Урок квест "Які паливні корисні копалини є на території України"

Про матеріал
Весело та пізнавально проходить урок серед мальовничої природи рідного міста. Квестери за допомогою карти відвідують вказані локації і виконують завдання, щоб рухатися далі.
Перегляд файлу

 

Тема. Які паливні корисні копалини є на території України .

Мета.Вчити розрізняти види корисних копалин, наводити приклади корисних копалин рідного краю; розвивати логічне мислення, мовлення; виховувати дбайливе ставлення до природи; навчати економного використання багатств нашої планети.             

Обладнання: карти руху для кожної команди, ребуси, колекція корисних копалин, роздатковий матеріал, ручки, олівці, ватман, бейджики.

                                      Хід уроку

І. Організація класу

    Дорогі батьки та любі діти, рада зустрічі із вами у відпочинковому комплексі « Залісся». Я вітаю вас серед такої мальовничої природи. Давайте уявимо себе квіточкою.

Зараз прошу вас присісти і повторювати за мною.

  • Я маленький бутон квітки. (голову закрити руками)
  • Моя стеблинка тягнеться до сонечка! (витягнути тіло)
  • Мої бутони розкриваються! (розкрити кулачки)
  • Я красива сильна квітка! (руки покласти на груди)
  • Я дарую людям радість і красу! ( простягнути руки вперед)

Є такий вислів, що краса врятує світ. Та я гадаю що краса врятує світ  тільки у поєднанні з розумом та мудрістю. Ми бачимо, які ви красиві і очікуємо, що ви покажете свій інтелект, кмітливість, спритність. Один  французький філософ Жан-Жак Руссо сказав слова, які я хочу адресувати вам.

«Ви талановиті діти! Коли-небудь  ви самі  приємно здивуєтесь, які ви розумні, як багато вмієте, якщо  будете постійно працювати над собою, ставити нові цілі і прагнути до їх досягнення».

То ж сьогодні на уроці у нас буде мета, яку ми повинні досягти в кінці уроку.

Сьгодні наш урок  трохи незвичний.

У світ природознавства ще один крок

Допоможе зробити нам квест-урок

Це час міркувань, наполегливиий час

Й завдання давно вже чекають на вас.

Сьгодні в нас цікава гра-

Змагатись буде дітвора

В умінні міркувати, дружно й плідно працювати.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація  навчальної діяльності.

Вітаю учасників квесту – чудової пригодницької гри. На вас чекає весела подорож-змагання.

       Щоб дізнатися тему уроку, послухайте вірш. 
ГЕОЛОГИ 
Ми — геологи малі, 
Ми — розвідники землі, 
Йдем у гори, в темні нетрі 
За десятки кілометрів. 
Де ростуть кущі та зілля, 
Ми знайшли вапняк, вугілля, 
Біля річки
Запах нафти ми почули. 
Записали у блокноти 
Про усі земні щедроти. 
Знов у гори, знов у путь, 
Де скарби Вітчизни ждуть!  Степан ЖУПАНИН 
- Про кого розповідається у вірші?

-За  якими скарбами  ходили в гори діти?      

 -Хто такі геологи?

Тема сьогоднішнього уроку: Навчальний проект«Шукачі скарбів». Відправлятися в подорож поодинці дуже небезпечно, то ж ми об’єднаємося в чотири команди. Кожна команда отримає зашифровану назву групи.Щоб її прочитати, треба букви у слова з’єднати.( Назви команд – колір осінніх листочків).

- Всі готові? ….

       Сьогоднішній урок– це гра-випробування начитаності, ерудованості, витривалості та вміння працювати у команді.

      Які ж правила квесту?

1. Всі учасники квесту діляться на команди. Кожну супроводжує координатор-мама.

2. Квестери повинні дотримуватись правил гри.

3.  Для того, щоб команда стала переможцем, усім її членам потрібно першими пройти усі  «локації», виконати завдання якомога швидше та дістатися фінішу.

4. Завдання від координатора квесту команда отримає лише тоді, коли усі її члени будуть присутні на даній локації! Тому не відставай і допомагай іншим!

5.  Якщо команда не має відповіді або відповідає неправильно, є можливість «купити» підказку, виконавши творче завдання, наприклад, розказати улюблений вірш (кожним учасником).

6.  Дозволяється користуватися допомогою координатора, але тоді команда втрачає 2 бали.

7.  За кожне виконане завдання команди отримують 1 бал. Координатор фіксуватиме командний залік.

Зрозуміло?   Тоді оголошуємо старт квесту.  Бажаємо успіху!

 

ІІІ. Основна частина

Ми знаходимося на локації « Старт», звідси розпочнеться наша подорож. Нам потрібно дістатися до «Острова скарбів». Я впевнена, що ми зможемо впораємося з усіма труднощами якщо будемо дружно працювати у командах. То ж давайте повторимо правила роботи в команді.

  • Працюйте дружно та завзято.
  • Прислухайтеся до порад однокласників.
  • Допомагайте один одному.
  • Не галасуйте, не сваріться.

 Нам допоможуть міцні знання, кмітливість та взаємодопомога.

Скажіть чи готові ви до подорожі? Не зовсім! Щоб вирушити в далеку дорогу,вам необхідно мати карту. Щоб їх отримати вам потрібно розгадати ребуси. Ось вони.

ребуси

ребуси

Молодці! Ви отримуєте карту, роздивляєтеся  і вирушаєте в дорогу. У кожної команди свій маршрут (додаток 1).

(Квестери рушають на фінішну пряму.)

  •  Ось він Острів скарбів! Погляньте, на острові якісь сліди.Цікаво куди вони ведуть? Сліди привели нас до скриньки. Діти дістають золоті монетки-шоколадки.  Вони допоможуть відновити сили після важкої подорожі.

 Гру завершено! Вітаємо! Всі успішно пройшли  етапи квесту завдяки тому, що були справжньою командою.

Після загального підрахунку балів оголошується команда-переможець.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                   Локація  « РОЗУМНИКИ »

Завдання.     Продовжіть речення

  1. Гірські породи – це …..   
  2. Корисні копалини – це …..
  3. Місце, де « народилися » корисні копалини – це …

 

                     Локація  « КОРИСНА  ГАЛЯВИНА »

Правило.    Учасники по черзі стрибають через скакалку і на кожному оберті називають корисну копалину.

Запитання . 

  1.  На які групи поділяються корисні копалини відповідно до їх стану ?
  2. На які групи поділяються корисні копалини відповідно до їх використання ?

 

          Локація  « ЗАГАДКОВА »

Правило.    Учасники по черзі знаходять загадки, читають їх вголос. Із відгадкою передають м’яч наступному учаснику і т.д.

Буре, м’яке, із рослин складається, легко загоряється.    

 

Безбарвний, горить синім полум’ям, виділяє багато тепла.

  

Цей біленький мінерал ти в їдальні зустрічав.

Знає батько, знаю я, що за диво спеція.

Смак надати його ціль. Мінерал цей зветься - … 

Він жовтенький і сипучий,
У дворі лежить у кучі.
Якщо хочеш – можеш брати
І фортецю будувати.
Тільки воду мусиш  мати.

 

Мене кожен в школі знає!

Дітям я допомагаю.

Щось на дошці написати,

на асфальті малювати.

Дітям радість я даю, а зовуся 


Петрик з дерева упав, ліву ніжку поламав.

“Ой! Рятуйте!” – він кричить,

у Петра нога болить!

Лікар швидко бинт приніс та наклав на ногу…


Масляниста рідина,

З різким запахом вона,

Темно-бурий колір має,

Під землею залягає.

Чорним золотом її

Звуть всі люди на землі,

З неї роблять, любий друже,

Гас, бензин, машинне масло,

Фарбу, гуму і пластмаси. 

 
У шахтах, кар’єрах її добувають.

З неї у печах чавун виплавляють.

З неї ллють сталь,

Роблять речі сталеві,

Ну, а основа речей металевих —

Буро-червона, важка і тверда —

Це залізняк, чи... (залізна руда). 
 

 Камінь, я гірська порода,

А також дитя природи,

Я зернистий і твердий,

І матеріал міцний.

Можна пам’ятник зробити,

Коли треба — роздробити,

Я годжуся на бруківку,

Для спорудження домівки,

Я не мармур, не магніт,

А такий собі...

 

 Це відомо для дитини:

Глечики виготовляють з... 

 

Я родом з дна морського, природи я дитина.
Від мармуру до крейди — це все моя родина

Ми містим газ, від оцту  бульбашки пускаєм ,
Потрібні в будівництві, усі ми — …
 

 

          Локація  « РОДОВИЩЕ »

Завдання.    Знайдіть і прочитайте вголос тільки назви корисних копалин.

Мармур              пісок               вапняк            

залізна руда         нафта            граніт          озокерит        

кухонна сіль        ручка          листя            дерево

калійна сіль          природний газ          сірка      піч

 

          Локація  « ТАЄМНИЧА »

Завдання.    Ось вам лист і щоб його прочитати, треба виконати певні дії.  Поміркуйте!!! Допоможуть вам олівці, якими ви вправно розфарбуєте аркуш.(Підказка записана воском)

 

        Локація  « ПОШУКОВА »

   Правило.    Перенести ложкою воду з однієї посудини в іншу по черзі.

Завдання.  1. Прочитайте текст.

                2.Знайдіть відповіді на питання.

                3. Відшукайте ці поклади на карті і позначте їх на контурній карті.

 1 група .     Прочитайте текст. 
На території Львівської області наявні 24 види корисних копалин.

Найбільше значення мають паливні корисні копалини. Горючі корисні

 копалини представленні нафтою та природним газом ,кам'яним вугіллям, торфом .

Північну частину області займає велике кам'яновугільне родовище, яке активно

 розробляється. Запаси вугілля є багатими на смоли.

Львівщина багата торфом. , що зустрічається ближче до заболочених ділянок

 Долин рівнинних рік (Дністра, Солокії, Стиру, Яричівки).


Знайдіть відповіді на запитання «Які паливні корисні копалини є у моєму краї?».

Відшукайте поклади вугілля та торфу на карті корисних копалин Львівської області.

Позначте їх на контурній карті. 
 


2 група .    Прочитайте текст. 
   Промисловий видобуток нафти в Дрогобичі та Бориславі розпочато більш як

100 років тому. Однак Бориславське нафтове родовище зберігає ще великі запаси

нафти. Прикарпаття має невичерпані ще великі запаси природного газу. Після

 проголошення незалежності виявлено багаті родовища у північній частині області. 


Знайдіть відповіді на запитання «Які паливні корисні копалини є у моєму краї?».

Відшукайте поклади нафти та природного газу на карті Львівської області.

Позначте їх на контурній карті. 

 

3 група .    Прочитайте текст. 
     Надра краю багаті на нерудні корисні копалини.Родовища  сірки залягають

 неглибоко, що дозволяє розробляти їх відкритим способом.

 Їх видобувають біля Немирова, Яворова, Великого Любіня, Роздолу.

Львівщина має величезні запаси солей як калійних (біля Стебника), так і кухонної (Дрогобич). Сіль залягає неглибоко, і її родовища розробляються ще з княжих часів.

 
Знайдіть відповіді на запитання «Які нерудні корисні копалини є у моєму краї?».

Відшукайте поклади сірки та кухонної солі на карті Львівської області.

Позначте їх на контурній карті. 
 

             Локація  « ВЛУЧНА »

   Завдання.    Розпізнайте із колекції корисні копалини Львівської області і назвіть їх.   

 

             Локація  « ПІДПИСНА »

   Завдання.  Всі учасники по черзі записують своє прізвище і імя на ватмані. 

 

                                    Дешифратори

Підказка.  Алфавіт пригадайте і відповідні букви під цифрами запишіть.

22, 15, 1, 21, 2; 29, 24, 15, 1, 14, 23, 7; 2, 12, 16, 33; 3, 19, 6, 11.

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Я досліджую світ, Розробки уроків
НУШ
Додано
16 жовтня 2022
Переглядів
463
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку