Урок математики
Подорож до Простоквашине.
Тема: Літр. Вправи на засвоєння таблиць додавання та віднімання у межах 10. Задачі на знаходження суми, остачі.
Мета: навчальна: закріплювати навички табличного додавання та віднімання, уміння розв’язувати задачі та приклади в межах 10; продовжити знайомити учнів з одиницею ємкості - літром; удосконалювати обчислювальні навички;
розвивальна: розвивати мислення, увагу, пам’ять, математичне мовлення, уміння працювати самостійно, активність, охайність;
виховна: виховувати бережливість, працелюбність.
Обладнання: підручник « Математика» 1 кл.,М.В.Богданович; індивідуальні картки;картки для усної лічби;фішки з героями мультфільму; слайди до мультфільму, мікрофон.
Форма проведення: урок-подорож.
Тип уроку: урок закріплення навичок та умінь.
Хід уроку.
Проаналізувавши ваш настрій на екрані емоцій я виявила, що ви прийшли до школи з гарним настроєм. А зараз перевіримо, чи налаштовані ви на наш урок.
Гра «Настроювання».
На рахунок « раз, два, три» учні «викидають» руки вперед певним чином: кулаки, долоні або руки схрещені на грудях. Завдання в тому, щоб всі діти «викинули» руки однаковим способом. Ця вправа виявляє стан учнів: якщо багато кулачків, це означає, що у класі на даний момент висока агресивність, якщо багато відкритих долоней - тоді група готова до роботи.
А тепер я бачу, що ви готові до уроку, сідайте,будь ласка.
- Діти,ви любите мультфільми?А які мультфільми у вас найулюбленіші?А з якого мультфільму ці герої?
- Сьогодні ми вирушаємо в цікаву подорож до селища Простоквашине (1 слайд), зустрінемося з його мешканцями, дізнаємося, чим вони займаються, чи знають, що таке літр, чи вміють додавати та віднімати в межах 10, розв’язувати задачі, так як робимо це ми.
За активну роботу і правильні відповіді ви отримаєте фішки з улюбленими героями.
ПІ. Актуалізація набутих знань учнів.
1. Усна лічба. Вправа « Шифрувальник» (2 слайд).
-А на якому транспорті ми будемо подорожувати ви дізнаєтесь, коли розв’яжете приклади. Розв’яжіть приклади. Кожна відповідь позначена відповідною буквою. Усно поставте відповіді в порядку зростання (від меншого числа до більшого).Яке слово ви прочитаєте? (поїзд)
6-4= 2 - О ПОЇЗД(3 слайд)
5+4= 9 - Д
4-3= 1 - П
7+0= 7 - З
10-5= 5 - ї
Міні-підсумок.
- Молодці, ви правильно розв’язали приклади та швидко дізналися на якому транспорті ми будемо подорожувати. Сьогодні ми будемо подорожувати на поїзді. Подорож розпочинається.
Зупинка « Пошта».
У Простоквашине нас зустрічає листоноша Печкін (4 слайд).
-Скажіть будь ласка, хто такий листоноша?
- словникова робота (пояснення значення слова листоноша)
Листоноша - людина, яка розносить пошту (газети, журнали, листи ...)
- Ми завітаємо до нього на пошту. Там нас чекає завдання.
Завдання
- Діти, допоможемо Печкіну доставити листи у відповідні будинки?



![]()
![]()
![]()
- Молодці, ви були уважними, активними, правильно порахували, тому швидко допомогли Печкіну доставити листи.
-А він покаже нам шлях до мешканців Простоквашине.
І ми з вами, щоб не заблукати накреслимо доріжку в зошиті.
- Відкрийте зошит, покладіть під нахилом, подивіться на початок доріжки в зошитах й продовжить її самостійно.
- Молодці, ви дуже старанно та охайно накреслили доріжку. Печкін дуже вами задоволений. А по цієї доріжці ми потрапляємо в « Будинок Фермера Матроскіна» (5 слайд).
Зупинка «Будинок Фермера Матроскіна».
(умова,запитання, розв’язання, відповідь).
1.Улюблена корова кота Матроскіна Мурочка дає вранці 4л. молока, а ввечері - 5л.Скільки літрів молока всього корова дає за добу? (6 слайд)
Розбір задачі
- Повторіть, умову задачі. Назвіть запитання.
- Чи можемо ми відповісти на питання задачі? Якою дією ми можемо розв’язати задачу?
4 + 5 = 9 (л) (учні пишуть у зошиті)
- Яка буде відповідь?
- Молодці, задачу ви розв’язали, але Матроскін хоче перевірити, що ви знаєте про літр (літр - це одиниця вимірювання рідини).Яку рідину ми можемо вимірювати?
- Давайте разом з вами спробуємо допомогти йому розібратися, в які ємкості можна розлити 9 літрів молока.
(Зл - в банку,4л - в глечик, 5 літрів - в відерце, 6 літрів - в бідон)(7 слайд).
- Скільки рідини поміщається в банку? (Зл)
- А скільки в бідон? (6л)
Міні-підсумок.
- Молодці, з’ясували, що таке літр та повторили склад числа. Ви, мабуть, втомилися, тому давайте відпочинемо.
4. Фізкультхвилинка.
Раз, два - всі присіли, (присісти)
Потім вгору підлетіли (підстрибнути)
Три, чотири - нахилились,
(нахиляння тулуба вперед)
Із струмочка гарно вмились
(імітація умивання)
П'ять, шість - всі веселі
Крутимось на каруселі, (покрутитися)
Сім, вісім - в поїзд сіли,
Ніжками затупотіли(затупотіти)
Дев'ять, десять - відпочили
І за парти дружно сіли
- А ось подивіться. Куди це ми з вами потрапили? Та це ж Рекламне агентство «Каркуша» (8 слайд).
Рекламне агентство «Каркуша».
Реклама підкаже, що треба купити , Реклама підкаже, де менше платити! Ось стоїть великий дім.
Що продається в нім?
- Ви дізнастесь, коли розв’яжете приклади.
- Подивіться на таблицю і скажіть, що треба знайти?(суму)
- Як знайти суму чисел? (додаванням). Запишіть по порядку отримані відповіді в зошит ( учні записують відповіді в зошит - 10, 7, 6, 9, 8, 5) (9 слайд).
Доданок 1 5 2 7 5
Доданок 9 2 4 2 3
Сума 10 7 6 9 8
- Кожна відповідь означає молочний продукт.
Молоко, кефіри, Сирки та пломбіри. Йогурти смачненькі Пийте, діти молочко, Будьте здоровенькі!
- Купуйте молочні продукти, вони корисні для здоров’я.
- Оберіть два найулюбленіших продукти та запишіть цифру і склад числа, яке позначає ця цифра.
- Молодці, знаєте як додавати числа в межах 10.
Подорож наша триває. Один із мешканців Простоквашиного Шарик запросив до себе погостювати кещуру (10 слайд).
5. Робота за підручником( с. 73, № 3).
- А кенгуру не може розібратися з розв’язанням задачі, давайте допоможемо йому впоратися з цим завданням. Відкрийте підручник на с. 73, № 3.
Перед вами різний посуд,
Поруч кенгурятко босе.
Не придумає, хоч плач,
Кенгуру таких задач!
Розв'язання 1 задачі.
- Подивіться на малюнок і скажіть, скільки задач можна скласти?(2)
- Розгляньте 1 малюнок та спробуйте самостійно скласти 1 задачу.
У Матроскіна було 10л молока. Зл він відлив кенгуру. Скільки літрів молока залишилося у Матроскіна?
- Повторіть умову задачі,запитання,назвіть розв’язання та відповідь)
- Що означає число 10 в умові задачі ?(скільки літрів молока було у Матроскіна?) - Що означає число 3 в умові задачі?(скільки літрів молока відлив)
- Яке питання задачі?(скільки літрів молока залишилося у Матроскіна)
- Чи можемо ми відповісти на питання задачі?
- Якою дією можемо розв’язати задачу?
10-3=7 (л) ( запис у зошит)
2 задача.
- А тепер розгляньте 2 малюнок та спробуйте скласти 2 задачу.
У Матроскіна було 10л. молока. Він відлив кенгуру 3 л і 1л.молока. Скільки літрів молока залишилося в Матроскіна?
- Повторіть умову задачі, назвіть запитання.
- Що означає число 10 в умові задачі? (скільки літрів молока було у Матроскіна?)
- Що означає число 3 л і 1 л в умові задачі? ( скільки літрів молока відлив)
- Яке питання задачі? ( Скільки літрів молока залишилося в Матроскіна?
- Чи можемо ми відповісти на питання задачі? Якою дією можемо розв’язати задачу?
- Назвіть розв язання задачі.
10-3-1=6(л) (запис у зошит)
5. Перевірка роботи.
- Молодці, задачі ви розв’язали правильно, тому Шарик та кенгуру дуже вами вдячні. Але'попереду у нас з вами ще одна зупинка.
Зупинка « Банк Дяді Федора».
- Сьогодні кожен з вас побуває в ролі банківського службовця. Вам треба виписати банківський рахунок, тому будьте дуже уважними.


5.Самоперевіркароботи учнями (звіряють приклади з відповідями на екрані).
- А зараз перевірте правильно ви виконали завдання чи ні, звірте з екраном.
Підніміть руку, хто не припустив ні жодної помилки?
- А хто припустив 1-2 помилки?
Міні-підсумок.
IV. Підсумок уроку.
1. Інтерактивна модель « Мікрофон».
- Щоб написати замітку до шкільної газети про наш урок, я хочу, діти, взяти у вас інтерв’ю.
- Чи було тобі цікаво на уроці? Що саме?
- Що ми повторили на уроці?
- Що найбільше запам’яталось? (відповіді дітей)
- А у кого настрій покращився?
Урок наш закінчився, діти.
* Бажаю кожному радіти.
Вітаю гостей і своїх малят:
Розумних хлопців і дівчат!