Урок. Конспект до показового уроку-творчості із зарубіжної літератури в 6 класі НУШ

Про матеріал
Матеріал містить конспект показового уроку-творчості для 6 класу НУШ із зарубіжної літератури з теми "Хоку. Практично" (на матеріалі творчості Мацуо Босьо)
Перегляд файлу

6 клас

Розробка уроку із зарубіжної літератури з використанням цифрових сервісів

                                                                                      

Виконавець: Лисенко Ю.В.,

учитель зарубіжної літератури,

спеціаліст вищої категорії,

старший учитель

 

 

 

Тема уроку-творчості: «Складання власних хайку (практично)»

 

Мета уроку:

 

1. Повторити та узагальнити знання про хоку (хайку) як жанр поезії

2.Повторити та узагальнити знання про Мацуо Басьо

3. Удосконалити вміння і навички виразного читання хоку.

4. Навчитися складати власні хоку ( презентація власних проєктів)

5. Удосконалити вміння розуміти цей жанр поезії.

6. Виховувати почуття гармонії з природою, розуміння єдності світу людини та природи.

7. Виховувати  повагу до культурних надбань світу

 

Формування ключових компетентностей на уроці:

                 

Математична компетентність (визначати будову хоку);

Основні компетентності у природничих науках і технологіях (знання про явища природи, пори року тощо);

Інформаційно-цифрова компетентність (уміння працювати з відповідними цифровими сервісами);

Уміння вчитися впродовж життя (вміння пошуку інформації при виконанні завдань);

Ініціативність і підприємливість (вироблення практичних навичок, уміння презентувати власний проєкт);

Соціальна та громадянська компетентності (міжкультурні зв’язки – Японія - Україна);

Обізнаність та самовираження у сфері культури (інформування про національні свята Японії, надбання культури тощо);

Екологічна грамотність і здорове життя (фізкультурна хвилинка, гімнастика).

 

 

Обладнання уроку: навчальна презентація, комп’ютер, відеофрагменти, учнівські проєкти домашні роботи, електронний підручник із зарубіжної літератури, ІКТ-сервіси та програми (Googlе, Zoom, Power point тощо.)

 

Очікуваний результат:   здобувачі освіти повинні зрозуміти сутність хоку, узагальнити набуті знання, виробити навички виразного читання хоку, складання власних хоку, розуміння культурних цінностей світу на прикладі Японії.

 

Методи освітньої діяльності учнів: репродуктивний, презентаційний, частково-пошуковий; 

 

Тип уроку: комбінований: розвиток мовлення, узагальнення знань.

 

ПЕРЕБІГ УРОКУ

 

I. Організаційний момент

Привітання. Перевірка присутності здобувачів освіти на дистанційному уроці, через програму Zoom.

 

IІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ УЧНЯМ ТА УЧЕНИЦЯМ

На початок уроку вчитель оголошує тему заняття « Урок-творчість, проєкт «Складання власних хайку (практично)»»

Мета уроку:

1. Повторити та узагальнити знання про хоку (хайку) як жанр поезії

2.Повторити та узагальнити знання про Мацуо Басьо

3. Удосконалити вміння і навички виразного читання хоку.

4. Навчитися складати власні хоку ( презентація власних проєктів)

5. Удосконалити вміння розуміти цей жанр поезії.

6. Виховувати почуття гармонії з природою, розуміння єдності світу людини та природи.

7. Виховувати  повагу до культурних надбань світу

ІІІ. ВСТУПНИЙ ЕТАП

Вступне слово вчителя

(протягом уроку звучить фонова японська музика https://www.youtube.com/watch?v=MCwJaL6svRU)

 

Шановні діти, сьогодні на уроці зарубіжної літератури ми з вами підсумкуємо та узагальнимо ваші знання з теми «Хоку (хайку)», про Мацуо Басьо, видатного японського філософа та поета, педагога та громадянського діяча Японії 17 століття. І звичайно ж, працюватимемо над виробленням навичок складати власні хоку, виразно читати їх, використовуючи набуті знання на попередніх уроках, вчитимемося презентувати власні твори.

ПРОБЛЕМНЕ ПИТАННЯ УРОКУ

 

Але спочатку задамося питанням: навіщо українцям ЯПОНСЬКІ хоку?

 

Учитель заслуховує варіанти учнівських відповідей, зазначивши, що до цього ще повернуться в кінці уроку, щоб порівняти відповіді.

 

Епіграфом до нашого уроку є слова, взяті з УНТ японців, вдумайтеся в їхній зміст, він такий же глибокий, як і самі хоку (хайку)

 

ЕПІГРАФ УРОКУ

 

Вдивляйтесь у звичайне – і побачите несподіване;


вдивляйтесь у негарне – і побачите красиве;


вдивляйтесь у просте – і побачите складне;


вдивляйтеся у частинки – і побачите ціле.

 

Учні та учениці коментують власне розуміння цих слів, ув’язуючи відповіді з таким жанром як хоку, оскільки вони такі ж:

у них можна вбачити несподіване,

красиве,

складне,

цілісне,

індивідуальне.

 

ІV. ТЕОРЕТИЧНИЙ ЕТАП. ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ТЕОРЕТИЧНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ ТА УЧЕНИЦЬ

 

Учитель пропонує далі повторити знання про митця – автора хоку Мацуо Басьо, його життя, псевдонім, рід занять, спосіб життя, вірування, будову хайку, їхні особливості через вправу

 

1. «Літературні асоціації» (з поданого ряду слів обрати, які підходять до теми уроку, обов’язково  - коментувати власний вибір)

 

Які слова асоціюються у вас із темою нашого уроку про хоку (хайку)?

 

Японія, Мацуо Басьо, життя, верба, бананове дерево, самурай, поезія, філософія, алегорія, людина і природа, самотність, монах, учитель, філософ, мандрівник, багатій, буддизм, трирядкова поезія, 5+7+5, байка.

 

Слово вчителя (демонстрація слайдів із незвичними для європейців явищ та подій в житті японців)

 

В основі хоку - милування

Цукімі – милування місяцем

Ханамі – милування квітами

Жанр японської ліричної поезії, трирядковий неримований вірш, що складається з 17 складів і відрізняється простотою поетичної мови, свободою викладу.

Хоку. Виникнення цих творів пов’язане із особливими святами та подіями в житті пересічного японця. Самотність, вважали вони, - найкращий стан, щоб зрозуміти такі прості й такі складні явища в природі – дерева, пори року, гори, опале листя, старий ставок або кволий ворон….

V.ПРАКТИЧНИЙ ЕТАП. ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ВПРАВ

1.Виразне читання хоку.

Цікаво послухати ці твори мовою оригіналу

(японський варіант)

kareeda ni 
karasu no tomari keri 
aki no kure

(переспів)

На голій гілці

самотній ворон тихо старіє.

Осінній вечір.

Учитель та шестикласники  виразно читають вірш про старого ворона японською, а потім українською мовами. Адже цей хоку – шедевр світової поезії.

Слово вчителя

Для розуміння змісту хоку японці вживали слова – кіго, саме вони допомагають відчути сенс твору, це - сезонні слова. Кіго створюють «природній фон», який допомагає відчути настрій твору, його ідею тощо.

2. Гра. Який сезон?

(У таблиці подано сезонні слова, діти повинні розпізнати їх настрій і , головне, сезонність, розфарбувати відповідним кольором – зима (синій), весна (зелений), осінь(жовтий), літо (червоний), використавши можливості дошки Zoom).

Слова таблиці: жайворонок, місяць, ворон, жаба, зозуля, павутиння, іній, хризантеми, зірка, злива, небо, поле, опале листя, суха гілка, вогонь, тепла ковдра.

3. Вправа «Розгадай мене!»

За життя в Мацуо Басьо було три імені, розгадаймо ДРУГЕ ім'я поета, відповівши на запитання! (із початкових букв слів-розгадок складеться імення автора хоку)

1. Яке ім'я - Мацуо чи Басьо - є прізвищем поета?

А. Мацуо                                    Б . Басьо

2. Як називалося місто, де народився майбутній поет?

А. Уено                                    Б . Кіото

3. Чи мав матеріальні багатства поет?

 А. Так                                    Б . Ні

Улюбленим містом Мацуо Басьо вважав:

 А. Ендо                                  Б . Ельдорадо

5. Окрім поезії, ще чим займався Басьо?
А. Філософія    Б. Малювання

6. У якому місті він НЕ викладав поетичне мистецтво для хлопчиків?

А. Уено                                    Б. Ендо

7. Ким був його батько та брати за соціальним статусом?

А. Правитель                             Б. Самурай

8. Яка відповідь ПОМИЛКОВА на запитання: що означає ім'я «Басьо»?

А. Апельсинове дерево        Б. Бананове дерево

 

МУНЕФУСА  – правильна відповідь на запитання, саме таке було друге ім’я автора, усього він їх мав – три, що вповні відповідало традиціям Японії тих часів.

Слово вчителя

Чому ви думаєте Мацуо Басьо обрав собі саме такий псевдонім – «бананове дерево»?

(Діти повідомляють про біографічний факт Мацуо Басьо, чому він сам узяв такого псевдоніма)

 

Учитель демонструє відео з Мацуо Басьо, створене програмою штучного інтелекту (подано нижче), де автор «сам» про це говорить.

( https://drive.google.com/drive/home )

Слово вчителя

Мацуо Басьо довів таким чином своїм учням, що коли доглядати за кимось або чимось, дбати про щось або про когось – то досягнеш мети. От він і виростив бананове дерево там, де клімат цього зробити не дозволяв, але поет довів зворотне!)

 

Учительське слово

А як ви думаєте, чи сьогодні українські письменники пишуть твори – хоку?

Послухаємо вас, ви мали відшукати таку інформацію до уроку

(Так, Марія Ревакович та Володимир Коломієць – пишуть українські хоку, коротко про них повідомляють шестикласники)

4.«Заповнити таблицю».

Учням та ученицям необхідно, використовуючи знання з української літератури і таблиці «Кіго», заповнити графи, прийти до висновків спільне чи відмінне в нас розуміння цих образів

Традиційний образ

Українська культура

Японська культура

Висновки

Жайворонок

 

 

 

Ворон (крук)

 

 

 

Верба

 

 

 

Вишня

 

 

 

 

Висновок: близьке, наприклад, жайворонок – це символ літа та прекрасного співу, ворон – біда та самотність, верба – символ жінки, що тужить, вишня – краса.

 

5. «Установити відповідність». Діти виразно зачитують хоку, знаходять із таблиці асоціації, що виникають при сприйнятті хоку

 

ХОКУ

АСОЦІАЦІЇ

1. Степу рівнява —
ніде оку зачепитись.
Жайворон співа.

 

А. Де б ти не народився, у якій родині – це твоє справжнє багатство

2. Десять літ тут жив.

Едо! Я іду. Прощай!

Ти — мій рідний край.

 

Б. Любов приходить до людини навіть тоді, коли уходять молоді літа.

3. Сакура стара —

невже справді зацвіла?

Спогад, ніби дим...

 

В. Іноді обставини змушують людину покидати свій рідний край, свою оселю, друзів – і вирушати в далеку путь життя.

4. Білий лотос-цвіт:

не цурається багна,

із якого зріс.

Г. Головне призначення поета – співати, творити в ім'я людей!

 

 

V. ФІЗИЧНА ХВИЛИНКА
Діти виконують цю вправу довільно, колективно зачитуючи текст руханки

Час прийшов для відпочинку,

Проведемо фізкультхвилинку.

Раз! Два! Всі присіли.

Потім вгору підлетіли.

Дружно всі присіли, встали.

І руками помахали.

Три! Чотири! Нахилились.

Зі струмочка гарно вмились.

П’ять! Шість! Всі веселі.

Крутимось на каруселі.

А тепер всі руки в боки.

Як зайчата скоки-скоки!

Сім! Вісім! В потяг сіли,

Ніжками затупотіли.

Дев’ять! Десять! Відпочили

І за парти дружно сіли.

 

VІ. ПРЕЗЕНТАЦІЯ ТА ЗАХИСТ ВЛАСНИХ ПРОЄКТІВ.

Діти презентують власні проєкти «Мій хоку (хайку)», використовуючи    

Google Jamboard (покликання на роботи учнів 6 класів)

 

VІІ. ОЦІНЮВАННЯ УЧНІВ

 

Оцінювання робіт здійснюватиметься самостійно кожним учне та ученицею за визначеними критеріями в класі.

 

Самооцінювання учнями та ученицями власних проєктів за критеріями:

 

1. Правильність складання хоку ( будова, слова-кіго, змістові вимоги);

2. Виразне читання власного хоку;

3. Оформлення слайду (фрейму): креативність, неповторність, яскравість, відповідність змісту зображень тощо;

4. Розкриття ВЛАСНОГО розуміння складеного хоку.

 

 

VІІІ. РЕФЛЕКСІЯ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Слово вчителя

І знову повертаємося до проблемного питання початку уроку: навіщо ми, українці, вивчаємо японські хайку? Чи змінилася ваша думка в порівнянні з початком нашої розмови на цю тему?

Перлиною світової поезії можна назвати хоку Мацуо Басьо, якого вважають співцем природи. У світі техніки, бетону й заліза людина не може побачити краси природи, тому потрібно зупинитися і вчитися бачити красу навколо себе, незважаючи на національну приналежність мистецьких творів, різних жанрів, різних видів.

 

 

Підсумкова бесіда:

Використовуючи можливості дошки Zoom, а саме фломастери різних кольорів поставте галочки відповідних кольорів на «Дереві завдань уроку»: червоний – не зрозуміло, жовтий зрозуміло, але не все, зелений – зрозуміло  все.

 

Орієнтовні запитання до підсумків уроку:

 

1. Найбільше запам’яталося таке завдання уроку?

2. Найменше запам’яталося таке завдання уроку?

3. Що б хотілося, аби повторювалося наступного уроку?

4. Найкраще мені на уроці вдалося….

5. Найгірше мені вдавалося…

6. У моєму житті надалі використаю…

7. Пораджу іншим після цього уроку…

 

 

ІХ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Пояснення домашнього завдання до наступного уроку

Прочитати твір «Жага до життя», підготувати повідомлення про Джека Лондона, автора цього оповідання.

Х. ПРОЩАННЯ З ДІТЬМИ, ЗАВЕРШЕННЯ УРОКУ

docx
Додано
7 червня
Переглядів
62
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку