ЛЕОНІД ГЛІБОВ – ВІДОМИЙ УКРАЇНСЬКИЙ БАЙКАР.
«ХИМЕРНИЙ – МАЛЕНЬКИЙ», «ЩО ЗА ПТИЦЯ?»,
«ХТО РОЗМОВЛЯЄ?», «ХТО СЕСТРА І БРАТ?»,
«КВІТКОВЕ ВЕСІЛЛЯ»
Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Л. Глібова, відомого українського поета й байкаря; з'ясувати фольклорну основу його віршованих загадок за темою; розвивати вміння і навички виразного читання, кмітливість, розумові здібності, пам'ять, творчу уяву;формувати кругозір, світогляд; виховувати шанобливе ставлення до відомого українського поета і байкаря, любов до жартівливих творів, інтерес до наслідків власної праці; пунктуальність.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет Л. Глібова, бібліотечка-виставка його творів; дидактичний матеріал (тестові завдання, картки — у додатку)
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань у формі бесіди за питаннями
Л. Глібов — найкращий
український байкописець.
І. Франко
1. Повідомлення про Л. Глібова як людину, письменника
Леонід Іванович Глібов народився 4 березня (21 лютого) 1827р., у селі Веселий Поділ на Полтавщині. Його батько був управителем маєтків поміщиків Родзянків у Веселому Подолі, а згодом — у селі Горби.
Змалку Л. Глібов надивився на поміщицьку жорстокість та бідування простого люду. Чи не тому, за свідченням сучасників, першим, ще дитячим, його твором була сатира на одного з місцевих кріпосників.
Початкову освіту, як тоді водилося, Л. Глібов здобував дома, а з 1840 року навчався в Полтавській гімназії, де дитячий інтерес до літератури зміцнів та поглибився.
Л. Глібов був не дуже успішним учнем. Особливо важко давалися йому математика і фізика. Але з предмета «Російська словесність» завжди отримував найвищі оцінки.
У 1847 році вийшла перша збірочка віршів юного поета. За це він одержав догану від гімназійного керівництва, бо гімназист не мав права щось робити без дозволу начальства.
Хворобливість хлопця спричиняла часті пропуски занять, і його залишили на другий рік у шостому класі. Батьки забрали сина додому на хутір. Там юнак займався самоосвітою, багато читав, писав вірші.
Після одужання й невдалої спроби вступити на медичний факультет Київського університету 1849 р. Л. Глібов розпочав навчання в Ніжинському ліцеї вищих наук. Саме в цей час Глібов написав більшість своїх знаменитих байок.
Закінчивши ліцей, він працює вчителем спочатку на Поділлі, потім у Чернігові. Сучасники й колишні учні відзначали, що Глібов був надзвичайно вимогливим учителем, але завжди поважав учнів, піклувався про них, давав добрі поради. У Л. Глібова вчився й зберіг дорогі спомини про свого вихователя Петро Косач — батько Лесі Українки.
Відомо 107 байок, понад 50 загадок, 14 акровіршів поета. Деякі вірші поклав на музику композитор Микола Лисенко.
Л. І. Глібов був справжнім другом дітей. З великою радістю і захопленням читали вони байки, казки, вірші поета, які друкувалися у Львівському журналі «Дзвінок» під псевдонімом Дідусь Кенир.
Останні роки життя Леонід Глібов тяжко хворів, майже повністю втратив зір, але продовжував працювати.
Помер 10 листопада 1893 року в Чернігові. Поховано його з почестями біля Троїцького монастиря.
2. Особливості загадок Л. Глібова
Загадки Глібова такі ж чудові, як і народні.
Письменник був переконаний у необхідності такої літератури для дітей, у якій би поєднувалися краса літератури для дітей і пісенність слова з ігровими елементами, бо такі твори розвивають у маленьких слухачів та читачів кмітливість, допитливість, розум.
3. Теорія літератури. Поняття про акровірші
Проте найбільше дітям полюбилися загадки Л. Глібова, особливо — акровірші, відгадкою до яких були слова, складені з перших рядків віршів.
Акровірші (гр.— вищий, зовнішній, крайній і — ряд, рядок) — вірш, написаний так, що початкові букви рядків, прочитані згори вниз, утворюють слово або словосполучення, найчастіше — це ім'я автора чи адресата; віршована загадка.
4. «Химерний, маленький» (1891 р.)
Вперше твір надруковано в журналі «Дзвінок».
Уся поезія — це характеристика предмета (вареника); називаючи його, надають відповідь-відгадку (дід загадує — діти відповідають).
4.6. Бесіда за наступними питаннями:
5. «Що за птиця?» (1891)
5.4. Ідея: висміювання у творі ледачого паразитичного життя на прикладі мухи.
6. «Хто розмовляє?» (1893)
Уперше акровірш було надруковано в журналі «Дзвінок» у 1894 р.
7. «Хто сестра і брат?» (1891 р.)
8. «Квіткове весілля» (1893)
Вперше акровірш було надруковано в журналі «Дзвінок» у 1893 р.
8.1Виразне читання алегоричного жарту.
Алегорія (гр.— іномовлення) — вид метафори: іномовне зображення предмета чи явища через інші, подібні до них, з метою наочно показати їх суттєві риси. Використовується, як правило, в загадках, байках і відзначається загальновпізнаваним характером.
Жарт — веселий, розважальний твір усної народної творчості, переважно малої форми. Нерідко входить у прозовий чи віршований твір як його складова.
3.6. Обговорення змісту твору за питаннями:
3.7. Завдання до твору.
3.7.1. Розподіліть учасників весілля за їх приналежністю і ознаками:
3.7.2. Підберіть дієслова, за допомогою яких відбувається жвавість весілля. Хто швидше. (Грає, деренчить, потішає, танцює, веселиться, почує, підморгне; промовляє)
V. Закріплення вивченого матеріалу
Підготуватися до підсумкового уроку за І семестр (скласти власні питання до тем, які опрацьовувалися протягом цього семестру).
Скласти питання до творів Л. Глібова «Хто розмовляє?», «Хто сестра і брат?», «Квіткове весілля»; підготуватися до аналізування цих поезій, оформити малюнки до них.
Картки «Химерний, маленький», «Що за птиця?»
Картка № 1
а) грав на бандурі;
б) ходив;
в) просин.
Картка № 2
а) виникли певні ускладнення, але пізніше відгадали;
б) так, рішення було віднайдено миттєво;
в) загадка здалася складною, відповіді не було знайдено.
Картка № З
1. Про що, на вашу думку, свідчить великий творчий доробок письменника (107 байок, понад 50 загадок, 14 акровіршів)? Власні міркування обґрунтуйте.
2. Чим пояснити те, що письменник зображує вареник (Л. Глібов «Химерний, маленький») як живу істоту?
3. В якому журналі друкувалися твори Л. Глібова для дітей?
а) «Вільне слово»;
б) «Малятко»;
в) «Дзвінок».
Картка № 4
1. Прокоментуйте подані рядки твору Л. Глібова «Квіткове весілля», висловлюючи свою думку щодо цього:
Тільки й щастя, тільки й жити,
Покіль буде сонце гріти,—
Пов'янем колись!
а) смаковими якостями;
б) стрункістю і красою;
в) вмінням захистити себе від будь-яких шкідників.
Картка № 5
а) Будяк;
б) Мак;
в) Гусак.
Картка № 6
а) сороки;
б) діточок;
в) осоки.