Тема: Леся Воронина – сучасна письменниця, авторка багатьох книг для дітей. «Таємне товариство боягузів, або засіб від переляку №9». Фантастична, романтична повість про виховання гідності та мужності
Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю сучасної української письменниці, авторки багатьох книг для дітей Лесі Ворониної; почати ознайомлення змісту пригодницько-фантастичної повісті письменниці (I-ХІІ розділи), звернути увагу на особливості сюжету та композицію; розвивати творчу уяву школярів, логічне мислення, пам’ять, увагу; грамотно висловлювати власні думки; сприяти формуванню позитивного світогляду; виховувати почуття поваги до творчості Лесі Ворониної, прагнення до самовдосконалення та самореалізації в ім’я добра.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Теорія літератури: сюжет.
Обладнання: портрет Лесі Ворониної, текст повісті, підручник, презентація, бук-трейлер
Методи та прийоми роботи: метод «Мікрофон», «Гронування», бліц-опитування, мето «Фішбоун», «Випереджувальні завдання», «Питання до змісту»
Епіграф уроку:
Усі ми маємо страхи.
Але в тих, хто дивиться їм в обличчя, є ще й мужність.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Пам*ятай:
Голова - щоб слухати.
Вуха - щоб чути.
Очі - щоб усе бачити.
Руки - щоб їх піднімати.
Серце - щоб усе відчувати і сприймати.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку, обговорення епіграфу уроку.
ІV.Мотивація навчальної діяльності учнів
Екскурсія до «Станції «ДЧЦМЗ» (Для чого це мені знадобиться).
V. Актуалізація опорних знань учнів.
Інтелектуальна розминка.
Що для вас страх? Як бачите його ви?
(перегляд презентації)
Чи боягузтво і страх тотожні поняття?
Згадайте, що називається повістю (Епічний прозовий твір (рідше віршований), який характеризується однолінійним сюжетом, а за широтою охоплення життєвих явищ і глибиною їх розкриття посідає проміжне місце між романом та оповіданням)
А що таке пригодницька повість? (це розповідний прозовий твір, у якому описуються незвичайні або небезпечні події, сюжет розвивається швидко, є інтрига, діють яскраві персонажі.)
VІ. Засвоєння нового матеріалу
Діти, сьогодні на уроці ми з вами познайомимося з пригодницькою повістю Лесі Ворониної «Таємне товариство боягузів, або засіб від переляку №9». Це не просто повість чи казка, у якій добро перемагає зло, це твір, героєм якого може стати кожний з вас. Я вважаю, що у кожного з нас є власні страхи. Саме ця повість показує, як їх можна здолати. Головний герой – Клим, хлопчик вашого віку, який завдяки відвазі та сміливості зміг переборти свої страхи та врятувати себе, родину, і, можливо, увесь світ.
Отже, сьогодні на уроці ми вирушимо у надзвичайну подорож пригодницькою повістю Лесі Ворониної. Та перед тим як почати мандрівку, давайте ознайомимося з біографією письменниці. У нас є учні, які підготували повідомлення про життя та творчість цієї дивовижної жінки.
Життєпис
Народилася 21 березня 1955 року в Києві.Онучка українського письменника Прохора Воронина. 1979 року закінчила філологічний факультет Київського університету (заочний відділ).
За роки навчання встигла попрацювати кур'єром у Спілці письменників України, лаборантом у школі, електромонтером на деревообробному комбінаті, екскурсоводом у Музеї народної архітектури та побуту в Пирогові та на багатьох інших роботах. Мандрувала Україною автостопом та Польщею на байдарках (це були спливи по Мазурських озерах, польських річках і річечках). Дружина Євгена Гуцала. З 1987 до 1991 року — редактор відділу літератури та мистецтва журналу «Україна». З 1991 року працює у дитячому журналі «Соняшник». З 1997 року паралельно з роботою в журналі «Соняшник» працювала коментатором у Національній радіокомпанії України. Автор і ведуча культурологічних програм «Українська культура сьогодні і завжди», «Мандрівець», «Відлуння тисячоліть». Основна тема передач — сучасний стан української мови та культури. У жовтні 1994 — березні 1995 на запрошення Міністерства освіти провінції Альберта (Канада) та Канадського інституту українських студій поїхала до Едмонтона, де взяла участь в підготовці освітнього проекту «Мова» для двомовних україно-англійських шкіл провінції Альберта.Нині — ведуча програм на Радіо Культура. На початку 2011 року очолила щойно створене дитяче видавництво «Прудкий равлик».
Творчість
Найпопулярніші дитячі твори письменниці — збірка повістей «Суперагент 000.» («У пащі крокодила», «Пастка у підземеллі», «Таємниця підводного міста», «У залізних нетрях», «Таємниця золотого кенгуру»), пригодницькі повісті «Пригоди голубого папуги», «Хлюсь та інші», «Таємниця Чорного озера». Літературні псевдоніми: Гаврило Ґава, Ніна Ворон, Олена Вербна. Під псевдонімом Гаврило Ґава написала понад сто сюжетів коміксів, що впродовж 13 років з'являлися на сторінках журналу «Соняшник».
Перекладає з польської мови (твори Станіслава Лема, Славомира Мрожека, Анни Ковальської, Анни Карвінської, Гелени Бехлерової та інші).
У 2014 році упорядкувала вірші чоловіка Євгена Гуцала в книжці «Зайці в полі варять борщ», що вийшла у Видавництві Старого Лева.
Цікаві факти
Народилася Леся Воронина (Вороніна Олена Анастасіївна) 21 березня 1955 року в Києві в письменницькій родині. Назвали дівчинку Лесею на честь великої письменниці Лесі Українки. Її дід Прохор Воронін був письменником, тато – художником-оформлювачем і реставратором, а мама – перекладачем художніх творів.
Вдома у них завжди було багато книг. Отож, книжки для маленької Лесі були цілим світом.
Леся рано навчилася читати, а згодом і сама почала вигадувати різні цікаві історії, адже росла досить кмітливою, веселою фантазеркою.
Для публікації власних творів використовувала такі псевдоніми: Гаврило Ґава, Ніна Ворон, Олена Вербна, Сестра Лесич.
У юності захоплювалася східними двобоями та йогою.
Весела і товариська Леся була лідером серед однолітків. Однокласники дуже любили слухати її кумедні побрехеньки.
1972 року Леся Воронина вступила на заочне відділення філологічного факультету Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка, закінчивши його 1979 року.
За роки навчання вона працювала кур’єром у Спілці письменників України, лаборантом у школі, навіть електромонтером на деревообробному комбінаті, а також екскурсоводом у Музеї народної архітектури та побуту в Пирогово (етнографічний музей просто неба на південній околиці Києва) та на інших роботах.
Перші казки Леся Воронина написала для сина Євгена, щоб якось втихомирювати досить рухливого і веселого хлопчика.
Леся Воронина мандрувала автостопом Україною та на байдарках – Польщею.
VІІ. Робота з теоретичним матеріалом
Добре, ви усі молодці. Перед тим, як ми поринемо у подорож, пропоную вам ознайомитися та записати у зошит основний теоретичний матеріал.
Сюжет - ланцюг подій у творі, через які письменник розкриває характери персонажів і зміст твору.
Композиція – це про те, як розташовані елементи тексту, що відображають різні стадії розвитку дії.
Пролог – вступний текст, яким починається твір, що випереджає основну історію.
Експозиція – передісторія, що лежать в основі художнього твору. Як правило, в експозиції наводиться характеристика основних персонажів, їх розстановка до початку дії, до зав’язки.
Зав’язка дії – це подія, яка стає початком дії. Зав’язка або виявляє вже наявне протиріччя, або створює, «зав’язує» конфлікти. Наприклад, в історії про Гаррі Поттера зав’язкою є лист-запрошення з Хогвартса, яке отримує герой і завдяки якому дізнається про те, що він – чарівник.
Основна дія, розвиток дій – події, які вчиняють герої після зав’язки, які передують кульмінації.
Кульмінація (від латинського culmen – вершина) – найвища точка напруги в розвитку дії. Це найвища точка конфлікту, коли протиріччя досягає найбільшої межі і виражається в особливо гострій формі. В першій історії про «Гаррі Поттера» – сцена перемоги над Волан-де-Мортом.
Розв’язка – результат конфлікту. Це підсумковий момент в створенні художнього конфлікту. Розв’язка в книзі «Гаррі Поттер» – остаточна перемога над Волан-де-Мортом.
Епілог (від грецького epilogos – післямова) – завжди робить висновок, закриває твір. В епілозі розповідається про подальшу долю героїв, про те, як змінилися їхні характери і поведінка.
Експозиція. У повісті експозиції немає, твір починається із зав'язки.
Зав'язка. Непримиренні стосунки головного героя із Сашком Смиком.
Розвиток дії. Злочин біля банку, проникнення хлопчиків до кабінету директора банку, контакт із синьомордами.
Кульмінація. Передавання полотняного мішечка в центрі космічних прибульців і розпорошування насіння з вершини зрізаної піраміди.
Розв'язка. Подолання космічних прибульців і повернення машини часу додому.
Метод «Мікрофон»
метод «Гронування»
Так, молодці. Ви з легкістю впоралися із запитаннями. Давайте тепер з вами згрупуємо герої твору. Ми разом із вами утворимо дві групи герої: головні та другорядні. Поїхали.
Головні
Другорядні
Робота з підручником.
Систематизація знань.
Метод «Фішбоун»
Діти, давайте з вами систематизуємо ваші знання про композицію твору.
Повертаючись до твору. Чи можете ви назвати Клима боягузом?
Як би вчинили ви, аби опинилися на місці головного героя?
VII.Оголошення результатів уроку. Оцінювання.
У кожного з вас є стікери. Виберіть той, який найбільше описує ваш стан протягом уроку та оцінює ваші знання.
IX.Домашнє завдання
Дочитати твір до кінця. Намалювати прибульців, якими ви їх бачите.