Урок «Контроль якості молока та молочних продуктів»

Про матеріал
Тема уроку: Контроль якості молока та молочних продуктів Мета уроку:формування в учнів цілісного розуміння про професійну діяльність контролера харчової продукції¸ перевірити та систематизувати професійні компетенції учнів з контролю кількості та показників якості молочної сировини та готової продукції, з контролю за споживчим маркуванням у відповідності до вимог нормативної документації Тип уроку контрольно-перевірочний Вид уроку ділова гра , урок - проект
Перегляд файлу

 

ДОДАТОК 1

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР

ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНОЇ ОСВІТИ У СУМСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ДНЗ «СУМСЬКЕ ВИЩЕ ПРОФЕСІЙНЕ УЧИЛИЩЕ БУДІВНИЦТВА ТА АВТОТРАНСПОРТУ»

 

 

 

 

 

 

 

Методична розробка уроку виробничого навчання

на тему:

«Контроль якості молока та

молочних  продуктів»

Ділова гра , урок - проект

 

C:\Users\Андрей\Desktop\734712027e04149a5229a0c37b95e805.jpg

 

 

Розробила: Кураш Н.О.

викладач¸ майстер виробничого навчання

 

 

 

Тема уроку: 

Контроль якості молока та молочних продуктів                          

Мета уроку:

навчальна

формування в учнів цілісного розуміння про професійну діяльність контролера харчової продукції¸  перевірити та систематизувати професійні компетенції учнів з контролю кількості та показників якості молочної сировини та готової продукції, з контролю за споживчим маркуванням у відповідності до вимог нормативної документації

розвивальна

сприяти набуттю учнями проблемно-професійного досвіду, розвитку інформаційно-цифрових та загальнокультурних компетентностей , критичного та творчого мислення, активності й самостійності учнів,  індивідуальної та групової підзвітності, міжособистісного спілкування та співпраці у сфері майбутньої професійної діяльності

виховна

сприяти формуванню ключових компетентностей¸ комунікативної функції‚ дисциплінованості і відповідальності за кінцевий результат праці,  ініціативності до знаходження нової інформації, виховувати взаємоконтроль та взаємопідтримку в учнях

Тип уроку 

контрольно-перевірочний

Вид уроку  

ділова гра , урок - проект

Дидактичне забезпечення 

завдання для практичної роботи , нормативна документація  ДСТУ 3662-97  «МОЛОКО КОРОВ’ЯЧЕ НЕЗБИРАНЕ. Вимоги при закупівлі» ¸  ДСТУ 4343:2004 «ЙОГУРТИ Загальні технічні умови»‚ інформаційні  проекти, відеофільм «Виробництво йогурту »

Матеріально технічне забезпечення

лабораторний посуд (мірний циліндр, хімічні склянки, конічні колби, піпетки, крапельниці, пробірки), титрувальна установка, ножиці‚ 0,1 моль/дм3 розчин NaOH, 1%-ний спиртовий розчин фенолфталеїну , вода дистильована, прилад «Рекорд», фільтри, еталон, ареометр , термометр, електронні терези, калькулятор, мультимедійний проектор, заохочувальні призи

Міжпредметні зв'язки

спеціальна технологія, техніка виконання лабораторних робіт‚ охорона праці‚  хімія‚  алгебра, інформаційні технології

Методи навчання

Метод кооперативного навчання¸ ігровий метод,  метод проектних технологій

 

                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                      ПЛАН УРОКУ

 

I Організаційна частина

 

перевірка наявності учнів;

перевірка відповідності зовнішнього вигляду учнів вимогам  безпеки праці при роботі в лабораторії

II Вступний інструктаж

  вступне слово майстра;

  повідомлення теми, мети уроку;

  повідомлення учням про вид проведення уроку;

  ознайомлення з етапами гри;

  представлення команд та журі;

  повідомлення про критерії оцінювання роботи учнів

І етап

(ТЕХНОЛОГІЧНА РОЗМИНКА)

Актуалізація опорних знань

  контроль учнів опорних знань з теми;

  підведення результатів

ІІ етап

(ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ)

  презентація інформаційних проектів;

  підведення результатів

III Поточний інструктаж та самостійна робота учнів

 

ІІІ етап

 (ВИРОБНИЧЕ ЗАВДАННЯ)

Узагальнення, систематизація та застосування знань

   безпека праці при роботі в лабораторії

  видача практичних завдань;

  підготовка учнями своїх робочих місць;

  виконання практичних завдань;

  взаємоконтроль  учнів;

  відео-екскурсія «Виробництво йогурту»;

  прибирання робочих місць;

  підведення результатів 

IV Заключний інструктаж

 

Бесіда «вільний мікрофон».
На цьому уроці я дізнався (дізналася)…

 На цьому уроці я навчився (навчилася)

 На цьому уроці найважчим для мене було…

 На цьому уроці найцікавішим для мене було… 

  обговорення з учнями досягнення мети уроку

  аналіз причин помилок учнів та засоби їх усунення;

  аналіз результативності взаємоконтролю;

  повідомлення результатів гри та переможців

  повідомлення та обґрунтування оцінок

  видача домашнього завдання

 

 

 

 Етапи   уроку - проекту 

«Технохімічний контроль молочного  виробництва»

Етапи

Вид діяльності

Задіяні особи

Організаційно-підготовчий етап

Аналіз проблеми, визначення мети та завдань проекту.

Кураш Н.О.

Створення плану реалізації проекту

Кураш Н.О.

Визначення всіх можливих напрямів діяльності

Кураш Н.О.

Формування  робочих груп – команд за напрямками діяльності в рамках проекту

Кураш Н.О.

Учні ІІ курсу

Планування діяльності та визначення завдань для кожної команди

Кураш Н.О.

Учні ІІ курсу

Конструкторський етап

Визначення джерел та засобів збирання інформації

Кураш Н.О.

Учні ІІ курсу

Пошук та аналіз інформації  згідно з напрямком роботи команд

Учні ІІ курсу

Ознайомлення з тематикою наочних матеріалів, які необхідно створити

Кураш Н.О.

Шаповал С. Матяш А.

Технологічний етап

Розробка  сценарію проведення уроку виробничого навчання

Кураш Н.О.

Шаповал С. Матяш А.

Створення етапів гри

Кураш Н.О.

Учні ІІ курсу

Створення інформаційних проектів з обраних тем

Учні ІІ курсу

Створення презентації сценарію уроку на тему «ТХК молочного  виробництва»

Кураш Н.О.

 

Підготовка відео-екскурсії  «Виробництво йогурту »

Кураш Н.О.

Учні ІІ курсу

Завершальний етап

Обговорення та аналіз результатів роботи над проектом

Кураш Н.О.

Учні ІІ курсу

Оформлення матеріалів проекту в електронному та друкованому вигляді

Кураш Н.О.

 

Проведення уроку - проекту на тему:  «ТХК молочного  виробництва»

Кураш Н.О.

Учні ІІ курсу

 

 

 

I Організаційна частина

 

Викладач    Добрий день! Ми раді вітати Вас сьогодні на уроці! На початку  я хочу почути рапорт чергового .

       Учень доповідає викладачу про присутність учнів, про наявність в них спецодягу та про готовність до уроку.

II Вступний інструктаж

Викладач Сьогодні ми проводимо контрольно-перевірочний урок , на якому ми підведемо підсумки – чому ми з вами навчилися і яким чином зможемо застосувати свої знання та вміння на практиці. Отже тема та мета нашого уроку…

                   Майстер повідомляє учням тему та мету уроку.

Викладач Сьогоднішній урок незвичайний – він проходить  у виді ділової гри. Ми проведемо  віртуальну екскурсію на молочне підприємство  по всіх технологічних етапах виробництва.  Перед нами дві команди: І команда - «Лабораторія по прийманню молока», 2 команда - «Лабораторія по контролю за якістю  готової продукції». Я пропоную нам познайомитись з командами та журі.  

Команди вітають одна одну.

Викладач представляє членів журі. 

 

Викладач Наша гра складається з 3 етапів - конкурсів:

  1. Технологічна розминка
  2. Виробниче завдання
  3. Презентація  проектів

                          

Викладач як Ви вважаєте ‚ що буде оцінюватись в ході нашого уроку?

Майстер спілкується з цього приводу з учнями та вислуховує їх припущення

 

 

І конкурс

(ТЕХНОЛОГІЧНА РОЗМИНКА)

Викладач З чого починається будь-який технологічний процес виробництва харчових продуктів?

Викладач спілкується з учнями. 

Викладач Отже перший етап виробничого ланцюгу – це приймання сировини на підприємство. На вашу думку цей етап може істотно вплинути на випуск високоякісної продукції?

Викладач спілкується з учнями. 

Викладач  Кожен з вас по черзі отримає запитання. За правильну відповідь команда отримує бал. Якщо член команди не дає відповіді або вона помилкова, можливість отримати цей бал переходить до наступної команди-суперника. Якщо умови конкурсу зрозумілі, переходимо до питань.

Питання

1

Що таке партія молока?

2

В якій тарі надходить молоко на підприємство?

3

З якої тари можна проводити відбір проб?

4

Який інструмент застосовують  для перемішування молока?

5

Точкова проба – це…

6

Яким чином проводиться відбір точкових проб?

7

Об’єднана проба – це….

8

Яким чином проводиться відбір об’єднаної проби?

9

Яку кількість молока відбирають з об’єднаної проби для аналізу?

10

При якій температурі проводять фізико-хімічні аналізи молока?

11

Яким чином готують пробу для фізико-хімічних досліджень якості?

12

Під час закупівлі молока в кожній партії визначаються…

13

Ґатунки молока

14

За якими показниками якості встановлюється ґатунок молока?

15

Сучасні прилади для проведения экспрес-аналізів молока

16

Переваги даних приладів

 

Підведення результатів конкурсу

ІІ конкурс

(ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРОЕКТІВ)

Викладач На черзі ІІ конкурс – Презентацій інформаційних проектів. Цей  конкурс  оцінюється за наступними критеріями:

1. Інформаційна змістовність проекту

2. Презентація проекту

3. Оформлення проекту

Максимальна кількість балів - 10

Команда презентує інформаційний проект на тему:

«Що необхідно знати про молоко»

  

 

 

  

 

 

 

 

Команда презентує інформаційний проект на тему

«10 фактiв про йогурт»

 

  

  

  

  

  

 

Підведення результатів конкурсу

III Поточний інструктаж та самостійна робота учнів

 

ІІІ конкурс

 (ВИРОБНИЧЕ ЗАВДАННЯ)

Викладач Дякую за ваші відповіді. Сподіваюсь, що ви задоволені своїми результатами. Після приймання необхідно провести контроль якості молока. Т. ч.  ми переходимо до ІІ  конкурсу – виробниче завдання ¸ в якому необхідно:

1. Аргументувати доцільність визначення показника якості молока

2. Підготувати робоче місце

3. Виконати контроль якості  показника з дотриманням вимог безпеки праці та  відповідної методики

4. Зробити висновок

                      Максимальна кількість балів – 15

Якщо умови конкурсу зрозумілі нам необхідно нагадати один одному вимоги безпеки праці при роботі в лабораторії.

Майстер проводить фронтальне опитування учнів

з питань безпеки праці на робочому місці при виконанні виробничих завдань

Викладач  Розпочнемо ми з команди «Лабораторія по прийманню молока» . Ви отримуєте виробниче завдання:

  органолептичні показники якості;

  температура та густина молока;

  ступінь чистоти молока за еталоном;

  титрована кислотність;

  фальсифікація молока – визначення наявності соди в молоці.

Крім того команда-суперник має право отримати додаткові 3 бали , якщо прокоментує  вірність та якість виконання виробничого завдання вимогам ДСТУ та виявить помилки в роботі

Учні І команди виконують виробниче завдання.

Команда-суперник уважно спостерігає та

коментує вірність та якість виконання аналізів

Викладач після перевірки якості молока ми переходимо до виробництва молочної продукції. Сьогодні ми виробляємо продукт який полюбляють і маленькі і дорослі – це йогурт. Заглянемо до виробничого цеху.

Відео-екскурсія  «Виробництво йогурту»

Викладач йогурт ми приготували і зараз ми звертаємось до команди по контролю якості готової продукції перевірити його якість. Виробниче завдання для вашої  лабораторії включає:

  споживче маркування йогурту;

  маса нетто продукту;

  органолептичні показники якості;

  титрована кислотність :

  натуральність барвника.

Викладач Нагадую вам , що команда-суперник має право отримати додаткові 3 бали, якщо прокоментує вірність та якість виконання виробничого завдання вимогам ДСТУ та виявить помилки в роботі

Учні команди виконують виробниче завдання.

Команда-суперник коментує вірність та якість виконання аналізів

Підведення результатів конкурсу

 

IV Заключний інструктаж

Викладач шановні команди, чи сподобався вам сьогоднішній урок? Що вам запам’яталось найбільше? На що ми звернули вашу увагу? Зараз ми проведемо опитування з цього приводу.

Майстер спілкується з учнями  методом «вільний мікрофон».

 На цьому уроці я дізнався (дізналася)…

 На цьому уроці я навчився (навчилася)

 На цьому уроці найважчим для мене було…

 На цьому уроці найцікавішим для мене було… 

Викладач чи досягли ми сьогодні нашої мети?

Обговорення з учнями досягнення мети уроку

Викладач проводить аналіз причин помилок учнів та  результативності роботи

Викладач  для повідомлення результатів конкурсу та визначення команди переможців ми надаємо слово шановному журі.

Журі визначає переможців. Нагородження команди.

Повідомлення та обґрунтування оцінок. Видача домашнього завдання

Викладач  Наш урок підходить до кінця. Ми підвели підсумки гри, продемонстрували  та застосували  знання та практичні вміння, дізнались багато корисної та цікавої інформації .  Сподіваюсь , що сьогодні всі задоволені своїми результатами. Дякую за урок!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

docx
Додано
21 січня 2020
Переглядів
1697
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку