Тема: Урок контролю знань по темі «Африка»
Мета: Перевірити і узагальнити знання учнів з теми «Африка»; розвивати вміння застосовувати знання на практиці, продовжувати розвивати в учнів логічне мислення, пам'ять та застосування знань в нестандартних умовах; виховувати почуття витримки, колективізму і дружби.
Обладнання: атласи, фізична карта Африки, комп’ютер, проектор.
Тип уроку: Урок КВК.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Представлення журі.
ІІ Хід КВК. .
1 Привітання команд (назва команди, емблема, девіз).
2. Конкурс: «Розминка»
Пояснити зміст термінів.
І команда.
-ваді.
-рифт,
-пігмеї,
- самум.
ІІ команда.
-вельвічія,
- оазис,
-мулати,
- Серенгетті.
3. Дослідники Африки.
Уважно прослухайте текст і скажіть, про якого дослідника Африки йдеться.
І команда:
У ХІХ столітті англійський лікар і мандрівник перетнув Південну Африку із заходу на схід. Захопившись вивченням природи, він здійснив плавання по річці Замбезі, відкрив на ній великий водоспад Вікторія, дослідив озера Ньяса і Тітікака, описав місцеві види рослин і тварин. ( Давід Лівінгстон)
ІІ команда:
У 1847-1848 рр. його гірничого інженера, відрядили в Єгипет для пошуків родовищ золота. Він першим припустив, що головним витоком Нілу є не Голубий, як тоді вважали географи, а білий Ніл, верхів’я якого слід шукати в екваторіальних районах Африки.( Єгор Ковалевський).
4. Конкурс геологів.
По одному учаснику від команди працюють на комп’ютері з картами розставляючи умовні знаки найбільших родовищ корисних копалин в Африці.
5. Конкурс «Мандрівник». ( скільки об’єктів, стільки й балів)
Викликаються до карти по черзі по 1 учаснику від команди і він повинен показати географічний об’єкт материка, який би починався на першу букву його прізвища, чи ім’я Цю роботу виконує кожний учасник команди.
6. Картографи. ( по 2 бали за кожне завдання)
Команди виконують два завдання.
1. Визначити географічні координати :
І команда – вулкана Кіліманджаро;
ІІ команда – гори Тубкаль.
7. Гідрологи
Закодоване слово.
Уважно прослухайте слова, запам’ятайте їх і за першими їх літерами запишіть назви річок, та складіть коротку характеристику їх.
І команда: Заїр, Атлас, Мадагаскар, баобаб, Ефіопія, ізотерма. (річка Замбезі).
ІІ команда: Калахарі, окапі, Ньяса, Гана, оазис. ( річка Конго).
8. Рекорди Африки
Спробуйте якнайшвидше відповісти на поставлені запитання. За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал. У разі надання додаткової інформації про об’єкт кількість балів збільшується до 3.
І команда:
1. Найвища точка гір Атлас. ( гора Тубкаль).
2. Найдовша річка Африки. ( річка Ніл).
3. Найпівнічніша точка Африки. ( мис. Рас –Енгелла).
4. Найбільша затока біля материка Африка. ( Гвінейська).
5. Найсолоніше море світу. ( Червоне).
6. Найвища тварина Африки. ( Жирафа).
ІІ команда.
1. Найвищий вулкан Африки. ( Кіліманджаро).
2. Найповноводніша річка Африки. (Конго).
3. Найпівденніша точка Африки. ( мис Агульяс).
4. Найбільший материковий острів Африки. ( Мадагаскар).
5. Найбільше за площею озеро Африки. (Вікторія).
6. Найбільший птах Африки. ( Африканський страус).
9. Ланшафтознавці. ( по 2 бали)
Чи зможете ви «навести порядок» у розміщенні природних зон з півдня на північ? -
І команда.
Уздовж меридіана 10° сх д.
ІІ команда
Уздовж 30° сх. д.
10. Фотоконкурс. ( по 1балу за відповідь)
На комп’ютері висвітлюється тварини і рослини, а команда повинна відгадати цих тварин і рослини, та назвати природну зону в якій вони живуть
І команда:
Фікус.
Фінікова пальма,
Окапі.
Птах носоріг
ІІ. Команда:
Баобаб,
Вельвічія,
Китецевуха свиня,
Птах секретар.
11.Демографи.
Знайди пару.
Учні повинні знайти пару народ і до якої раси він належить.
І команда:
1. Араби негроїдна
2. Пігмеї Європеоїдна
Монголоїдна
ІІ команда:
1. Бушмени. Негроїдна
2. Нілоти Європеоїдна
Монголоїдна
12. Країнознавці.
Знайдіть зайву країну.
І команда:
Алжир, Мозамбік, Ефіопія, Колумбія, Чад, Мавританія.
ІІ команда:
Лівія, Єгипет, Судан, Польща, Ангола, Нігерія.
ІІІ. Підведення підсумків уроку.
ІV. Завдання додому. Повторити §11 -20. Скласти чайнворд по темі: «Африка».