Ділення десяткового дробу на натуральне число і на десятковий дріб
Урок – конкурс веселих математиків
Тема. Ділення десяткового дробу на натуральне число і на десятковий дріб. Округлення чисел.
Мета. Узагальнити знання учнів про ділення десяткового дробу на натуральне число; ділення десяткового дробу на десятковий дріб; розвивати розумову діяльність, культуру мовлення; виховувати інтерес до математики, активність, самостійність; спонукати до творчої роботи на уроці.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.
Хід уроку
Будемо мати знання чудові
по темі „Дроби десяткові”.
І. Організаційний момент.
Сьогодні ми проведемо урок – конкурс веселих математиків. Зараз ми розділимось на дві команди і виберемо капітанів. Члени команд здаватимуть екзамен з трьох основних предметів: знання, кмітливість і швидкість. Змагання проходитимуть за олімпійською системою. Тому у випадку поразки команді доведеться зберігати олімпійський спокій.
ІІ. Гра – конкурс веселих математиків.
1. Розминка.
Запитання до команд.
1. Який дріб називається десятковим?
2. Як поділити десятковий дріб на натуральне число?
3. Правило ділення десяткових дробів.
4. Як виконати округлення десяткових дробів?
5. Як помножити десятковий дріб на 0,1; 0,01; 0,001?
6. Як поділити десятковий дріб на 10, 100, 1000?
7. Як помножити десятковий дріб на 10; 100; 1000?
8. Як поділити десятковий дріб на 0,1; 0,01; 0,001?
2. Тест – гра „ Розстав коми – вгадай слово” (на карточках)
|
63 |
- |
27 |
= |
603 |
|
|
, |
|
, |
|
|
Е |
|
|
|
, |
|
, |
У |
|
32 |
+ |
18 |
= |
5 |
|
|
, |
|
, |
|
|
Д |
|
|
|
, |
|
, |
К |
|
736 |
- |
336 |
= |
4 |
|
|
, |
|
, |
|
|
О |
|
, |
|
, |
|
|
Б |
|
3 |
+ |
108 |
= |
408 |
|
|
|
|
, |
|
|
Л |
|
|
|
, |
|
, |
Р |
|
42 |
+ |
17 |
= |
212 |
|
|
, |
|
|
|
, |
Ж |
|
, |
|
, |
|
|
Т |
|
57 |
- |
4 |
= |
17 |
|
|
|
|
|
|
, |
К |
|
, |
|
|
|
, |
А |
Відповідь.
|
Д |
Р |
У |
Ж |
Б |
А |
3. Математична естафета „Хто швидше?”
На дошці для кожної команди записані приклади, які по черзі розв’язують члени команди. За кожний правильно розв’язаний приклад – 1 бал.
|
І команда |
ІІ команда |
|
4 : 0,4 |
2 : 0,2 |
|
2,4 : 1,2 |
5,6 : 0,8 |
|
2,5 : 0,05 |
1,6 : 0,02 |
|
4,2 : 0,21 |
2,8 : 0,14 |
|
592 : 100 |
763 : 100 |
|
0,63 : 0,1 |
0,15 : 0,01 |
|
432 : 10 |
851 : 10 |
|
54 : 0,01 |
35 : 0,1 |
|
4 : 5 |
3 : 5 |
|
9,3 : 3 |
6,9 : 3 |
4. Конкурс „ Порахуй без помилок”.
Команди обчислюють приклади, записані на дошці. За кожний правильно розв’язаний приклад команда отримує 2 бали.
І команда.
1) 39,42 : 0,9 = 394,2 : 9 = 43,8;
2) 4794 : 8,5 = 47940 : 85 = 564;
3) 79 : 3,16 = 7900 : 316 = 25;
4) 3,8 ∙ (8,57 + 9,585 : 4,5) = 40,66.
ІІ команда.
1) 82,34 : 2,3 = 823,4 : 23 = 35,8;
2) 261,6 : 0,8 = 2616 : 8 = 327;
3) 2603 : 9,5 = 26030 : 95 = 274;
4) (2,3 ∙ 1,18 – 1,419) : 3,7 = 0,35.
5. Гра „ Заповни клітинку”.
Правило заповнення клітинок полягає в тому, щоб відповідь попередньої дії ставиться у першу клітинку наступної. Кількість балів команді нараховується по кількості правильних відповідей.
|
Варіант 1 |
Варіант 2 |
|
1,2 + 0,6 = |
0,7 + 1,2 = |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6. Розв’язування задач.
Задача 1.
Білка пробігла по стовбуру сосни від землі до першої гілки за 0,8 с, а протягом 1,2 с дісталась від землі до дупла. Дупло знаходиться на висоті 5,68 м від землі. З якою швидкістю білка пробігла по стовбуру до першої гілки, якщо від першої гілки до дупла вона пробігла із швидкістю 2,6 м/с?
Розв’язання.
Відповідь: 5,8 м/с.
Задача 2.
З одної шпаківні одночасно в протилежні сторони вилетіли два шпака. Через 0,15 год відстань між ними була 16,5 км. Швидкість польоту одного шпака 52,4 км/год. Знайдіть швидкість польоту другого шпака.
Розв’язання.
1) 52,4 ∙ 0,15 = 7,86 ( км ) – пролетів перший шпак;
2) 16,5 – 7,86 = 8,64 ( км ) – пролетів другий шпак;
3) 8,64 : 0,15 = 57,6 ( км/год ) – швидкість другого шпака.
Відповідь: 57,6 км/год.
7. Конкурс капітанів.
|
Команда 1. 1. Знайдіть помилки:
а) 0,134 ∙ 1000 = 13,4
2. Хто швидше порахує:
а) 0,125 ∙ 8 |
Команда 2. 1. Знайдіть помилки:
а) 3,2 ∙ 100 = 0,032
2. Хто швидше порахує:
а) 25 ∙ 0,04 |
ІІІ. Підведення підсумків гри.
Підводяться підсумки гри і визначається переможець.
Завдання додому.