Бобровницька Наталія Вікторівна,
вчитель української мови і літератури
Житомирської ЗОШ № 10,
кандидат філологічних наук
Урок української літератури в 7 класі
Тема. ЛРК № 1. Пісенне багатство Житомирщини
Мета: ознайомити учнів з пісенним багатством Житомирщини; розвивати комунікативні вміння; виховувати повагу до культурного надбання рідного краю.
Типу уроку: комбінований
Використані джерела:
1. Бобровницька Н. В. Особливості віршування народних пісень (за збіркою «Пісні рідного села», уклад. А. Путь). Народознавчі зошити. 2013. № 4 (112), липень-серпень. С. 718-721
2. Бобровницька Н. В. Специфіка віршування українських народних пісень (за збірками «Пісні рідного села», уклад. А. Путь; «Народні пісні Житомирщини (З колекцій збирачів фольклору)», уклад. Л. Єфремова). Вісник Запорізького національного університету: Збірник наукових праць. Філологічні науки. Запоріжжя: Запорізький національний університет, 2014. № 1. 298 с. С. 12-20
3. Зразковий аматорський фольклорний ансамбль «Джерельце» Житомирського обласного Центру народної творчості [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://www.tvorchist.com.ua/pages_55.html (Дата звернення: 11. 09. 2021 р.)
4. Народні пісні Житомирщини (з колекцій збирачів фольклору) / Упоряд. та вступ. стаття Л. О. Єфремової; НАН України, ІМФЕ ім. М. Т. Рильського. К. : Наук. думка, 2012. 723 с. : ноти, карти.
5. Народні та зразкові аматорські фольклорні колективи Житомирщини [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://dostup.pravda.com.ua/request/17802/response/29700/attach/3/attachment.doc (Дата звернення: 11. 09. 2021 р.)
6. Пісні рідного села / Упоряд. А. Путь. К. : Мистецтво. 1987. 151 с.
7. Поліський академічний ансамбль пісні і танцю «Льонок» ім. Івана Сльоти [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://filarmonia.zt.ua/poliskij-akademichnij-ansambl-pisni-i-tancyu-lonok-im-ivana-sloti/ (Дата звернення: 11. 09. 2021 р.)
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Прекрасний край життя і миру
Заплів ти щастя у вінок
З душею, з піснею, зі словом,
І сяйвом посмішок жінок
Олег Мельник
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Бесіда за питаннями:
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку.
Бесіда за питаннями:
(1. За місцевою легендою місто започатковано близько 884 року, і свою назву одержало від імені руського дружинника київських князів Аскольда та Діра – Житомира, що нібито відмовився служити Олегу, сховався у лісах і оселився на високій скелі при злитті рік Кам'янки і Тетерева. Згодом над глибоким урвищем над Кам’янкою збудували дерев'яний замок.
2. Інша легенда свідчить, що древнє городище – майбутній Житомир – виникло як центр племені житичів, що входило у племінний союз древлян. Назва міста – мир житичів, як і самого племені, основним заняттям якого було хліборобство, виникла від важливої в цьому краї культури – жита, що культивується тут із незапам'ятних часів. Є свідчення про те, що в давнину навіть у центрі міста сіяли жито, ячмінь. Про місто говорили: «мир і жито», «мир житичів». Можливо також, що Житомир – це скорочена форма від слова «животомир», тобто символ мирного спокійного життя).
- У Житомирській області існує велика кількість фольклорних колективів. Про найвідоміші з них дехто з Вас сьогодні готував повідомлення (Повідомлення учнів про Народні та зразкові аматорські фольклорні колективи Житомирщини. Зразковий аматорський фольклорний ансамбль «Джерельце» Житомирського обласного Центру народної творчості. Поліський академічний ансамбль пісні і танцю «Льонок» ім. Івана Сльоти).
ІV. Основний зміст уроку
Розповідь вчителя (презентація про пісні Житомирщини)
Найбільш правдиво народнопісенне мистецтво деревлян на території Житомирщини представляють календарно-обрядові та родинно-обрядові пісні. У колядках і щедрівках зображено основні життєві цінності переважно сільського населення краю.
Календарні вірування древлян яскраво представлені й у системі народних обрядів, зокрема у закликанні весни.
Найбільший інтерес викликають жнивні пісні Житомирщини, у яких найкраще збереглися давні мотиви зажинок, жнив та обжинок.
Чимало зафіксовано й весільних пісень.
Серед соціально-побутових на Житомирщині побутують козацькі та чумацькі, рекрутські й солдатські, наймитські й заробітчанські, історичні, невільницькі тощо.
Зафіксовано на території Житомирщини й колискові та дитячі речитативи, балади, необрядову лірику, жартівливі й танцювальні пісні.
На Житомирщині фіксували народні пісні такі видатні діячі культури й мистецтва, як М. Лисенко, Леся Українка, К. Квітка, О. Маркович, Т. Рильський, В. Верховинець, А. Конощенко, М. Гайдай та ін.
V. Підсумок уроку
Бесіда
VІ. Домашнє завдання
Повторити весь матеріал по соціально-побутових піснях та коломийках. Підготуватися до контрольної роботи.