Теплові та світлові явища
Мета уроку :формувати в учнів знання про теплові та світлові явища
розглянути джерела світла
навести приклади теплових явищ
формувати вміння роботи із підручником
розвивати в учнів прагнення досліджувати та спостерігати
виховувати цікавість до вивчення теми
Тип уроку :комбінований
Обладнання :зображення із явищами природи ,підручник ,зошит
Хід уроку
І.Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
Всі мерщій сідайте, діти.
Домовляймось не шуміти,
На уроці не дрімати,
Руки вчасно підіймати.
І щоб не було мороки.
Всі готові до уроку?
Тож гаразд, часу не гаймо
І урок розпочинаємо.
Сіроокі дівчатка,
Ясноокі хлоп'ята,
Заспокойтеся, сядьте,
Працювати починайте
ІІ. Актуалізація опорних знань
Що називають механічним явищем ?
Назвіть характеристику механічного руху ?
Що називають тепловим явищем ?
Що називають електричним явищем ?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Чи можемо ми уявити своє життя без світла? Його кожний з нас відчуває від самого народження. Світло дає нам можливість бачити все, що існує навколо нас, безпосередньо впливає на життя живих організмів.
Теплові та світлові явища
Мета уроку :формувати в учнів знання про теплові та світлові явища
розглянути джерела світла
навести приклади теплових явищ
формувати вміння роботи із підручником
розвивати в учнів прагнення досліджувати та спостерігати
виховувати цікавість до вивчення теми
Тип уроку :комбінований
Обладнання :зображення із явищами природи ,підручник ,зошит
Хід уроку
І.Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
Всі мерщій сідайте, діти.
Домовляймось не шуміти,
На уроці не дрімати,
Руки вчасно підіймати.
І щоб не було мороки.
Всі готові до уроку?
Тож гаразд, часу не гаймо
І урок розпочинаємо.
Сіроокі дівчатка,
Ясноокі хлоп'ята,
Заспокойтеся, сядьте,
Працювати починайте
ІІ. Актуалізація опорних знань
Що називають механічним явищем ?
Назвіть характеристику механічного руху ?
Що називають тепловим явищем ?
Що називають електричним явищем ?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Чи можемо ми уявити своє життя без світла? Його кожний з нас відчуває від самого народження. Світло дає нам можливість бачити все, що існує навколо нас, безпосередньо впливає на життя живих організмів.
Як народжується світло, як воно поширюється у просторі, чому з’являється тінь і чи може людина, як в одній відомій казці, втратити її? На ці питання ви самі зможете відповісти, ознайомившись із цікавим світом світлових явищ.
Діти ,як ви думаєте ,що називають світловим явищем ?
Явища пов'язані з поширенням світла ,називають світловими ?
Які ви можете навести приклади світлових явищ?
Ми з вами знаємо ,що для сприйняття людиною світла ,найбільше задіяні наші очі .Тож я вам зараз пропоную зробити невеличку зарядку для очей .
Вправи для очей
Щоб здорові очі мати,
Треба теж за ними дбати.
Вправи гарні й за порядком,
Всі виконують зарядку.
Погляд вправо, потім вліво,
І вперед поглянь-но сміло.
Вниз, а потім — догори.
І далеко подиви.
«Сь» забули ми додати.
А в руках те «сь» тримати?!
Зараз оченьки заплющим,
Далі радісно розплющим.
От які очиці в нас,
Ясні, радісні. От клас!!!
Сподіваємося, вас не потрібно переконувати в тому, наскільки важливі теплові явища. Знання про це допомагають людям конструювати обігрівачі для будинків, теплові двигуни (двигуни внутрішнього згоряння, парові турбіни, реактивні двигуни й т. ін.), передбачати погоду, плавити метал, створювати теплоізоляційні й термостійкі матеріали, які використовуються повсюдно — і під час зведення будинків, і під час конструювання космічних кораблів. Відповісти на запитання, що таке теплота, удалося не відразу. Лише в XVIII ст. стало зрозуміло, що всі тіла складаються з молекул, що молекули рухаються й взаємодіють одна з одною. Тоді вчені зрозуміли, що теплота пов’язана зі швидкістю руху молекул. Коли тіла нагріваються, швидкість молекул збільшується, а під час охолодження — зменшується.
Усе життя ми стикаємося з тепловими явищами: від полум’я свічки до вогнища, від приготування їжі до виплавляння сталі, від виверження вулканів до космічних ракет.
Що ж таке теплові явища ?
Явища ,пов'язані із нагріванням і охолодженням тіл,називають тепловими
Які ж існують види теплових явищ?
Види теплових явищ.
• Нагрівання – зростання температури тіла;
• Охолодження – зниження температури тіла;
• Випаровування - пароутворення з поверхні рідини (тепло поглинається з простору);
Швидкість випаровування залежить від:
1) виду речовини (ефір випаровуватиметься швидше ніж вода, а олія сохнутиме взагалі кілька діб),
2) площі ії поверхні (з широкої тарілки вода випарується швидше ніж з чашки),
3) температури (якщо тарілку з водою поставити на батарею то вода випарується швидше),
4) вітру (білизна скоріше висохне у суху вітряну погоду ніж у тиху).
• Конденсація – перехід з газоподібного стану у рідкий (тепло виділяється у простір);
• Плавлення – перехід з твердого стану в рідину (тепло поглинається з простору);
• Твердіння – перехід з рідини в твердий стан.
IV.Підсумок уроку
Вправа Аналіз прислів'їв
V.Домашнє завдання
13 читати та переказувати