Літературне читання 2 клас
Тема: Кожна пригода – до мудрості дорога .
Ніна Даценко «Зниклий мішок»
Мета:
• формування предметних компетентностей:
• формування ключових компетентностей:
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: предметні ілюстрації, мультимедійний супровід, цеглинки Лего, кубик Блума .
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання. Психологічне налаштування на урок у колі.
Гра «Спіймай настрій»
- Добрий день, усміхнені личка! Я рада вітати вас у нашому затишному класі. Погляньте на мене, на
друзів, погляньте вліво, вправо, поверніться й один одному посміхніться, «зніміть» посмішку зі свого обличчя долонею та киньте своєму сусідові. Спіймайте посмішку сусіда — прикрасьте нею своє обличчя .
Хвилинка фантазії. Вправа «Сторітеллінг»(звучить мелодія із м/ф «Лускунчик»)
- Уявімо собі, що ми опинилися у дивному чарівному лісі перед таємничим прекрасним палацом. Як ви думаєте, що в середині палацу, хто там проживає, кого ви там хотіли б побачити?
- А з яким настроєм ви туди зайдете? (діти зображують на смайликах свій настрій).
Об’єднання в групи (прикріплюють смайлик і беруть паличку зі стаканчика, об’єднуються за кольором )
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку. Обґрунтування навчання.
- Щоб потрапити до казки, потрібно виконати ряд завдань.
А) Робота в групах . Гра «Доповни прислів’я і прочитай з потрібною інтонацією», пояснити, як розумієте прислів’я:
І група - «Доброго шануй, а злого … (не шкодуй)»– прочитати з окличною інтонацією повільно.
ІІ група - «Не одежа красить людину, а добрі …( вчинки)»– прочитати з питальною інтонацією скоромовкою
ІІІ група – «Доброму гостю господар.… (радий)» - прочитати з питальною інтонацією
VІ група – «Роблячи зло, на добро … ( не сподівайся)».
– прочитати з розповідною інтонацією у звичайному темпі
Б) Вправа «Мозковий штурм» Повторення про казку, види казок
- Пригадайте, а хто складає казки?
- Якими бувають казки в залежності від того, хто їх склав? (народні, літературні або авторські)
- Наведіть приклади народних авторських казок ( яка група більше)
Повідомлення теми і завдань уроку.
А) Відгадування загадок. Слова-відгадки записати на листочку.
І група
Як надворі стане темно,
Він приходить потаємно.
Ще ніхто його не бачив,
Та у ліжечка дитячі
Він кладе під подушки
Подарунки і книжки. (Святий Миколай)
ІІ група
З нетерпінням ми чекаєм,
Таємниця є для нас.
Ніхто наперед не знає
В який він прийде час. (Святий Миколай)
ІІІ група
Цей добрий чоловік
У грудні, раз у рік
До хати завітає,
Чемних дітей вітає,
Дарунки залишає. (Миколай)
VІ група
Цей святий вночі прийде,
Подарунки покладе.
В грудні зустрічі чекай.
Звуть святого… (Миколай).
ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1. Робота над заголовком казки. Вправа «Передбачення»
- Прочитайте назву казки, як ви її розумієте?
- Як ви гадаєте, про що йтиме у казці з такою назвою?
2. Первинне сприймання учнями змісту казки.
Вправа «Кероване читання»
І частина - (вчитель читає до слів «… Вибіг на двір і побачив….»)
ІІ частина - (вчитель читає до слів «… а неслухняним - різочку.»).
ІІІ частина - (вчитель читає до слів «… -відповів Миколай.»)
ІV частина – Прочитайте останній абзац.
- Що з’явилось у Миколая?
3. Перевірка емоційного сприймання змісту.
- Чи сподобалась казка? Що здивувало? Вразило?
- Чи справдилися ваші очікування щодо змісту казки?
- Яке прислів’я підійде до нашої казки?
4. Фізкультхвилинка
https://www.youtube.com/shorts/vxLQ8zP6A_0
5. Словникова робота
Інопланетянин – житель іншої планети у Всесвіті — не Землі.
Полинули – легко, плавно полетіти
Упорався – надати кому-небудь належного вигляду, задовольнити його потреби; довести до ладу що-небудь, зробити порядок десь, у чомусь.
6. Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту.
А) Читання учнями ланцюжком до слів «і вийшов зелений інопланетянин.»
Читання повертаючи підручник щоразу, коли дзвенить дзвіночок.
Читання ( до кінця казки) – буксиром
Б) Аналіз тексту з елементами вибіркового читання
- Хто є дійовими персонажами казки?
-Яка історія сталася з Миколаєм?
-Що було на початку і вкінці твору?
-Скільки разів повторилось у тексті ім’я Миколай ?
7. Метод «Ґронування»
8. Робота в групах. Стратегія «Карусель»
Коли? – Коли приходить до діток святий Миколай?
Куди? - Куди збирався святий Миколай? Куди разом відправились Миколай з інопланетянами?
Що трапилося? - Що трапилося у Миколая, коли він повернувся в кімнату?
Хто? –Хто вкрав мішок з подарунками?
Де?– Де взялися інопланетяни?
Який? – Який подарунок чекав на слухняних діток, а який - на неслухняних?
Звідки? Звідки Миколай знав кому різочку, а кому цукерки?
Чому? – Чому інопланетяни запросили Миколая до своїх діток?
Скільки? – Скільки разів повторилось у тексті ім’я Миколай ? (8 разів)
Як? – Як ти почуваєшся, читаючи цей твір?
Що? – Що було на початку і наприкінці твору?
8. Читання тексту
-вчитель разом учнями (учитель починає речення – учні дочитують усі разом)
-читання «Ланцюжком» називаючи наступного читця.
9.Дискусія з використанням графічного організатора.
ТАК НЕ ЗНАЮ НІ
●________________●_________________●
Потім діти об’єднуються в групи залежно від їх вибору «Так», «Ні», «Не знаю» і аргументують свій вибір
ІІІ. Рефлексія
1. Вправа «Мікрофон»
- З якою казкою ознайомились?
- Хто її автор?
- Назвіть герої цієї казки.
- Про що говориться в зачині? Основній частині? Кінцівці?
- Що уславлюється в цій казці?
2. Самооцінювання
- Закінчити речення:
• На уроці я дізнався…
• Я працював на повну силу
• Я працював мало, але…
• Я навчився…
3.Кубик Блума.
Назви. Назвіть казку, яку вивчали на уроці.
Поясни. Поясніть,як розумієте назву казки.
Чому Чому Миколай не всім приносить солодощі?
Запропонуй Запропонуйте свою назву до казки.
Поділись. Поділіться цікавинками, що почули на уроці.
Подумай. Подумайте та назвіть свій добрий вчинок.
4. Заключне слово вчителя
Ми починали урок з визначення настрою. Який настрій у вас в кінці уроку? Позначте. Чи змінився ваш настрій? Наш урок пройшов немарно і приніс радість від отриманих нових знань.
Швидко спливають хвилини –
От і прощання пора.
Я на прощання всім зичу
Щастя, здоров’я й добра