УРОК
ТЕМА: Лялька - мотанка « Немовля», саморобна дитяча народна іграшка.
МЕТА:
УСТАТКУВАННЯ:
зразки виробів, ілюстрації; фотографії національних костюмів, карти інструкцій по виготовленню ляльки.
ІНСТРУМЕНТИ І МАТЕРІАЛИ:
клапті тканини, нитки різного кольору, мереживо, тасьма, бісер для прикраси, ножиці.
ТИП ЗАНЯТТЯ: комбінований
ХІД УРОКУ:
Перевірка готовності учнів до учбового заняття.
Все, що відбувалося навколо первісної людини, було незрозумілим, страшним і лякаючим для нього. З неба лилася вода, стрілами падав вогонь (дощ і блискавка). Вода змивала і відносила житла, людей, посіви.
Блискавки вбивали людей і худобу, підпалювали удома. Сонце, теж , не завжди було ласкавим до людини і землі. Були часи, коли воно спалювало все засіяне, позбавляючи людей урожаю. Вітер виривав з корінням дерева, руйнував житла. І людина задавалася питанням: "А хто все це робить"? І знайшов для себе відповідь: "Звичайно, це були вищі і могутніші істоти - боги". І ось люди подумали, а що коли створити зображення богів і дати їм імена? Тоді можна буде знати, у кого просити допомоги і захисту, кому поклонятися. Так з'явилися боги: Сварог (вогонь), Дажьбог (сонце), Макошь (вода, земля, сімейного вогнища рукоділля), Перун (грім і блискавки), Стрибог (вітер) та інші. Найчастіше зображали богів у вигляді людських фігур.
Напевно, це і були найперші ляльки в історії людства! Люди вірили їм, поклонялися, сподівалися на їх захист. Так перші ляльки полегшили життя стародавніх людей.
Коли люди просили про щось богів, то вони обов'язково приносили їм жертву. В давнину це були людські жертвопринесення. Але одного разу комусь прийшла в голову думка запропонувати в жертву замість живої людини - ляльку. Узяли поліно, обрядили його в хустку і сарафан і принесли в жертву богам. Боги жертву прийняли. Так лялька-поліно врятувала життя людини.
Поступово обряди жертвопринесення перетворилися на справжні свята. Різним богам почали приносити в жертву різних ляльок-чучел, у яких були свої імена: Кострома, Моренна, Купало, Ярило і так далі Наряджених ляльок з піснями носили на руках, водили хороводи навколо них, затівали ігри, а потім "віддавали" богам - топили в річці, спалювали на вогнищі, розкидали по полях і так далі А замість просили здоров'я, урожаю, любові.
З глибини століть прийшли до нас традиції виготовлення ляльок з латочок тканини. Іграшці надавалося магічне значення. Саморобні ганчіркові ляльки робили безликими: обличчя замінював узор у вигляді хреста, ромба, квадрата. По старовинних повірям, лялька з обличчям як би дивилася в душу і могла нашкодити дитині, його наврочити.
Тому, безлика лялька була одночасно і оберігом.
Ганчіркових ляльок починали «вертіти» з п'яти років. Такі ляльки були в будь-якій селянській сім'ї, в деяких будинках їх налічувала до сотні. Ляльки робили з великим старанням, оскільки по ній судили про смак і майстерність господині. Кукла-оберег зображала людину, вона була партнером в грі, учила розуміти внутрішній світ людини.
На виготовлення цих ляльок йшли в основному підручні матеріали.
Відповіді учнів.
Вчитель: Цілком вірно.
Для костюма ляльки понад усе підходять бавовняні і льняні тканини. Бажано використовувати ситець, льон, сатин дрібних забарвлень. Ці тканини зручні в розкроі, не тягнуться, легко склеюються і зшиваються.
Показ зразків тканин
Сучасній людині складно представити побут і традиції українського села.. У народній свідомості уживалися християнські свята, а також стародавні язичницькі прикмети і обряди. Сільські свята були різноманітні і численні, вони супроводилися різноманітною символікою і ритуальними предметами. Не останнє місце серед них займала і лялька. Вона була найзрозумілішим і доступнішим посередником між людиною і невідомими силами природи. Вважалося, що чим стародавніше спосіб виготовлення ляльки, тим діюєча її роль в здійсненні обряду.
За визначенням В. Даля « Лялька - зроблений з ганчір'я, шкіри, битого паперу, дерева і ін. образ людини, а іноді і тварини».
Лялька не народжується сама: створює її людина. Будучи частиною культури, лялька зберігає в своєму образі риси народу, що створює її.
Шили лялькові плаття не просто так, а з сенсом. Тобто наряд ляльки мав не тільки естетичне, декоративне значення, але і глибоке духовне коріння. Саме у ляльковому платті простежуються стародавні форми українського одягу. Весь одяг жінка споконвіку робила сама.
Показ мультимедійної презентації.
У наряді будь-якої ляльки був завжди присутній червоний колір і вишивка. А як ви думаєте чому?
Відповіді учнів.
Це колір сонця, тепла, здоров'я, радості. За старих часів вважали, що вони оберігають людину. Узор вишивки теж був не випадковий, кожен малюнок вишивки мав своє значення.
Показ ілюстрацій.
Обов'язковим атрибутом будь-якого костюма був пояс. Він був і оберегом і мав практичне призначення. Пояс був межею, що оберігала тіло людини від злих сил. Так само пояс підв'язував фартух, за нього підтягали сорочки, під нього підтикали плахту, він підтримував шаравари, до поясу кріпилися ключі, гаманці і так далі
Показ ілюстрації.
Найулюбленішою і пам'ятнішою завжди була і буде тільки та лялька, яка зроблена своїми руками, в яку ви вклали частинку своєї душі. У ній є щось таке, від чого стає теплішим на серці.
-Як ви думаєте, чи відрізняється сучасна лялька від рукотворної?
-Якщо "так", то чим?
Відповіді учнів
Сьогодні ми зробимо з вами ляльку «Немовля».
Після повторення Т.Б. при роботі з інструментами і тканинами, вчитель показує етапи виконання ляльки.
VI. Підсумки уроку
VIІ. Демонстрація кращих робіт.
VIІ. Домашнє завдання.
Технологічна картка
виготовлення ляльки – мотанки :«Немовля»
для дитини ЗОП
№ п\п |
Послідовність операцій |
Зображення |
|
Беремо полотно розміром 25х25 см. Всередіну кладемо, скручений в кружельце поролон, вату чи шмати тканини. Обмотуємо знизу, роблячи «голову».
|
|
|
Беремо полотно розміром 15х15 см. Згинаємо один кут. Робімо хустку.
|
|
|
Одягаємо хустку на голівку, обмотуємо знизу.
|
|
|
Підгортаємо залишки тканини, міцно обмотуємо, утворюємо постать.
Технологічна картка виготовлення ляльки – мотанки «Немовля»,для учнів 5 класу. |
|
|
Загортаємо ляльку в клапоть - простирадло. Перев’язуємо її стрічечкою.
|
|
|
Лялька готова. Зовнішнім виглядом нагадує немовля. Від цього і назва «Немовля»
|
|