і розвивати вміння виступати перед аудиторією.

Перегляд файлу

Зміни клімату. Вплив людини на атмосферу.

Мета:

 формувати знання про наслідки впливу господарської діяльності людини на атмосферу і клімат Землі;

навчитися використовувати різні джерела інформації;

навчитися аналізувати і оцінювати отриману інформації;

навчитися висловлювати власне ставлення до змін клімату під впливом діяльності людини;

формувати навички практичного розвязання проблеми

навчитися розробляти і аналізувати власні проекти;

проаналізувати і оцінити діяльність людини в контексті користь/шкода для навколишнього середовища;

опанувати вміння емоційного самоконтролю через вміння слухати співрозмовника;

Обладнання: презентаційні матеріали: малюнки, фотографії, схеми тощо.

Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок.

Форма проведення: прес-конференція.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

IІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Прийом «Проблемне питання»

Наша мандрівка повітряним океаном — атмосферою близька до завершення. Ви дізналися багато нового про невидиму, але таку важливу для всього живого на Землі оболонку. Навчилися вести та аналізувати власні спостереження, розуміти мову метеорологів та синоптиків. Але людина не лише спостерігає за атмосферою. Господарська діяльність має відчутний вплив на атмосферні процеси та явища, на жаль, негативний.

Це непокоїть учених усього світу. Вони закликають країни світу до спільного вирішення проблем, що виникають через забруднення та зміни стану атмосфери.

Уявіть собі, що вас запросили на прес-конференцію як учених та журналістів.

На сьогоднішньому уроці ми проведемо роботу з різними джерелами інформації, спробуємо її систематизувати ну і звичайно зробимо певні висновки.

Ключове питання, на яке потрібно відповісти наприкінці роботи прес-конференції, звучить так:

«Які наслідки для атмосфери та майбутнього людства має господарська діяльність людей та як виправити ситуацію, що склалася у світі?»

ІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

План конференції

  1.      «Вплив людини на атмосферу»
  2.      «Причини змін клімату на Землі»
  3.      «Небезпечні явища в атмосфері»
  4.      «Рідкісні явища в атмосфері»
  5.      «Охорона атмосфери»

 «Вплив людини на атмосферу»

Робота з підручником і додатковою літературою

http://svitppt.com.ua/images/42/41685/960/img1.jpg

Природні джерела забруднення не спричинюють істотних змін повітря. Проте природні забруднення атмосфери здебільшого не завдають великої шкоди людині

Серйозної шкоди навколишньому середовищу завдає хімічна промисловість. Значним джерелом забруднення довкілля є підприємства чорної металургії

Шкідливі речовини, під час експлуатації автотранспорту, потрапляють у повітря з вихлопними газами Вихлопні гази накопичуються у нижніх шарах атмосфери, тобто шкідливі речовини знаходяться в зоні дихання людини. Тому автомобільний транспорт варто віднести до категорії найнебезпечніших джерел забруднення повітря поблизу автомагістралей.

Наслідки забруднення атмосфери Парниковий ефект Кислотні дощі Руйнування озонового шару Смог

Наслідки забруднення атмосфери

Парниковий ефект (глобальне потепління клімату) Накопичення в атмосфері «парникових газів» - вуглекислого газу, метану, озону, оксидів нітрогену, хлорфторвуглеводнів(ХФВ), пара води. Заостанні100роківсередньорічнаглобальна температура підняласяна 0,3-0,6?С. За прогнозами вчених до середини ХХІ ст. температура приземної атмосфери може піднятисьна 1,5-4,5?С,що зумовить: підняття рівня Світового океану на 100-150 м за рахунок теплового розширення води і затоплення прибережних зон; танення льодовиків; зміщення кліматичних зон (зонами землеробства стануть тайга і тундра); зміну погоди і збільшенні кількості опадів

Кислотні опади – всі види метеорологічних опадів (дощ, сніг, град, туман, дощ зі снігом), рН яких менший 5,5. Їх природними джерелами є вулканічні виверження, пожежі, діяльність ґрунтових бактерій, антропогенними – транспорт, ТЕС, сміттєспалювальні заводи, металургійні комбінати, хімічні підприємства. Зниження рН поверхневих вод і ґрунтів та посилення міграції важких металів; опіки і зниження інтенсивності фото синтезуючих рослин; корозія металевих виробів; руйнування будівель з вапняку та архітектурних пам’яток; загибель гідро біонтів; деградація лісів, зменшення стійкості дерев стосовно шкідників і патогенних мікроорганізмів  

 Руйнування озонового екрану («озонова дірка») 1) оксиди нітрогену 2)  ХФВ (найчастіше фреони) 3) особливості циркуляції атмосфери – повітряні потоки з нижніх шарів атмосфери під час руху вгору розштовхують озон більш високий рівень УФ випромінювання на поверхні землі; збільшення захворювань на рак шкіри; зміна температурного режиму; зміна режиму вітрів і дощів; підвищення рівня моря  

 Смог – суміш диму, туману і пилу, що виникає в атмосфері промислових міст із частинок сажі, попелу, продуктів сухої перегонки пального. Лондонський (чорний)смог: низька температура (біля 0?С); висока вологість (до 100%); підвищений вміст сажі, оксидів карбону, нітрогену, сульфуру, що утворюються при спалюванні палива Лос-анжелеський (білий)смог:  висока температура (більше 30 ?С); відсутність перемішування шарів повітря у вертикальному напрямі; значна концентрація викидів автотранспорту; утворення пероксицетилнітрату Аляскінський (льодяний) смог виникає в північних широтах:температура нижче -30˚С; висока вологість; забруднене повітря Тривалі смоги призводять до: подразнення очей. Слизових оболонок, органів дихання; задухи; бронхіальної астми; збільшення смертності; пригнічення рослинності; руйнування будівель; прискорення корозії металів

 

Небезпечні явища в атмосфері»

Розповідь вчителя з обговоренням

Небезпечні погодні явища часто виникають досить несподівано, проявляються як стихійні і завдають значних збитків населенню та господарству. Здебільшого вони пов’язані з особливостями атмосферної циркуляції, іноді на них впливає рельєф місцевості. До небезпечних явищ, які часто бувають на території України, належать зливи, густі тумани, сильні вітри, спека, хуртовини, снігопади, заморозки. Дещо рідше трапляються пилові бурі, суховії, смерчі, ожеледь.

Період з грозами починається в Україні у квітні і закінчується у вересні. Гроза може бути небезпечною для людей і тварин, може спричиняти аварії на лініях електропередачі через перенапругу в результаті ударів блискавки. Найбільша кількість гроз в Україні буває в Українських Карпатах. Рекордним був 1951 р., протягом якого було зареєстровано 64 дні з грозою.

У травні – червні грози супроводжуються градом. В центральних районах України він випадає до 9 разів за рік. Град – явище швидкоплинне, у більшості випадків його тривалість не перевищує 5 хв. Проте й за такий короткий час він завдає значних збитків, пошкоджуючи посіви та плодові дерева.

Сильні вітри, що дмуть із швидкістю понад 10 м/с, спостерігаються як під час гроз, так і з надходженням на територію України атмосферних фронтів і циклонів. Особливо небезпечні штормові (понад 20 м/с) та ураганні (понад 30 м/с) вітри, які пошкоджують будівлі, ламають дерева, валять опори ліній зв’язку. В Українських Карпатах сильні вітри спричиняють вітровали – вивертання дерев з коріннями.

У грозових хмарах можуть виникати смерчі, які вертикальним вихором повітря поширюються до поверхні землі. Вони мають вигляд стовпа діаметром від кількох десятків до сотень метрів з лійкоподібним розширенням угорі. Повітря у вихорі обертається з величезною швидкістю (до 200 м/с), піднімаючи від землі пил, воду. На території України смерчі бувають влітку в дуже прогрітих повітряних масах. Так само, як і сильні вітри, вони залишають по собі руйнівний слід у декілька десятків кілометрів. Однак смерчі бувають рідше, ніж сильні вітри, і мають значно менше територіальне охоплення.

Тривалі бездощові періоди та низька вологість повітря і ґрунту призводять до посух, внаслідок яких різко знижуються врожаї сільськогосподарських культур або ж вони повністю гинуть. Великі посухи, що охоплюють більш як половину території України, бувають раз на 10 років, менші – значно частіше. Найчастіше вони трапляються на півдні та сході України.

Суховії – це гарячі сухі вітри, що мають швидкість понад 5м/с. Вони виникають влітку, дмуть переважно зі сходу і південного сходу від 1 до 10 днів, забираючи рештки вологи з висушеного ґрунту.

Пилові бурі виникають при посушливій погоді і підвищеній швидкості вітру, який видуває пил і пісок із земної поверхні й переносить їх на великі відстані. Вони можуть тривати від кількох десятків хвилин до кількох діб, сильно погіршуючи умови проживання людей, завдаючи значних збитків сільському господарству, роботі транспорту.

Тумани бувають на всій території України впродовж кількох десятків днів, найчастіше – в холодний період року. Найбільше їх спостерігається у гірських районах, на півночі та заході країни. Особливо небезпечні сильні тумани для транспорту, коли видимість знижується до 50 м.

Хуртовини – це перенесення снігу над земною поверхнею вітром. Найчастіше вони виникають при переміщенні над територією України середземноморських і атлантичних циклонів. Погіршуючи видимість і утворюючи кучугури снігу, хуртовини створюють труднощі для різних видів транспорту. Циклональна погода взимку супроводжується також сильними снігопадами, налипанням мокрого снігу на лініях зв’язку, що приводить до їх обривів. У гірських районах внаслідок інтенсивних снігопадів чи активного танення снігу під час зимових відлиг і навесні буває сходження снігових лавин. Вони дуже небезпечні для місцевих мешканців і любителів гірського зимового туризму та відпочинку.

Супутницями холодного періоду року є ожеледі та ожеледиці. Ожеледь – це утворення льодяної кірки на поверхні землі та різних предметах внаслідок намерзання переохолоджених крапель дощу, мряки або туману. Ожеледиця – це утворення такої кірки на поверхні землі та дорогах унаслідок похолодання, що наступає після відлиги. Ці атмосферні явища небезпечні для руху людей і транспорту, завдають великої шкоди посівам озимих культур.

Навесні та восени часто бувають заморозки – зниження температури повітря або ґрунту до 0 °С й нижче. Зазвичай вони трапляються до 25 квітня і після 16 жовтня, однак не дивина й травневі та вересневі заморозки. Вони шкодять садам і теплолюбним культурам.

Рідкісні явища в атмосфері

  •                                 Оптичні спалахи і струмені

ТОП-10 найбільш незвичайних природних явищ

Відкриті лише нещодавно через своє нетривале існування (менше секунди). Виникають при появі ураганів.т

Зелений луч

ТОП-10 найбільш незвичайних природних явищ

Надзвичайно рідкісне явище, яке виникає тільки при заході або сході Сонця.

  •                                 Бора

ТОП-10 найбільш незвичайних природних явищ

Ураганні вітри, які мають багато назв. Виникають при переміщенні повітряних мас з верхніх шарів у нижні.

  •                                  
  •                                  
  •                                  
  •                                  
  •                                  
  •                                  
  •                                  
  •                                  
  •                                  
  •                                  
  •                                  
  •                                  
  •                                  
  •                                 Вірго

ТОП-10 найбільш незвичайних природних явищ

Явище, що виникає при випаданні крижаних кристалів з хмар, які не долітають до поверхні землі, і випаровуються по дорозі.Рибні, жаб'ячі і інші дощі

ТОП-10 найбільш незвичайних природних явищ

Одна з гіпотез, що пояснюють появи таких дощів - смерч, який висмоктує довколишні водоймища, і переносить їх вміст на великі відстані.

  •                                 Вогні святого Ельма

ТОП-10 найбільш незвичайних природних явищ

Досить поширене явище, викликане підвищеною напруженістю електричного поля перед грозою, під час грози і відразу після.

  •                                  
  •                                  
  •                                  
  •                                  
  •                                  
  •                                  
  •                                  
  •                                  
  •                                  
  •                                  
  •                                  
  •                                  
  •                                 Пояс Венери

ТОП-10 найбільш незвичайних природних явищ

Цікаве оптичне явище, яке виникає за умови запиленої атмосфери - незвичайний "пояс" між небом і горизонтом.

  •                                 Гало

ТОП-10 найбільш незвичайних природних явищ

Зазвичай гало виникає при підвищеній вологості або лютому морозі - раніше гало вважалося явищем згори, і люди чекали чогось незвичайного.

  •                                 Міражі
  •                                 Всі ми знаємо причину появи більшості міражів - перегріте повітря змінює свої оптичні властивості, викликаючи світлові неоднорідності, звані міражами.
  •                                 Місячна веселка

ТОП-10 найбільш незвичайних природних явищ

- рідкісне явище і може з'явитися тільки в місцях з підвищеною вологістю і тільки тоді, коли Місяць майже повний.

Охорона атмосфери»

Способи очищення повітря поділяють на три основні групи:

  •                                             Раціональне використання палива і створення очисних споруд.
  •                                             Удосконалення технологій виробництва та автотранспорту. Створено автомобілі, які працюють на газі, електроенергії, на сонячних батареях.
  •                                             Поліпшення планування населених пунктів, збільшення площ зелених насаджень.

Певна річ, усі ці заходи потребують спільних зусиль країн усього світу. В Україні та інших державах прийнято закони про охорону атмосферного повітря. З метою скорочення кількості викидів отруйних газів, золи, пилу в атмосферу в 1997 р. на конференції ООН був складений Кіотський протокол «Про зміни клімату». Цим протоколом для кожної держави визначено певну кількість викидів в атмосферу з поступовим її зменшенням. Документ підтримали 119 держав, окрім США і Японії. Україна підписала його в 2004 р.

ІV. ОБГОВОРЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ДІЯЛЬНОСТІ, САМООЦІНЮВАННЯ

Кожна група представляє «резолюцію», де в короткій формі міститься відповідь на проблемне питання.

 

V. ПІДСУМКИ УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ

 

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опрацювати текст  підручника

2. Повторити тему «Атмосфера», підготуватися до підсумкового

письмового опитування.

 

1

 

docx
Пов’язані теми
Географія, Розробки уроків
Додано
26 лютого 2018
Переглядів
5956
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку