Урок відповідає сучасним вимогам.На уроці використано різні методи і прийоми навчання - фронтальне опитування,індивідуальна робота, диференційовані завдання, робота в парах та інші.При роботі над новим матеріалом проведено різні види читання.Протягом уроку діти з любов'ю і цікавістю читали вірші Т. Г. Шевченка.При перегляді презентації перед очима учнів поставали яскраві картини української природи.
Дем’янівська ЗОШ І-ІІ ступенів
Урок літературного читання
у 4 класі з розділу:
«Поетична світлиця»
Підготувала
вчитель молодших класів
Железняк Г.П.
Мета: Слайд 1.
• продовжити ознайомлення із творчістю Т.Шевченка;
• вчити аналізувати прочитане; збагачувати словниковий запас учнів;
• розвивати мислення, мову, пам’ять, удосконалювати навички виразного читання;
• виховувати повагу та інтерес до творчості українського письменника Т.Г. Шевченка,любов до батьківщини, бережливе ставлення до природи.
Обладнання: портрет Тараса Шевченка; комп’ютер, музичний запис пісні «Зоре моя вечірняя…» на слова Шевченка; презентація «Тарас Шевченко», аркуші паперу, фарби.
Хід уроку
І. Організаційна частина
ІІ. Мовна розминка Слайди 2-4.
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку
Хвилинка поезії
- Чий портрет у кожній хаті –
І у бідній, і в багатій –
Прикрашений рушниками,
Вишитими руками мами?і
(Портрет Шевченка)
Вчитель:- Наш урок незвичайний, присвячений він Т.Г.Шевченку.
Щовесни, коли тануть сніги
І на рясті просяє веселка,
Повні сил і живої снаги,
Ми вшановуєм пам’ять Шевченка.
Ми нарвем квіточок
Й за нашим звичаєм
Сплетемо віночок,
Портрет заквітчаєм.
Тоді заспіваєм
На повнії груди,
Нехай люди знають,
Що Шевченка любим.
(На дошці портрет Кобзаря, уквітчаний квітами і рушниками).
Відповіді на запитання.Слайд 5.
- Як у народі називали Шевченка? (Кобзарем)
- Чому?
- Як називається збірка поезії Тараса Шевченка?
- Крім «Кобзаря», якого знає увесь світ, важливою сторінкою в житті поета було видання «Букваря южноруського». У книжці всього 24 сторінки, але кожна з них цікава. Це і алфавіт, і математичний матеріал, і молитви. Багато творів для дітей написав Тарас Шевченко. І сьогодні на уроці ми познайомимось з деякими з них.
- Скажіть, які таланти мав Тарас Шевченко?
Учень
Був це хлопець кмітливий,
Чесний і справедливий,
Любив дуже читати,
А ще більше – малювати.
А ще любив малий Тарас
Вечірні зорі рахувати.
2. Перегляд презентації «Картини Тараса Шевченка» Слайди 6-9
- Яка картина вас найбільше вразила?
- Яка подія на ній зображена?
- Який настрій викликає ця картина? Чому?
ІV. Робота над новим матеріалом
Опрацювання вірша Т.Шевченка «Встала й весна, чорну землю…».
1. Виразне читання вірша вчителем.
- Про що цей вірш?
- У вигляді кого зобразив поет весну?
2. Словникова робота. Слайд 10
Укрила рястом
встала барвінком
розбудила соловейко
уквітчала жайворонок
3. Повторне читання вірша учнями.
- Які слова вірша допомагають уявити весну як живу істоту?
- Чому земля сонна?
- Як весна змінила сонну землю? Прочитайте.
- Прочитайте, хто радо зустрічає землю, «убрану весною».
- Які малюнки ви б намалювали до вірша?
Фізкультхвилинка.
Пташка високо літає,
Зайчик високо стрибає,
Тихо лис десь пробіжить,
Їжачок в траві сидить,
Десь в барлозі спить ведмідь.
Всіх звіряток цих любіть.
Опрацювання вірша Тараса Шевченка «Вранці».
Опрацювання вірша Т.Шевченка «Зоре моя, вечірняя…»
1. Пошукова робота учнів.Історія написання вірша.
Були в житті Тараса Шевченка часи, коли він перебував дуже-дуже далеко від рідних місць, у далекій Орській фортеці. Туди його відправив на 14 років у заслання цар за його вірші та любов до України. Єдиною рослинністю тієї місцевості були колючі бур’яни та хирлява осока.
Шевченка огортав невимовний сум, коли він дивився на цю пустелю. Зрозуміло, після живописної української природи, зелених берегів Дніпра, мальовничих міст і сіл інакше і бути не могло.
І ось ця туга за батьківщиною, пов’язана зі згадкою про рідну природу, виливалась у сумні, але чудові вірші.
2. Слухання аудіозапису пісні «Зоре моя вечірняя…» з одночасним переглядом презентації «Українські пейзажі». Слайд 11-13
- Послухайте один із таких творів, з якого вийшла гарна, мелодійна пісня.
- Що ви уявили, слухаючи пісню?
- Який настрій викликала у вас ця пісня?
3. Читання вірша вголос.
- До кого звертається поет? Про що просив розказати поет? Чому просить «говорити тихесенько»?
- Поясніть вислів «веселочка воду позичає».
4. Гра «Хто краще?»
Конкурс найкращого декламатора.
Опрацювання вірша Т.Шевченка «Зацвіла у лузі червона калина…».
2.Заучування рядків вірша напам’ять.
V. Інтеграція: «Я і Україна» та образотворче мистецтво.
1. Бесіда
- Про калину ми багато знаємо. До якої групи рослин вона належить? (Це кущ). Слайд 14
- Які в калини листочки? Яку форму мають плоди калини? Які властивості має ця рослина? (Вона цілюща)
- Які цілющі рослини нашого краю ви знаєте? (М’ята, мати-й-мачуха, чабрець, ромашка, липа, шавлія, звіробій, череда).На дошці картинки цих рослин і діти розпізнають їх.
2. Робота в парах.
На парті завдання на аркуші: треба з’єднати стрілочками малюнок рослини з її назвою. Слайд 15
3. Виконання малюнка калини в техніці «прикладання пальчика».
- Зараз ми намалюємо кетяг цієї чудової рослини. (В учнів на партах лежать заготовки малюнків).
- Мокаючи вказівний пальчик у вологу червону фарбу, залишимо відбитки на папері – це будуть ягідки. Роботу виконуйте охайно. Ягідок чіпляйте густенько, щоб кетяг був великий, дорідний.
4. Демонстрація робіт.
VI. Підсумок.
- З якими віршами ми сьогодні познайомились на уроці?
- Роз’єднайте слова, прочитайте уривок з вірша Тараса Шевченка і вкажіть його назву. Слайд 16
Тихесеньковітервіє,степи,ланимріють,
Міжяраминадставамивербизеленіють.
Зацвілаулузічервонакалина,
Нібизасміяласьдівчина-дитина.
Розкажи,якзагороюсонечкосідає,
якуДніправеселочкаводуподичає…
- Чого вчать вірші Тараса Шевченка?
VІІ . Домашнє завдання:
Стор. 6-7 виразно читати вірші, вивчити один із віршів напам’ять.
І