Конспект уроку
з історії України
для 11-го класу
Підготувала учитель історії
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ст.»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. ХХ з’їзд КПРС. Микита Хрущов
Мета: показати історичне значення ХХ з’їзду КПРС; визначити роль М. Хрущова в процесі десталінізації; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки; удосконалювати навички роботи в парах, малих групах, вміння працювати з текстом підручника та Інтернет-ресурсами; формувати повагу до історичного минулого України.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати дати, пов’язані з темою уроку;
-
застосовувати та пояснювати на прикладах поняття та терміни;
-
визначати історичне значення ХХ з’їзду КПРС;
-
аналізувати роль М. Хрущова в процесі десталінізації;
-
висловлювати власні судження щодо діяльності М. Хрущова.
Тип уроку: засвоєння нових ЗУН.
Обладнання: підручник, карти, відеоматеріали, Інтернет-ресурси, роздатковий матеріал.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Актуалізація опорних знань.
-
Вправа «Справа Сталіна».
-
Оберіть факти, дати та терміни, що стосуються життя та політичної діяльності Й. Сталіна та зберіть їх у папку, створивши «Справу Сталіна».
-
Коротко прокоментуйте кожну з них.
Демократія; Голодомор 1932 – 1933 рр.; диктатура; терор; колективізація; 1953 р.; 1878 р.; культ особи; цензура; генеральний секретар КПРС; «Коба»; Пакт Молотова-Ріббентропа; «Закон про п’ять колосків»; 1870; 1924; Лютнева революція; свобода слова; русифікація; українізація; радянізація; депортації.
-
Складіть коротку розповідь за планом.
-
Смерть Й. Сталіна.
-
Поділ влади після смерті Й. Сталіна.
-
Наступник Й. Сталіна.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Ребуси.
Відлига Лібералізація
-
Чи знайомі вам слова-відгадки?
-
Як ви можете застосувати поняття «відлига» у політичній сфері?
-
Зачитайте визначення понять у підручнику на с. 70.
-
Визначте основну характерну ознаку періоду десталінізації в Україні. (Пом’якшення)
-
З чим це пов’язано? (Зі зміною влади)
-
Сьогодні ми починаємо знайомитися з періодом історії України, що отримав назву десталінізації. З’ясуємо з чого почалася політична кар’єра Микити Хрущова та значення його діяльності даного періоду.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота з текстом підручника за варіантами.
-
Опрацюйте матеріал підручника та виконайте завдання.
1-й варіант
-
Заповніть таблицю «ХХ з’їзд КПРС»
ХХ з’їзд КПРС
|
Дата проведення
|
14 – 25 лютого 1956 р.
|
Значення
|
-
виступ М. Хрущова із закритою доповіддю «Про культ особи Й. Сталіна та його наслідки»; засудження культу особи;
-
критика сталінської політики як хибної та злочинної через організацію масових репресій, депортацію народів, використання незаконних методів слідства;
-
визначення початком злочинної політики 1934 р.
|
2-й варіант
-
Заповніть таблицю «Доповідь М. Хрущова»
Доповідь М. Хрущова
|
Назва
|
«Про культ особи та його наслідки»
|
Основні положення
|
-
засудження культу особи Сталіна;
-
викриття сталінських злочинів;
-
критика сталінського режиму.
|
Значення
|
Початок десталінізації та лібералізації суспільства
|
-
Робота в малих групах.
-
Опрацюйте біографічну довідку Микити Хрущова.
1-ша група.
-
Сформулюйте короткі тези, що відповідають на питання «Що робив?»
2-га група.
-
Сформулюйте короткі тези, що відповідають на питання «Який?»
3-тя група.
-
Випишіть іменники, що допоможуть під час розповіді про Микиту Хрущова.
-
Перегляд відеоролику.
https://www.youtube.com/watch?v=_X4yuaCR2Dk
-
Чим запам’ятався Микита Хрущов?
-
Доведіть фактами, що М. Хрущов був диктатором.
-
Якою була реакція присутніх у залі на доповідь Хрущова? Чому вона була саме такою?
-
Який особистий мотив мав Хрущов?
-
Чого прагнув Микита Хрущов?
-
Чому основним продуктом Хрущов обрав кукурудзу?
-
Які особисті риси були притаманні М. Хрущову?
-
Висловіть та аргументуйте власну думку щодо діяльності політика.
-
Робота в парах.
-
Опрацюйте історичне джерело на с. 72 підручника.
-
Проаналізуйте його за запитаннями.
-
Які факти свідчать про особисту відповідальність Сталіна за масові репресії?
-
Чому в доповіді акцентовано на хворобливій недовірливості й підозріливості вождя?
-
Як ви можете пояснити той факт, що чимало партійних осередків сприйняли текст доповіді як наклеп на радянську владу?
-
Що в тексті документа свідчить про те, що «розвінчання культу особи» Хрущовим було тактичним кроком, потрібним для утвердження на вершині влади?
-
Сформулюйте одне-два власних запитань до джерела.
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Аналіз історичних джерел.
-
Опрацюйте історичне джерело.
Зі спогадів делегата ХХ з’їзду КПРС В. Семичасного:
«Спочатку панувала мертва тиша… розповідь про те, що робили Сталін і його оточення, викликала в залі галас. Але це не були заперечення, а, скоріше, природна людська реакція».
-
Дидактична гра «Ти мені – я тобі».
Учні по черзі задають питання один одному.
-
Підсумки уроку.
-
Вправа «Займи позицію».
-
Проаналізуйте твердження «Промова Микити Хрущова започаткувала початок нової ери у політиці СРСР» та займіть власну позицію. Аргументуйте її.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати с. 70 – 72 підручника.