Урок літературного читання за твором А.Коваль "Канікули!Канікули!Веселая пора!

Про матеріал
Розробка уроку літературного читання для учнів 4 класу за твором А.Коваль"Канікули! Канікули!Веселая пора! Мета уроку: удосконалювати навички правильного,свідомого,швидкого,виразного читання,спонукати до пошуку відповідей в довідковій літературі,розвивати мовну спостережливість,допитливість,творчу уяву,збагачувати словниковий запас,виховувати естетичні почуття.
Перегляд файлу

Тема:Звідки взялися канікули?

А.Коваль  "Канікули!Канікули!Веселая пора!"

Мета: удосконалювати навички правильного,свідомого,швидкого,виразного читання,спонукати до пошуку відповідей в довідковій літературі,розвивати мовну спостережливість,допитливість,творчу уяву,збагачувати словниковий запас,виховувати естетичні почуття.

Обладнання:підручник Читанка 4 клас,проектор,картки з завданнями,паперові новорічні іграшки,ребус,ялинка

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

Нумо, діти, підведіться,

До гостей всі поверніться,

Привітайтесь, посміхніться

І чемненько поклоніться.

Всі сідайте тихо, діти,

Домовляйтесь не шуміти,

Руки гарно піднімати,

Чітко влад відповідати.

На уроці не дрімати,

А знання мерщій хапати.

Щоб не було у нас мороки,

Чи всі готові до уроку?

Тож гаразд, часу не гаємо

Урок читання розпочинаємо.

 

Аутотренінг

Я- школяр

Я-творча особистість

Я - думаю,замислююсь

Я- аналізую,висловлюю свої судження

Я- хочу  знати

ІІ. Вправи на розвиток читацьких навичок

1.Гра "Доповніть речення"

Вчитель промовляє речення,а учні поширюють його:

Хлопчик слухає.

Хлопчик слухає музику.

Маленький хлопчик слухає музику...

2.Гра "Знайди зайве слово"

Читання ланцюжків слів,вибір зайвого. Складання речень зі зайвими словами.

Метелиця,хуртовина,вітрисько,завірюха.

Слухач,музика,слухавка,заслухався.

Відпочинок,відпочивати,канікули,відпочиваючі.

ІІІ. Повідомлення теми уроку

1.Відгадування ребуса. (Відгадка: Канікули)

- Що означає слово канікули?

- Що з'являється у вашій уяві,коли ви чуєте слово канікули?

- Для кого це весела пора?

 ІV. Робота над новим матеріалом

1.Робота в групах (або в парах)

Завдання:

 Написати на новорічній іграшці слова,які асоціюються у вас зі словом канікули і прикріпити  їх до ялинки:

- "Що з'являється у вашій уяві,коли ви чуєте слово канікули?"

2. Робота над твором:

а)Слухання твору(вчитель + учні). Завдання перед читанням:

- Що було для вас новим ,несподіваним у прочитаному тексті

б) Я почну читати,а ви стежте і олівцем ставте позначку

 + -я це знав

- я це не знав

в) Гімнастика для очей

- А перед читанням виконаємо вправи для очей:

Вправи:

Заплющити очі на "раз", "два", "три",

розплющити очі і подивитися вперед - "чотири",  "п'ять","шість"

подивись на дошку "раз",на свого носика "два" (тричі)

Водимо очима вліво,вправо (шість разів)

Заплющили очі і порахували до шести;розплющили і починаємо читати. 

3.Перевірка первинного сприймання:

- Що вас у творі здивувало?

- Про що ви уже знали?

-А зараз розкажіть мені про те,що вам було відомо і яка інформація для вас була новою.

+ ви вже це знали:

святкові страви

індик - окраса столу американців

звичаї нашого народу

-  про це ми дізналися:

канікули прийшли з Риму

каніс - пес,собака

перша ялинка-Франція

короп -у чехів,Європа

апельсини- Китай-Португалія-Росія

Апельсин-апель- "яблуко" і Сіна "Китай"

Апельсин слово із Голландії

Помаранча - Італія - в Україну

Мандарин- Японія і Китай

Мандарини-китайські чиновники

4.Словникова робота

а)читання слів колонками:

зоряного    нестерпна спека   Китай німецька

походження  узаконеною перервою  Рим  італійська

зірка    бенгальські вогні  Америка  європейська

Сіріус   святкові страви   Росія  латинська

сузір'я   новорічному столі  Голландія португальська

б) аналіз прочитаних слів

- У першій колонці знайдіть спільнокореневі слова?

- Доберіть ще кілька?

- Як ви розумієте слово Сіріус?(назва зірки)

- Поясніть вислів нестерпна спека.

- Яке слово зайве у третій колонці? (Рим). Столицею якої країни є Рим?

- Чи до всіх слів може підійти слово "мова"?

 - Утворіть словосполучення зі словом європейська.(європейська країна,культура)

- Яка мова існує як скринька,з якої вчені витягують  часточки слів,потрібні для називання нових предметів і явищ? (латинська мова,бо це мова людей,яких уже нема,мова держави,яка давно зникла.)

в)Робота в парах за картками.  Словникова робота

З'єднай слова . Робота в парах за картками.

зірка    Італія

сузір я   латинська

Рим    Сіріус

мова    Пса

 

Фізкульхвилинка

5.Читання тексту учнями мовчки "Губи"

Назвіть слова,про походження яких ви дізналися з тексту.

А допоможуть нам анаграми - це вправи на розвиток вашої уваги

6. Відгадування анаграм:

РИНДАМАН  СИНПЕЛЬА

РАНПОЧАМА  НІКАЛИКУ

ДИКІН   РОПКО

 

Діти зачиту­ють, з якої мови розгадані ці слова,що вони означають

( мандарин, помаранча, індик, короп, апель­син, канікули).

7.Аналіз тексту з елементами вибіркового читання

- Звідки взялися канікули і скільки їм років?

- Прочитайте,де і коли прикрасили першу ялинку.

- Які ще звичаї згадуються у тексті?

- Що цікавого ви дізналися про слово "Апельсин"?

- Від якого слова походить слово мандарин?

8.Вправи на розвиток уваги і швидкості читання

а)Гра "Хто швидше читає"
Вчитель показує слова на картках-блискавках,а учні зачитують з якої вони мови

(мандарин,помаранча,індик,короп,апельсин,канікули)

б)Гра "Чи є такі речення?"або гра "Вірю - не вірю"

- А оскільки Новий рік  - це  свято,то у кожного народу мали бути і святкові страви (ні)

- Слово "канікули",можна сказати,майже зоряного походження (ні)

- Окрасою новорічного столу в американців вважається індик (ні)

- Для наших країв вони - чужинці (так)

 - Португальці мали в Китаї величезні території - колонії (ні)

в)Постановка проблемного запитання:

- Подумайте,коли і чому бувають канікули?

-Які у нас бувають Канікули?(осінні,зимові,весняні,літні)

-А чи знаєте ви як проводять канікули діти в інших країнах?

-Де про це можна прочитати? (в енциклопедіях,в словниках)

9.Визначення жанру літературного твору:

-Давайте пригадаємо літературні жанри.

-Який це текст?Казка?Легенда?Оповідання?

- На дошці термін: Науково-популярна стаття

Читання визначення терміну в короткому довіднику:

Пізнавальний твір,у якому доступно розповідається про досягнення науки,техніки,культури

10. Творчий переказ частин тексту

- Уявіть,що ви ведучі телепередачі  "Пригоди слова"

Підготувати до ефіру розповідь про історію слова. А ми з цікавістю послухаємо.

11.Гра "Незавершене речення"

Я люблю канікули тому що...

V. Підсумок

- Що нового ви дізналися на уроці?

- Який за жанром твір,який ви прочитати?Доведіть свою думку?

- Де можна знайти інформацію про слова-чужинці? (в етимологічному словничку)

VІ.Домашнє завдання творчого характеру:

Твір-мініатюра з такою самою назвою,що ми читали на уроці

"Канікули,канікули,веселая пора..."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
7 лютого 2020
Переглядів
1211
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку