Урок "Люблю подорожувати (I like travelling)"

Про матеріал

План-конспект відкритого уроку з англійської мови на тему: "Люблю подорожувати (I like travelling)" 4 клас за підручником Оксани Карпюк

Перегляд файлу

Тема: Люблю подорожувати (I like travelling)                    4 form

Мета:

- формувати вміння відтворювати раніше засвоєний матеріал з теми «Види транспорту»;

- розвивати навички монологічного мовлення, письма, читання та аудіювання, розвивати кругозір учнів ;

- здійснювати відпрацювання лексико - граматичного матеріалу в писемному та усному мовленні;

- формувати вміння працювати в парах, самостійно;

- розвивати вміння орієнтуватися в потоці різноманітної інформації, робити власні висновки з теми;

- виховувати організованість, взаємодопомогу, любов до англійської мови, зацікавленість у подорожуванні.

Обладнання:  Малюнки видів транспорту, картки з завданням для роботи у парах, самостійно, дидактичні ігри.

 

    Хід уроку

 І. Організаційний момент

    Привітання та бесіда з учнями.

T: Good morning pupils. Sit down, please. I'm glad to see you. How are you? I hope that everybody is fine. Now let's start our lesson. We have a lot of work to do.

 

II. Актуалізація опорних знань

     Мовленнєва зарядка

T: Before we are going to speak about our theme, let`s repeat the English alphabet.

(Алфавіт)

T: Let`s check your home task. Your task was  Exercise 5 page 162.

 

III. Повідомлення теми уроку

T: Today you will repeat the lexical material of the last lesson, learn new one, read and speak about Travelling.

T: Look at the blackboard. This is a secret code. Let`s guess the message and read the theme of our lesson.

A    B   C   D   E   F  G   H   I   J    K    L

1    2    3    4    5   6   7    8    9  10   11   12

 

                              M    N   O     P    Q     R     S     T     U    V     W   X    Y   Z

                           13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23  24   25  26

 

9

12 – 9 – 11 - 5

20 – 18 – 1 – 22 – 5 – 12 – 12 – 9 – 14 - 7

 

      Today we are going to speak about travelling and how to travel. Open your copybook and write the date. Our topic is - I like traveling.

 

 IV. Уведення в іншомовну атмосферу

T: Some of you have a paper with a picture on your desk. (У декількох учнів на парті,  картинкою до низу, малюнки з транспортом. Їхнє завдання назвати транспорт і прикріпити до слова travelling, яке написано на дошці )

T: Let’s read the rhyme about travelling. There are some missing words. Try to name them looking on the pictures.

-Answer the questions:

What is your favorite kind of transport?

Do you go to school on foot or by car?

Do you like to travel by bus or by car?

Do you like to travel by ship?

Do you like to travel by train?

  • Your task will be next: at the board you see three columns - put these words in the right place

Air

Sea

Land

airplane

ship

car/taxi

balloon

boat

bus

helicopter

 

bike/ motorbike

 

V. Основна частина уроку

1. Розвиток навичок читання. Подання тексту для читання

1) Етап підготовки до читання  (Ex. 1 p. 163)

T: Look at the board read and translate new words

a ticket [ˈtɪkɪt]

a passenger [ˈpæsɪndʒər]

a suitcase [ˈsuːtkeɪs]

2) Make up sentences

T: Look at the words, make up sentences

A) Tickets / travel / buy / agencies

Travel agencies buy tickets

B) have / When  you /  tickets / a passenger / you are

When you have tickets you are a passenger

C) Then / to pack /your suitcase / you have

Then you have to pack your suitcase

T: Remarkable job!

Фізкультхвилинка

3) Читання

T: Let's read the text how to travel. Look at the ex. 2 p. 163

4) Етап перевірки прочитаного

T: You read the text. Check yourself. Look at the ex. 3 p. 164. Choose and complete

1- b

2 - c

3 - a

4 – b

5 – c

6 – a

T: I knew you could do it!

2. Розвиток умінь говоріння

T: Now, let's speak about the travelling.

1) Do you agree that the best way to study nature is to travel?

2) Why do people travel when they are on their holidays?

3) What means of transport can you travel by?

4) What do you have to do before your trip?

5) Why do people take cameras?

6) Why do the take photos?

3. Розвиток умінь письма

Пояснення граматичного матеріалу. Використання таблиці-опори.

T: Now look at your book and do the exercise 4 p.165.

Write to your copybooks.

T: Your next task: listen the dialogue and after that you will do the task, match pictures.

How do you travel ?

- Hello, Don. Where are you going?

- Hi, Tina. I'm going to buy tickets for the holidays.

- What means of transport do you prefer, Don?

- As for me, I likes planes. I think they are very fast and comfortable.

- Don't you think they are too dangerous, Don?

- No, I don't, Tina, they are not more dangerous than a car.

- Well, Don I prefer to travel by car.

- And what do you think about travelling by train, Tina?

- I don't like trains very much, but my cousin David likes them. He always meets new friends there.

- You see, Tina, last summer we travelled by ship along the Dnipro, but didn't like it very much.

- Did you? Why?

- Well, the river was not calm and I felt bad, but my younger sister Carol felt wonderful. Now she dreams only about travelling by ship.

- And does she want to go on holidays by plane?

- To tell the truth, Tina, it will be her first journey by plane.

- I hope she'll like it. Bye, Don.

- Bey, Tina.

T: You listen the text attentively. On the right you see different kind of transports, on the left you see 4 children. Your task match pictures with children and transport.

 Don – planes

 Tina – car

 David – trains

 Carol – ship

 

VI. Рефлексія

T: Now pupils please answer the questions.

1. Why we travel?

2. What kind of transport do you know?

3. Who help us to travel in different countries?

 

VIІ. Оголошення домашнього завдання

T: Your home task: Ex. 1 p. 112 on your workbook

 

VIІІ. Завершення уроку, оголошення оцінок.

T: Pupils, we finished the lesson. Thank you for your active work. I'm satisfied with your answers today. You get thе following marks. Stan up. The lesson is over, goodbye!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_0079 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_0079 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_0079 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

12 – 9 – 11 - 5

20 – 18 – 1 – 22 – 5 – 12 – 12 – 9 – 14 - 7

 

 

9

12 – 9 – 11 - 5

20 – 18 – 1 – 22 – 5 – 12 – 12 – 9 – 14 - 7

 

 

9

12 – 9 – 11 - 5

20 – 18 – 1 – 22 – 5 – 12 – 12 – 9 – 14 - 7

 

 

9

12 – 9 – 11 - 5

20 – 18 – 1 – 22 – 5 – 12 – 12 – 9 – 14 - 7

 

 

9

12 – 9 – 11 - 5

20 – 18 – 1 – 22 – 5 – 12 – 12 – 9 – 14 - 7

 

 

9

12 – 9 – 11 - 5

20 – 18 – 1 – 22 – 5 – 12 – 12 – 9 – 14 - 7

 

 

9

12 – 9 – 11 - 5

20 – 18 – 1 – 22 – 5 – 12 – 12 – 9 – 14 - 7

 

 

9

12 – 9 – 11 - 5

20 – 18 – 1 – 22 – 5 – 12 – 12 – 9 – 14 - 7

 

 

9

12 – 9 – 11 - 5

20 – 18 – 1 – 22 – 5 – 12 – 12 – 9 – 14 - 7

 

 Tickets / travel / buy / agencies

 

have / When  you /  tickets / a passenger / you are

 

Then / to pack /your suitcase / you have

 

 

Tickets / travel / buy / agencies

 

have / When  you /  tickets / a passenger / you are

 

Then / to pack /your suitcase / you have

 

 

Tickets / travel / buy / agencies

 

have / When  you /  tickets / a passenger / you are

 

Then / to pack /your suitcase / you have

 

 

Tickets / travel / buy / agencies

 

have / When  you /  tickets / a passenger / you are

 

Then / to pack /your suitcase / you have

 

 

Tickets / travel / buy / agencies

 

have / When  you /  tickets / a passenger / you are

 

Then / to pack /your suitcase / you have

 

 

 Don

 Tina

 David

 Carol

docx
Додав(-ла)
Пташнік Альона
Додано
1 березня 2020
Переглядів
3163
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку