Конспект уроку
з історії України
для 11-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Література. Архітектура. Мистецтво. Музика та кінематограф
Мета: створити умови для розуміння особливостей розвитку культури та мистецтва України у повоєнний період; охарактеризувати творчий доробок українських митців; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки; удосконалювати навички роботи в парах, малих групах, вміння працювати з текстом підручника та Інтернет-ресурсами; формувати повагу до історичного минулого України.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати, пов’язані з темою уроку;
-
застосовувати та пояснювати на прикладах терміни та поняття;
-
характеризувати творчий доробок українських митців;
-
висловлювати власну думку щодо впливу ідеології на розвиток культури.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, карти, відеоматеріали, Інтернет-ресурси, роздатковий матеріал.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Тестування у форматі «Так – Ні».
-
Довоєнну шкільну мережу було відновлено вже у 1948 р. –
-
Учні не могли відвідувати школу через голод та нестачу одягу. +
-
Головна вада тогочасних шкіл – заідеологізованість. +
-
Було впроваджено обов’язкову восьмирічну освіту. –
-
У повоєнні роки з’явився Чернівецький медичний університет. +
-
У 1946 р. директором Академії наук УРСР став Олександр Палладін. +
-
Олександр Палладін вивчав біологічні процеси старіння. –
-
У 1967 р. О. Палладіна вшанували як патріарха світової нейрохімії. +
-
Розробка малої електронної обчислювальної машини належить О. Богомольцю. –
-
Володимира Філатова ще в 1938 р. одним із перших у світі провів успішну операцію з пересадки рогівки ока. +
-
Вчені-генетики та викладачі біології за свої наукові погляди зазнавали переслідувань з боку влади. +
-
Кібернетика буда проголошена «буржуазною лженаукою». +
-
Взаємоперевірка.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Ребус.
-
Пригадайте долю цього літературного твору.
-
За що його автора було засуджено?
-
Які ще твори зазнали критики?
-
Сьогодні ми познайомимося з творчістю українських письменників та художників повоєнного періоду.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Поетична хвилинка.
-
Прослухайте вірш Максима Рильського «Троянди і виноград».
https://www.youtube.com/watch?v=h6i6N2dKDwM
-
Чим ця поезія відрізняється від тогочасної літератури?
-
Чому поети та письменники не могли відкрито писати лише такі твори?
-
Яка тематика переважала у творах повоєнного періоду?
-
Як держава втручалася у творчу діяльність митців?
-
Перегляд відеоролику.
https://www.youtube.com/watch?v=FTDSsd4iRbA
-
Пригадайте, як цензура рекомендувала переписати сценарій фільму.
-
Перегляньте фрагмент фільму.
-
Що ми можемо сказати про нього?
-
Чи змінився б образ поета, якби цензура СРСР дозволила знімати його первинний варіант?
-
Робота в парах.
-
Оберіть один фрагмент історичного джерела із запропонованих у підручнику.
-
Визначте, які епізоди (картини) не сприйняла влада. Чому саме ці?
-
Чому твори вимагали доопрацьовувати, а не просто забороняли?
-
Чому обмеження свободи творчості стосуються не самих лише митців, а загалом прав людини?
-
Як пропоновані доопрацювання мистецьких творів характеризують політику влади в галузі культури?
-
У загальному колі обміняйтеся думками про те, що спільного і чим відрізняється
-
загальний тон зауважень.
-
Вправа «Картинна галерея».
-
Пропоную вам прогулянку картинною галереєю митців повоєнного часу.
-
Уважно розгляньте зображення.
-
Спробуйте визначити спільні риси у картинах.
-
Що на вашу думку вплинуло на їх авторів?
-
Визначте основний жанр, у якому творили митці.
-
За допомогою підручника з’ясуйте, чому картина Т. Яблонської «Хліб» стала найпопулярнішою картиною того часу.
(Тетяна Яблонська)
(Сергій Григор’єв. Обговорення двійки, Повернувся)
-
Перегляд відеоролику.
https://www.youtube.com/watch?v=jbqMX4qJc28
-
З якими труднощами довелося боротися Катерині Білокур?
-
Чому батьки були проти захоплення доньки?
-
Чому вони змінили своє рішення?
-
Чому українською художницею захоплювався Пікасо?
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Розподіліть прізвища історичних діячів відповідно до культурних сфер та науки.
Література
|
Наука
|
Образотворче мистецтво
|
Музичне та театральне мистецтво
|
Кіно
|
|
|
|
|
|
О. Гончар, В. Філатов, В. Сосюра, О. Богомолець, О. Довженко, О. Вишня, С. Лебедєв, Ю. Яновський, М. Гришко, М. Петровський, Т. Яблонська, В. Костецький, С. Григор’єв, Г. Верьовка, К. Данькевич, О. Палладін, К. Білокур.
-
Підсумки уроку.
-
Анекта.
На уроці я працював
Своєю працею на уроці я
Урок для мене видався
За урок я
Мій настрій
Матеріал уроку для мене був
Домашнє завдання мені здається
|
Активно/пасивно
Задоволений/незадоволений
Коротким/довгим
Стомився/не стомився
Зрозумілий/незрозумілий
Корисний/некорисний
Цікавий/нудний
Легкий/важкий
Цікавий/нецікавий
|
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати с. 55 – 59 підручника.