Тема: Підсумковий урок за темою «Поетична світлиця»
Мета : узагальнити знання учнів про життєві та творчі шляхи українських поетів;
вдосконалити вміння виразно читати вірші; зв'язно висловлювати свої думки; збагачувати словниковий запас;
розвивати пам'ять, уяву, логічне мислення, увагу, зв'язне мовлення;
виховувати любов до поетичного слова, почуття гордості за Україну, сприяти національному вихованню.
Тема: Підсумковий урок за темою «Поетична світлиця»
Мета : узагальнити знання учнів про життєві та творчі шляхи українських поетів;
вдосконалити вміння виразно читати вірші; зв’язно висловлювати свої думки; збагачувати словниковий запас;
розвивати пам'ять, уяву, логічне мислення, увагу, зв’язне мовлення;
виховувати любов до поетичного слова, почуття гордості за Україну, сприяти національному вихованню.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Вчитель: Любі діти, добрий день!
Зичу праці і пісень,
А ще, друзі, всім бажаю
Сил, натхнення на весь день
Учні: Добрий день! Добрий день!
Дякуєм за побажання.
На урок берем з собою
Знання, вміння, навички й старання.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні наш урок читання буде незвичайний. Незвичайним він буде тому, що на протязі всього уроку ми будемо учасниками прес-конференції „Поетична світлиця”.
А чи ви знаєте, що означає слово „прес-конференція”? Це латинське слово і означає зібрання представників преси, радіо, телебачення, офіційно скликаних для представлення будь-якої важливої інформації.
На уроці прес-конференції ви будете:
Ведучою прес-конференції буду я.
Цей урок допоможе підсумувати і узагальнити знання про життєві та творчі шляхи відомих українських письменників, показати вміння виразно читати вірші.
ІІІ. Узагальнення здобутих знань.
1.Мовна розминка.
-для того, щоб чисто і правильно вимовляти слова, ми проведемо мовну розминку.
А) Чистомовка
Ші-ші-ші – я читаю вірші
Ті-ті-ті – збираю поезії зернята золоті
Ку-ку-ку – відпочину у зеленому садку
Ра-ра-ра – послухаю стогін Дніпра
Ами-ами-ами – заспіваю із дзвіночками
Ями-ями-ями – замилуюся гаями
Б)Із двох комплектів карток (один з прізвищами, інший з іменами) скласти повні імена поетів.
1.Шевченко 1. Іван
2. Рильський 2. Леся
3. Українка 3.Тарас
4. Тичина 4. Павло
5. Франко 5. Максим
2.Працює група літературознавців.
Повідомте про життєві та творчі шляхи відомих українських поетів
А) Тарас Шевченко
Тарас Григорович Шевченко народився 9 березня 1814 року у селі Моринці на Черкащині в сім’ї кріпака Григорія Шевченка.
Світлі дні дитинства були недовгі. Коли малому Тарасику виповнилося 9 років, померла його мати. На 12 році Тараса спіткало нове горе – раптово помер батько.
Залишившись сиротою, був недоглянутим та беззахисним. Був козачком пана Енгельгарда.
У 17 років почав навчання у Академії мистецтв у Петербурзі, де став художником і вільною людиною.
У 1840 році вийшла в світ книга віршів „Кобзар”. За бунтівливі вірші Шевченка жорстоко покарали: 10 років солдатської муштри на засланні.
Помер 10 березня 1861 року. Похований на Україні в місті Каневі на Чернечій горі.
Б) Леся Українка.
Відома українська поетеса Леся Українка – Лариса Петрівна Косач-Квітка – народилася 25 лютого 1871 року в місті Новгороді-Волинському.
Батько Лесі, Петро Антонович Косач був громадським діячем. Мати – Олена Пілка – українська письменниця.
У 9 років Леся склала перший вірш „Надія”. У 13 років був надрукований вірш „Конвалія”
Ще малою Леся тяжко захворіла, тому навчалася вдома під наглядом приватних вчителів, а потім здобувати освіту самотужки. До хвороби прекрасно грала на фортепіано.
Померла 1 серпня 1913 року в місті Сурамі в Грузії, а похована в Києві на байковому кладовищі.
В) Іван Франко
Іван Якович Франко народився 27 серпня 1858 року в селі Нагуєвичі, що поблизу Дрогобича на Галичині, в родині сільського коваля.
Початкову освіту здобув у сільській школі. Навчався у Дрогобицькій гімназії..
Іван Франко був не лише видатним поетом, а й вченим, перекладачем, громадським діячем. Написав майже 50 поетичних і прозових творів. Він гаряче і невтомно боровся за кращу долю свого народу.
Помер поет 28 травня 1916 року. Його поховано у Львові.
Г) Павло Тичина.
Павло Григорович Тичина народився 27 січня 1891 року в селі Пісках на Черкащині в родині сільського дяка і вчителя „школи грамоти”. Початкову освіту здобув у сільській школі, навчався в Чернігові, співав у монастирському хорі, навчався в бурсі та семінарії. Мав хист до малювання, цікавився театром.
Для дітей написав „А я у гай ходила”, збірку „Хор лісових дзвіночків”, „Івасик-Телесик”, „Дударик”.
Чудово описував красу природи поетичним словом.
Помер у 1967 році.
Д) Максим Рильський.
Максим Тадейович Рильський народився 19 березня 1895 року у місті Києві. Це видатний поет, вчений, перекладач..
Навчався в київській гімназії, де здобув добру освіту. Він понад десять працював у школі. Діти любили його.
Помер у 1964 році.
3.Працює група знавців поетичного слова.
-прочитайте виразно напам’ять вірш українських поетів
а) Тарас Шевченко „Садок вишневий коло хати”;
б) Тарас Шевченко „Реве та стогне Дніпр широкий”
в) Леся Українка „ Вже сонечко в море сіда”
г) Леся Українка „Вечірня година”
д) Павло Тичина „Гаї шумлять”
е) Максим Рильський „Не кидайсь хлібом”
Фізкультхвилинка:
Раз! Два! Всі присіли,
Потім вгору підлетіли.
Три! Чотири! Нахилились
П’ять! Шість! Всі веселі
Крутимось на каруселі.
Сім! Вісім! В поїзд сіли,
Ніжками затупотіли.
Дев’ять! Десять! Відпочили
І за парти дружно сіли!
4.Працює група вчених
А) Тест „Поети України”
1. У якому році народився Т.Г.Шевченко
а) 1814
б) 1804
в) 1824
2. У якому році вийшло перше видання „Кобзаря”
а) 1830
б) 1840
в) 1850
3. Яке справжнє прізвище Лесі Українки?
А) Лариса Письменна
Б) Леся Мовчун
В) Лариса Косач-Квітка
4. Як називається перший вірш написаний Лесею Українкою?
А) „Конвалія”
Б) „ Надія”
В) „Мамо, іде вже зима”
5. Де народився Іван Франко?
А) у Києві
Б) у с. Нагуєвичах
В) у с. Моринці
6. До чого мав хист у дитинстві Павло Тичина
а) до малювання
б) до математики
в) до хімії
7. Скільки років пропрацював Максим Рильський у школі?
А) понад 15 років
Б) понад 5 років
В) понад 10 років
8. Іван Франко гаряче і невтомно боровся за…
а) кращу долю українського народу
б) за привілеї та нагороди
в) за багатство і пошану
б) Відгадати назву вірша, назвати автора.
Ключові слова записані на картках.
1. Зима 2. Не кидайсь
сніги святий
квітки не грайся
замклись труд
піднялись сіє
3. Весна 4. Гаї
ожило хмарки
самотня дзвін
не придбала іду
не забуде мріє
( 1. І.Франко „Дивувалась зима”;
2. М. Рильський „Не кидайсь хлібом”
3. Л.Українка „Давня весна”
4. П.Тичина „Гаї шумлять”)
в) Відкриваємо художню галерею.
За ілюстрацією здогадатися до якого вірша вона намальована, хто автор.
5.Працює група журналістів.
А) „Лабіринт”
Прочитати строфу вірша: хто автор, як називається вірш. (Т.Шевченко „Вітер з гаєм…”
В І Т Е Р
|
М Є А Г З |
Р О З М О
|
Ш Є Я Л В
|
Е П Ч Е З
|
О К О С О
|
Ю
|
Б) Прочитати строфу з вірша Т.Шевченка (за Єдигеєм), як він називається
веРе ат гнесто іпрДн кийширо,
дитийсер терві виваза…
долу до бивер нег соків,
алигор люхви мапі дій.
В) Гра „Склади з розсипанки рядки віршів”
На стільці він святий хлібом
Не кидайсь я їду Будь
Слову вірним по Сахарі
Г) Гра „Незвичайна математика”
Весло-ло +на= весна
Вітри-и+ець=вітрець
Зорепад-епад+і=зорі
Сади-и+ок=садок
Д) Продовж вірш, назви автора
А) Пливе човен, води повен,
Ніхто… (не спиняє) . Т.Шевченко
Б) Сім’я вечеря коло хати,
Вечірня зіронька…. (встає). Т.Шевченко
В) Ще треті півні не співали,
Ніхто ніде не ….. (гомонів). Т.Шевченко
Г) Похилились квітки,
Посумніли, замклись,
Шуря-буря пройшла,
Вони знов…. (піднялись) І.Франко
Д) Ходіть люди, з хат, із поля!
Тут кується краща… (доля). І.Франко
Е) Співало все, сміялося, бриніло,
А я лежала хвора й … (самотна) Л.Українка
Є) Ось промінь останній! Прощай,
Веселеє сонечко… (ясне) Л.Українка
Ж) Гаї шумлять –
Я слухаю.
Хмарки біжать
…. (милуюся) П.Тичина
з) Бо красен труд,
хоч рясен … (піт) М Рильський.
Д) Працюємо в групах.
Скласти з розсипаних слів рядок з вірша.
1 група: Сімя, вечеря, коло, хати,
вечірня, зіронька, встає,
2 група : Дочка, вечерю, подає,
а, мати, хоче, научати,
та, соловейко, не, дає.
Зачитати утворені рядки.
Кросворд „Поети України”
ІІІ. Підсумок
Роздум на тему „Творчість якого з поетів подобається, чому?